انواع روش های لیزر زیبایی

اگر شما برای پروسهزیبایی در حال بررسی جراحی لیزر هستید، ممکن است حس کنید که خواندن اطلاعات در مورد این روش ها مانند یادگیری یک زبان خارجی است. پس بیایید برخی از این عبارات پزشکی را ترجمه کنیم تا شما دقیقا بتوانید درک کنید که از چه چیزهایی صحبت شده است. سپس اجازه دهید نگاهی بیندازیم کهکداملیزرها برای شرایط مختلف پوستی بهترین کارایی را دارند.

لیزر درمانی

کلمه لیزر (L-A-S-E-R) در واقع گرفته شده از حروف اول عبارت تقویت نور با انتشار تابش تحریک شده (light amplification by stimulated emission of radiation ) است. به عبارت ساده تر، لیزر یک منبع نور تک طول موجی (نور تک رنگ) با انرژی بالا است که می تواند با دقت، نور را در یک ناحیه بسیار کوچک متمرکز کند.

ليزرهاي تراشنده و غیر تراشنده

دو لیزر اساسی برای اهداف زیبایی وجود دارد ablative یا تراشنده وnonablative یا غیر تراشنده.لیزرهای Ablative در واقع لایه های بالای پوست آسیب دیده را تراش می دهند، در حالی که لیزرهای nonablative در پوست عمیق تر عمل می کنند بدون آنکه لایه های بالاتر را از بین ببرند و یا صدمه ای ایجاد کنند. به همین علت، هیچ عوارضی در بیمارانی که در روش های زیبایی خود صرفا از تکنولوژی لیزر nonablative استفاده می کنند دیده نشده است.

لیزرها چگونه کار می کنند

لیزرها تک رنگ هستند. به این معنی که لیز فقط طول موجی (یا رنگ) ثابت از نور را منتشر می کند. لیزرها در برنامه های زیبایی از طریق فرایندی به نام \\\”فتوترمولیز انتخابی\\\” کار می کنند. هنگامی که ساطع می شود، فرکانس نور را برای تولید گرما در منطقه خاصی از چیزی که می خواهید نابود شود (لیز)، تعدیل می کند. برای انجام این کار، طول موج پرتو نور باید با رنگ هدفی که قصد فروپاشیش را دارید (لکه های قهوه ای، مویرگ های شکسته قرمز رنگ یا برخی دیگر از شرایط نامطلوب پوستی) هماهنگ باشد.

چرا انواع مختلفی از لیزر وجود دارد؟

دو نوع اساسی لیزرها که در بالا بدان اشاره شد به چندین زیر مجموعه تقسیم می شود و به صراحت می توان صدها نوع و نام تجاری را در این طبقه بندی ها قرار دارد.

تفاوت اصلی بین انواع لیزرها طول موج آنهاست. به عبارت دیگر، طول موج های مختلف لیزر (رنگ نور) مشکلات مختلف پوستی را هدف قرار می دهند. بنابراین، برای درمان انواع نگرانی های پوستی، انواع مختلفی از لیزرها مورد نیاز است. به همین علت، ممکن است پزشک ترکیبی از چندین لیزر مختلف را به عنوان راه حل درمانی مشکلات احتمالی شما پیشنهاد دهد. توضیح تفاوت بین این نوع لیزرها می تواند بسیار طولانی، تخصصی و در عین حال گیج کننده باشد، بنابراین ما در اینجا به این می پردازیم که کدام مسايل پوستی و زیبایی با چه نوع لیزری بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت.

انواع لیزر برای استفاده های زیبایی

• خطوط و چین و چروک ها: برای درمان خطوط و چین و چروک، ترکیبی از صاف کردنو کشیدن پوست می تواند مورد استفاده قرار گیرد و یا می توان از یک لیزر تراشنده قوی مانند لیزر CO2 (دی اکسید کربن) یا اربیوم YAGاستفاده شود. لیزر CO2 همچنین برای حذف علائم زگیل و لکه های پوستی و برای برش پوست در عمل جراحی لیزر استفاده می شود. لیزرهای دای (dye) نیز ، همراه با درمان های مبتنی بر نور غیر لیزری، ، مانند IPL وLED photofacials نتایج خوبی را نشان داده اند.

• کشیدن پوست: اکثر روشهای لیزری زیبایی، حداقل، میزانی سطحی از کشیدگی پوست را ارائه می دهند، زیرا با آسیب های کنترل شده ای که در پوست ایجاد می کنند تولید کلاژن را افزایش می دهند. با این وجود برای نتیجه های بهتر در کشیدگی پوست، لیزرCO2 می تواند یک انتخاب قابل توجه باشد. علاوه بر این، با استفاده از روش های غیر لیزری و مبتنی بر نور، مانند دستگاه های مادون قرمز تایتان و سیستم های مبتنی بر فرکانس رادیوییترموگرافیموفقیت های زیادی را تجربه خواهید کرد.

• زخم های رنگی: از رایج ترین لیزرها برای درمان زخم های رنگی مانند لکه های به وجود آمده از نورخورشید و بالا رفتن سن ، ملاسما و سایر لکه های رنگی، می توان به لیزر دای، Nd: YAG ، لیزرهای فراکشن (Fraxel) و همچنین IPL غیر لیزری مبتنی بر نور اشاره نمود.

• ضایعات پیش سرطانی: تقریبا تمام جراحان بر این باورند که زخم های سرطانی باید از طريق اسکالپل (عمل جراحی با چاقو) برداشته شود تا اثر آنواضح و کامل حذف شود. برای جلوگیری از رشد پیش سرطانی، مانند کراتوز فعال، قبل از اینکه فرصتی برای بدخیم و تبدیل به سلول سرطانی شدن پیدا کند می توان از لیزرها برای تشخیص و به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده قرار نمود.

لیزرهای Ablative ، مانند CO2 و اربیوم YAG، به طور کلی برای حذف این نوع ضایعات انتخاب می شوند.

• ضایعات عروقی: ضایعات عروقی شامل رگ های خونی آسیب دیده بر روی صورت، رگ های عنکبوتی بر روی پاها، لکه های عنکبوتی، همانژیوم ها و نشانه های مادرزادی همچون لکه های پورت واین (port wine stain) می باشد. برای این نوع ناهنجاری های پوستی، IPL یک انتخاب رایج است، زیرا حداقل حالت تهاجمی را داراست. همچنین می توان ازلیزر دای (dye)، Nd: YAG و لیزر دیود نیز استفاده نمود.

• خال کوبی و تاتو: لیزر CO2 و Nd: YAG برای حذف خال کوبی محبوبیت زیادی دارند، اگر چه استفاده از IPL نیز نتایج خوبی را حاصل می نماید.

• حذف مو: موفقیت و ایمنی لیزر موهای زائد به شدت به رنگدانه های پوست و مو بیمار وابسته است. برای بیماران تیره پوست، اغلب لیزرهایNd: YAG و دیود استفاده می شوند و برای بیماران با پوست روشن تر، IPL موثر است.

• جوش و زخم های آکنه ای: برای زخم های آکنه عمیق، لیزر CO2 بهترین اثر بخشی را دارد، اگر چه دستاورد های اخیر مانند اربیوم: YAG، لیزر فراکشنال و برخی لیزرهای غیر تراشنده موفقیت خوبی را در رفع محل این زخم ها در صورت نشان داده اند. برای درمان جوش های فعال، تکنولوژی LED تا حد زیادی موثر است.

دیگر لوازم زیبایی مبتنی بر نور

امروزه روش های مختلف و بیشماری از تکنولوژی مبتنی بر نور در جهان جراحی زیبایی استفاده می شود. اگر چه این روش ها اغلب به عنوان روش \”لیزر\” نامیده می شوند، اما دستگاه هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، لیزر واقعی نیستند. این فن آوری ها شامل IPL، درمان های LED، تایتان و تکنولوژی های مبتنی بر انرژی مادون قرمز و فرکانس های رادیویی مانند Thermage می باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات