تزريق چربي

تزريق چربي

فرمدهی صورت با تزريق چربي

پیوند چربی که به عنوان انتقال چربی یا تزریق چربی نیز شناخته می شود ؛ روشی است که در آن سلول های چربی از نواحی دارای ذخایر ناخواسته ، مکش شده و به سایر قسمت های بدن تزریق می شود تا شکل و فرم کلی را بهبود بخشد.

از آن جا که چربی بدن متقاضی در این روش استفاده می شود ، پیوند چربی اغلب نتیجه ای نرم تر و طبیعی تر از انواع دیگر روش های کاشت یا پرکننده پوستی دارد ؛ لذا هر ساله هزاران نفر تحت پیوند چربی قرار می گیرند و از نتیجه نهایی راضی هستند.

مقدار چربی مورد نیاز تا حدود زیادی به ناحیه ای از بدن که تحت درمان است و چربی موجود در بدن شما بستگی خواهد داشت.

بنابراین اگر ذخایر چربی زیادی داشته باشید ، جمع آوری و حذف سلول های چربی برای جراح آسان تر است.

از طرف دیگر ، اگر بدن با کمبود چربی مواجه باشد ؛ ممکن است جراح پیشنهاد کند که برای افزایش وزن اقدامات لازم را انجام دهید و سپس مبادرت به تزریق چربی نمایید.

دکتر سینا صفائی متخصص پوست شمال تهران و از برترین پزشکان جراح پوست و مو در استان تهران محسوب می شوند ؛ شما عزیزان برای دریافت موثرترین و مطلوب ترین خدمات درمانی و زیبایی پوست از جمله تزریق چربی به صورت ، می توانید کلینیک زیبایی دکتر صفائی را انتخاب کنید.

تزريق چربي

مکانیزم تزريق چربی

توجه داشته باشید که چربی مورد نیاز در روش تزریق چربی یا لیپوترانسفر ؛ از نواحی شکم ، پهلو ، ران یا باسن بیمار و از طریق عمل لیپوساکشن برداشته می شوند و سپس سلول های زنده چربی در دستگاه هایی مخصوص به نام سانتریفیوژ ، جداسازی و تلخیص شده و جهت تزریق به نواحی مورد نظر آماده می شود.

از چربی خالص به دست آمده ، به عنوان نوعی فیلر بیولوژیک استفاده می شود و از آن به منظور کاهش چین و چروک ، رفع اسکار آکنه ، حجم دهی به فک ، چانه و گونه ، رفع خط اخم و خنده ، درمان گودی زیر چشم و رفع نقایص پوستی ؛ در صورت و نواحی مختلف بدن بهره برداری می گردد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستند ؟

انتقال چربی برای افرادی بسیار مناسب است که کاهش حجم صورت به خصوص زیر چشم ، زیر استخوان گونه و اطراف دهان را تجربه کرده اند و چشم انداز واقع بینانه ای از این فرآیند زیبایی دارند.

از آن جا که انتقال چربی یک جراحی انتخابی است ، بسیار مهم است افراد برای انجام آن از سلامت کافی برخوردار باشند و به طور کلی مبتلا به هیچ گونه بیماری مزمن نباشند.

برخی از داروها ممکن است بیماران را رد صلاحیت کند ، بنابراین مهم است سابقه پزشکی خود را صادقانه با پزشک درمیان بگذارید.

اکثر افراد از انجام روند انتقال چربی ، بسیار هیجان زده می شوند ؛ زیرا مرحله اول سبب برداشت چربی از ناحیه دهنده دارای ذخایر ناخواسته چربی مانند شکم ، پهلوها و ران می شود.

چگونه برای تزریق چربی آماده شوم ؟

 • شش هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید ، زیرا محصولات دخانی بر روند بهبودی تاثیر می گذارند.
 • از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ادویل ، موترین و آلیو ، ویتامین ها و داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • نوشیدن آب کافی قبل و بعد از تزریق بسیار مهم است.
 • هماهنگ کنید یکی از دوستان یا بستگان شما را بعد از تزریق به خانه برساند و حداقل 24 ساعت اول در منزل کنار شما بماند.
 • پیوند چربی ممکن است در یک بیمارستان معتبر ، مرکز سرپایی مستقل یا یک مجموعه جراحی مستقر در مطب انجام شود.
 • مدت زمان تزریق به میزان ذخیره چربی و نواحی لیپوساکشن ( تخلیه چربی ) بستگی دارد.
 • معمولا برای تزریق چربی ، بی حسی موضعی و آرام بخش وریدی استفاده می شود ؛ اگرچه بیهوشی عمومی گاهی اوقات مطلوب است.
 • برای ایمنی شما در حین عمل ؛ از مانیتورهای مختلف برای بررسی قلب ، فشار خون ، نبض و میزان اکسیژن خون استفاده می شود.

تزریق چربی در کدام نواحی صورت انجام می شود ؟

چربی را می توان تقریبا به هر ناحیه از صورت ، تزریق کرد. بهترین نواحی جهت تزریق چربی در صورت ، نقاطی می باشد که کاهش حجم یا چروک های مربوط به افزایش سن را نشان می دهند.

از کاربردهای تزریق چربی می توان به رفع فرورفتگی شقیقه ، چین های گونه و اطراف دهان ، پر کردن خطوط پیشانی و اطراف چشم ، پر کردن خطوط ” ماریونت ” یا به عبارتی خطوط اطراف دهان و حجم دهی به گونه ها ، چانه و لب ها اشاره کرد.

تزريق چربي

نتایج تزريق چربی

از آن جا که ماده تزریق شونده در عمل تزریق چربی از بدن خود فرد گرفته می شود ؛ پس از تزریق ، امکان جذب چربی توسط بدن وجود خواهد داشت و به مرور ، بخشی از آن توسط بدن جذب شده و تقریبا 70 – 30 درصد از چربی تزریقی در ناحیه مورد نظر باقی خواهد ماند.

ماندگاری نتایج تزريق چربی

زنده ماندن چربی و دوام نتایج به نحوه برداشت و خالص سازی چربی ، نحوه و محل تزریق بستگی دارد. پیوند چربی موفق ؛ به مهارت های بسیار پیشرفته جراح ، مبتنی بر تجربه و دانش این روش نیاز دارد.

وقتی تزریق با موفقیت انجام شود ، یک منبع خون جدید از بدن شما ایجاد می کند و تغذیه مورد نیاز برای زنده ماندن را دریافت می کند ؛ پس نتایج می توانند دائمی باشند.

به طور کلی می توان اذعان داشت که تزریق چربی ، در قیاس با فیلرهای قابل جذب ؛ دارای نتایجی طولانی مدت و با ماندگاری بالا می باشد.

لازم به ذکر است که به منظور افزایش میزان ماندگاری نتایج تزریق می توان سلول های چربی را با پی آر پی ( PRP ) مخلوط کرده و پس از آن در موضع مورد نظر ، تزریق نمود.

توجه داشته باشید که به منظور افزایش ماندگاری نتایج تزریق چربی ، باید فرآیند تزریق را در چند مرحله و با فواصل زمانی مشخصی تکرار نمود.

آیا پس از تزريق چربی امکان جابجایی چربی در زیر پوست وجود دارد ؟

خیر ؛ چربی پس از تزریق ، در محل مورد نظر بافت سازی کرده و با بافت پوست پیوند می خورد ؛ به نحوی که گویی بخشی از بافت بدن است.

از این رو به جرأت می توان گفت که چربی تزریق شده ، به هیچ وجه در صورت یا دیگر مواضع بدن ؛ جابجا نخواهد شد.

عوارض تزریق چربی

یکی از مواردی که متقاضیان تزريق چربي عمدتا با آن روبرو هستند ؛ این است که آیا تزریق چربی عوارض دارد یا خیر ؟

لازم به ذکر است در روش تزریق چربی ، از بافت های چربی بدن خود فرد جهت فرمدهی به صورت و حتی بدن استفاده می شود.

بنابراین از آن جا که چربی تزریق شده با بافت بدن ، سازگار است ؛ می توان اذعان داشت که تزریق چربی با حداقل عوارض همراه است و در قیاس با دیگر فرآورده های تزریقی ؛ نظیر تزریق ژل ، از ماندگاری بیشتری برخوردار می باشد.

لازم به ذکر است تنها مسئله ای که بعد از تزريق چربي ممکن است افراد با آن مواجه شوند ، کبودی و تورم مختصری می باشد که در موضع تزریق پدیدار می گردد ؛ این موضوع به هیچ وجه جای نگرانی ندارد ، چرا که پس از چند روز به تدریج برطرف شده و از بین می رود.

دکتر صفائی متخصص پوست شمال تهران ، از زبده ترین و برترین پزشکان متخصصص پوست تهران به شمار می روند که با اتکا بر تجربه بالای خود و بهره وری از نوین ترین تکنیک ها و متدهای روز دنیا ، خدمات درمانی و زیبایی پوست را به بهترین نحو ممکن به مراجعین خود ارائه می نمایند.

صحبت های دکتر سینا صفائی درباره تزریق چربی

تزریق چربی برای چه افرادی مناسب نیست ؟

به طور کلی افرادی که شرایط ذیل در مورد آن ها صدق می کند ، باید از تزريق چربي اجتناب نمایند :

 • اشخاصی که دچار بیماری های خود ایمنی هستند.
 • افرادی که تحت درمان با شیمی درمانی قرار دارند.
 • اشخاصی که طی 3 ماه اخیر ، داروهای آکوتان مصرف کرده اند.
 • افرادی که به بیماری های قلبی – عروقی مبتلا می باشند.

از این رو توصیه می شود در صورت ابتلا به بیماری های خاص ، حساسیت های دارویی و نیز مصرف داروهای مخصوص ؛ حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

همانطور که پیشتر اشاره شد ، حصول نتایج قابل قبول از تزريق چربي ؛ بعد از انتخاب صحیح متخصص پوست ، نیازمند رعایت مراقبت های بعد از تزریق می باشد.

لذا در این بخش از مقاله به برخی از بایدها و نبایدهایی که بعد از تزريق چربي باید مورد توجه قرار دهید ، اشاره نموده ایم.

 1. تا 2 هفته بعد از تزريق چربي ، از مصرف داروهای حاوی آسپرین و همچنین داروهای ضد التهاب پرهیز نمایید.
 2. تا 3 هفته پس از تزریق ، انجام ورزش های سنگین و ایجاد فشار بر موضع تزریق ، ممنوع می باشد.
 3. تا یکماه بعد از تزريق چربي ، به هیچ وجه محل تزریق را ماساژ یا مالش ندهید.

هزینه تزریق چربی چقدر است ؟

در خصوص هزینه تزریق چربی ، باید اشاره داشت که هزینه آن به فاکتورهای مختلفی ؛ از جمله وسعت ناحیه مورد نظر و غیره وابسته است و با توجه به این که این مسئله ، در هر فرد متفاوت است طبیعتا هزینه تزريق چربي نیز از هر فرد به فرد دیگر ، متغیر خواهد بود.

بنابراین برای آگاهی از هزینه دقیق تزریق چربی ، باید به پزشک متخصص مراجعه نموده و از سوی ایشان تحت بررسی و آنالیز قرار گیرید.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed here.