تهران - اوجدنیه ، بن بست نیلوفر پلاک 29 ط 5 و 4

راجب پوست خود بیشتر بدانید

یکشنبه 11 بهمن 1394 ساعت 05:29:52

راجب پوست خود بیشتر بدانید


مراقبت از پوست سالم و رسیدگی به آن معمولا زمان و انرژی بسیار کمی می‏خواهد با وجود این مراقبت نامناسب و کم می‏تواند پوست را خراب و بیمار کند. پس برای مراقبت از پوست پیروی از دستور غذایی مرتب و نیر نظم خاص غذائی کاملا ضروری است. اگر می‏خواهید پوستی جذاب و سالم داشته باشید مصرف مقدار زیادی آب، خواب کافی نرمش ملایم و آرامش روحی نیاز دارید.
پوست هر شخص، مخصوص به خود اوست حالات مختلف پوست را می‏توان به طور کلی به سه دسته تقسمی کرد. پوست هر شخص یکی از این سه نوع است:

پوست چرب. این نوع پوست ظاهری براق با منافذ بزرگ و قابل مشاهده دارد که گاهی به جوش‏های سرسیاه و سرسفید تبدیل می‏شوند ساختمان این نوع پوست ضخیم، زمخت و زرد و رنگ‏پریده است.

پوست خشک. بر دو نوع است یکی خشک و چرب و دیگری خشک و مرطوب، پوست خشک و چرب حساس بوده دارای نقاط پوسته پوسته شده می‏باشد. و هیچ منفذ قابل مشاهده‏ای ندارد. این نوع پوست خیلی زود پر چین و چروک می‏گردد مگر این که به دقت از آن مراقبت شود. پوست خشک و مرطوب بافت ظریف دارد ظاهر آن سخت و خشک بوده و زود ترک ترک می‏شود. حتی در سنین پائین نیز خطوط ریزی در اطراف چشم و دهان افرادی که پوستشان از این نوع است پدید می‏آید.
پوست ترکیبی. این نوع پوست در قسمتی خشک و در قسمتی چربی می‏باشد. بخش مرکزی صورت شامل پیشانی، چانه، و قسمت‏هائی از گونه، ظاهری چرب و براق و بقیه بخش‏های صورت ظاهری خشک دارند.

پوست چرب، چگونه پوستی است؟ پوست چرب در بیشتر مواقع چرب است، منافذ فراوان و باز دارد و نسبت به سایر پوست ها ضخیم تر است و دارای مقاومت بیشتری می باشد.

پوست چرب دارای غدد چربی بسیار فعالی است و بیش از حد معمول چربی تولید می کند. پوست های چرب ظاهری براق دارند. منافذ اینگونه پوست ها در معرض انسداد می باشند و به راحتی در معرض آلودگی هستند و گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می کنند که این امر منجر به ایجاد جوشو لک می گردد. پوست های چرب کمتر دچار چین و چروک می شوند.

چگونه می توان از پوست های چرب مراقبت کرد؟

۱- این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که همیشه از شوینده های ملایم و غیر چرب و حاوی الکل استفاده نمایید. لوازم آرایشی را مورد مصرف قرار دهید که چرب نباشند.

۲- روزانه ۲ بار صورت خود را با شوینده های ملایم بشویید.

۳- این نکته را به خاطر بسپارید که پوست چربنیز به مرطوب کننده نیاز دارد، بنابراین از مرطوب کننده های ملایم و کم چرب استفاده نمایید.

۴- برای بستن منافذ بزرگ پوست، صورت خود را با آب سرد بشویید.

۵- داشتن یک برنامه غذایی صحیح برای مراقبت از پوست های چرب بسیار مهم می باشد. مصرف غذاهای چرب، سرخ شده و انواع شیرینی جات باعث تحریک غدد چربی می گردد. تحریک شدن غدد چربی موجب تراوش چربی پوست می شود.

۶- یکی از راه های پاکسازیمنافذ پوست چرب، بخور گیاهی می باشد. بخور موجب می شود منافذ پوست عمیقا تمیز شوند. یکی از گیاهانی که برای بخور پوست مناسب است، گیاه بومادران می باشد که برای بستن منافذ بزرگ پوست بسیار مفید واقع می گردد.

۷- از بهترین کرم های مخصوص پوست های چرب، کرم هایی هستند که حاوی گوگرد می باشند. اینگونه کرم ها برای سلامت پوست های چرب بسیار مفید هستند.

یک ماسک بسیار مؤثر برای پوست های چرب:

۱عدد سفیده تخم مرغ، ۱ قاشق چایخوری آبلیمو (ترجیحا لیموی تازه)

سفیده تخم مرغ را بخوبی از زرده آن جدا سازید. آن را کاملا بهم بزنید تا کف کند. هنگامی که در حال هم زدن سفیده هستید، کم کم و قطره قطره آبلیمو را به آن بیافزایید. سپس پوست خود را با یک لایه نازک از این ماسکبپوشانید. دقت کنید که از زدن ماسک به دور حلقه چشم بپرهیزید. اجازه دهید تا ماسک بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بر پوستتان بماند تا کاملا خشک گردد.

پس از ۲۰ دقیقه می توانید پوست خود را با آب سرد بپوشانید. این یک ماسک عالی برای پوست های چرب است که باعث درخشانی، لطافت و شفافیت پوست می گردد.