دمودکس

دمودکس

انگل دمودکس

دمودکس چیست ؟ دمودکس ، نوعی انگل است که بر روی پوست و فولیکول مو زیست می کند که تجمع آن می تواند منجر به پیدایش اختلالات و مشکلات پوست و مو ؛ اعم از ایجاد جوش و آکنه روزاسه بر سطح پوست ، خارش پوست ، چین و چروک پوست ، خشن شدن پوست و تغییر رنگ آن شده و همچنین سبب ریزش مو ، کم پشت و نازک شدن مو و مواردی از این قبیل شود.

همراهان عزیز ، توجه داشته باشید که در مطب دکتر صفائی متخصص پوست شمال تهران ، امکان تشخیص این انگل وجود دارد و در صورت تشخیص و محرز شدن این مسئله که انگل دمودکس در سر و صورت بیمار وجود دارد ؛ درمان مناسب آن انجام شده و مشکل وی مرتفع می گردد.

به منظور کسب اطلاعات کافی در خصوص انگل دمودکس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دمودکس

درباره انگل دمودکس

به طور کلی بر روی سطح پوست انسان ، جانداران میکروسکوپی فراوانی زندگی می کنند که از انگل دمودکس می توان به عنوان یکی از رایج ترین آن ها یاد کرد.

این نوع از انگل ، در حالت طبیعی بر روی پوست افراد بالغ موجود می باشد و مشکلی ایجاد نمی کند ؛ اما همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد در صورتی که میزان آن افزایش یابد می تواند به اختلالات پوست و مو بیانجامد.

توجه داشته باشید که انگل دمودکس ، قابل انتقال بوده و به سهولت منتقل می گردد.

بالطبع با توسعه جوامع و همچنین مراکزی که ریسک انتقال انگل در آن ها تشدید می گردد ؛ از جمله استخرها ، باشگاه های ورزشی و آرایشگاه ها ؛ شاهد افزایش شیوع و انتشار انگل دمودکس خواهیم بود.

باید توجه داشت که انگل دمـودکس ، افزون بر موارد فوق از طریق موارد ذیل نیز منتقل می گردد :

  • حوله
  • روبالشی
  • شانه و برس مو
  • تماس پوستی ؛ نظیر بوسیدن

دمودکس

انواع انگل دمودکس

لازم به ذکر است که انگل های دمـودکس ، با چشم به راحتی قابل رویت نمی باشند ؛ این نوع از انگل ها دارای انواع مختلفی هستند که به طور کلی دو گونه از آن ها ، تحت عناوین دمـودکس فولیکولاروم که به انگل فولیکول مو معروفند و دمـودکس برویس که به انگل غدد چربی یا اصطلاحا سباسه موسوم هستند ؛ در پوست انسان زیست می کنند.

انواع انگل دمـودکس ، از چربی پوست تغذیه کرده ؛ لذا غالبا در نواحی سر و صورت ؛ بویژه بینی و بخش های اطراف آن ، گونه ها ، پلک ها و نواحی مجاور گوش که چربی بیشتری در آن ها تولید می گردد ؛ مشاهده شده و شیوع بیشتری دارند.

Tags: , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات