رینوپلاستی (تغییر شکل بینی)، این عمل برای زیباتر کردن شکل بینی، و ایجاد هارمونی بین بینی و سایر اعضای صورت، ضمن حفظ عملکرد اصلی بینی بکار می رود. از آنجائیکه بینی برجسته ترین عضو صورت می باشد، اندازه و شکل بینی تأثیر زیادی روی ظاهر افراد دارد.
برخی بیماران می خواهند که بینی شان کشیده باشد. عده ای دیگر می خواهند که سوراخ های بینی را باریکتر کنند، برخی دیگر می گویند که نوک بینی شان با صورتشان فاصله دارد. از آنجائیکه نوک بینی با افزایش سن حالت اصلی خود را از دست می دهد، اکثر بیماران می خواهند بدانند که رینوپلاستی چگونه می تواند به فرد ظاهری جوانگونه بدهد. ممکن است اینگونه تصور شود که یک جراحی پلاستیک تنها توسط خانمهامورد استفاده قرار می گیرد، ولی مردها در فضای رقابتی بصورت فزاینده ای تقاضای انجام عمل های جوان سازی را دارند چرا که ظاهر جوانتر نشان دهنده انرژی درونی بیشتر است. بحث و گفتگو راجع به رینوپلاستی با نگاه کردن به عکس های قبل و بعد از عمل جراحی شروع می شود، به این ترتیب بیمار بوسیله عکس ها متوجه می شود که بعد از عمل چه تغییری خواهد کرد. همانطور که در عکس ها نیز دیده می شود، بیماران می خواهند که یک رینوپلاستی را با جراحی کشیدن ابرو ادغام کنند تا خطوط اخم بین چشم ها از بین برود یابا بلفاروپلاستی بصورت همزمان انجام دهند تا کیسه های زیر چشم ها درمان شوند. بزرگ کردن چانه، گونه، اتوپلاستی، جراحی لب و کشیدن صورت را نیز می توان با این عمل انجام داد. اغلب بیماران به دنبال اطلاعاتی پیرامون صاف کردن چروک های سطحی پوست از طریق پیل شیمیایی، جراحی لیزری یا روش های صاف سازی مشابهی می باشند.
یک جراح پلاستیک معتبر و مجرب صورت که منحصرا جراحی چهره و گردن انجام می دهد، می داند که وظیفه وی تنها اصلاح و ترمیم نواحی موردنظر بیمار نمی باشد، بلکه وی باید به انگیزه در پس این تقاضا نیز پاسخ دهد. صراحتا عرض می کنیم که یک جراحی پلاستیک نمی تواند از فروپاشی یک ازدواج جلوگیری کند. برخی افراد که آمادگی انجام جراحی زیبایی را ندارند، روش های محافظه کارانه تری نظیر بوتاکس برای رفع چروک ها و خطوط چهره یا کلاژن برای ترمیم crowfeet را ترجیح می دهند.بیمارانی که خود درباره روش های تجدید جوانی آگاهی دارند، می دانند که چه زمانی برای انجام جراحی مناسب است.
در جلسه مشاوره اول شما، ما ساختمان استخوانی و بافت نرم بینی شما را از نظر فرم و عملکرد بررسی و معاینه می کنیم. ارزیابی بینی، اصولی را برای آنچه که می توان از یک عمل رینوپلاستی توقع داشت، ارائه می دهد. نوع پوست، نژاد، سن به همراه درجه اختلال و نوع کارکرد از جمله فاکتورهای مهم و موثر در بروز نتیجه نهایی جراحی می باشد.
نظیر سایر جراحی های پلاستیک، معاینه سلامت کلی و داشتن توقعات معقول لازم است. آگاهی شما از روشها و روندها در نتیجه گیری موفق نهایی ضروری است. در جلسه مشاوره، ما راهنمایی های لازم را به شما می دهیم.
برای اینکه یک نتیجه نهایی موفق به دست بیاید، بیمار باید از روش ها و امور ضروری عمل آگاهی داشته باشد. قبل از اینکه به اقدامات و کارهای قبل از عمل بپردازیم، می خواهیم کمی درباره بیمارانی که قصد بازنگری جراحیشان را دارند و به ما مراجعه می کنند، صحبت کنیم. بازنگری رینوپلاستی، واژه ای است که هیچ کس دوست ندارد بشنود! به علت ضربه یا ترومای ناشی از رینوپلاستی اصلی، بیماری، شرایط قبل از عمل یا خطای جراح، هر جراحی 2 تا 5 درصد دچار عمل بازنگری رینوپلاستی می شود. اگر چه اقدامات قبل و بعد از بازنگری رینوپلاستی دقیقا مشابه اقدامات قبل وبعد از رینوپلاستی اصلی می باشند ولی بازنگری رینوپلاستی تمهیدات خاص خود را دارد. اگر شما بیماری می باشید که قصد بازنگری رینوپلاستی را دارد لطفا به تمهیدات ویژه بازنگری رینوپلاستی توجه نمائید.
جراحان پلاستیک مجرب صورت اختصاصاً درباره جراحی بینی آموزش می بینند چرا که پرمخاطب ترین جراحی زیبایی می باشد. و دقت زیادی می طلبد. تمام جراحان در زمینه رینوپلاستی آموزش ندیده اند و تمام جراحان مهارت انجام رینوپلاستی را ندارند. بیش از هر جراحی پلاستیک دیگری به شما توصیه می کنیم که در انتخاب جراح نهایت دقت و ظرافت را به خرج دهید.

قبل از جراحی رینوپلاستی
در ملاقات قبل از عمل شما با ما، پرستار ما راهنمایی های لازم را به شما می کند تا اقدامات لازم را قبل و بعد از عمل انجام دهید. در یک روز به عمل مانده به ما زنگ بزنید تا قرار عمل را تأیید کنیم. در روز عمل، با پرستار صحبت خواهید کرد (کسیکه شما را بیهوش می کند). و قبل از رفتن به اتاق عمل با دکتر خود ملاقات خواهید نمود. عمل جراحی بینی باتوجه به ساختار زیرپوستی و میزان بافت اضافه حدود 2 ساعت طول می کشد. اگر غیر از عمل بینی، عمل دیگری نیز داشته باشید، بالطبع این مدت بیشتر طول خواهدکشید. به هوش آمدن از حالت بیهوشی حدود یک ساعت طول می کشد و اکثر بیماران بعد از 5 ـ 4 ساعت پس از پذیرش مرخص می شوند.

اقدامات قبل از رینوپلاستی

1.لطفا از خوردن آسپرین یا مواد حاوی آسپرین یا ایبوپروفن تا یک هفته قبل از عمل و 2 هفته بعد از عمل خوددار فرمائید. برای آگاهی از لیست کامل داروهایی که نباید قبل از عمل مصرف کنید به قسمت «لیست داروها» مراجعه کنید. اگر دارویی مصرف می کنید که روی گردش خون و خونریزی تأثیر می گذارد سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

2.لطفا ما را در جریان داروهایی که مصرف می کنید و سابقه پزشکی خود قرار دهید. شما باید داروهای روتین خود را مصرف کنید مگر اینکه پزشک از شما بخواهد. در قرار ملاقات قبل از عمل پرستار شما را در جریان داروهایی که باید در روز عمل با یک جرعه آب مصرف کنید، قرار می دهد.

3.در قرار ملاقات پیش از عملتان به شما نسخه ای داده می شود که باید پس از عمل آنرا مصرف کنید، این نسخه شامل یک آنتی بیوتیک خوراکی، داروهای ضد درد و تورم است. به شما توصیه می شود که ویتامین C بخورید. لطفا این داروها و نسخه را پیش از عمل تهیه کنید تا پس از عمل آنها را بصورت آماده در اختیار داشته باشید و پس از اتمام عمل مصرفشان کنید.

4.نباید از بعد از نیمه شب روز قبل از عمل چیزی بخورید یا بیاشامید. مگر اینکه پزشک خلاف این را برای شما تجویز نماید. بهتر است پیش از عمل دندانهایتان را بشوئید. در صورت عمل نکردن به هر یک از موارد مذکور عمل شما لغو خواهد شد.

پس از جراحی رینوپلاستی
پس از اتمام عمل بینی شما با یک پک نرم مخصوص بینی بسته می شود. در دو طرف سپتوم (تیغه میانی بینی) شما تخته های سیلاستیکی نرمی قرار دارد. این تخته ها باعث تقویت شکل جدید غضرو ف می شوند. ممکن است اشکهایتان روی گونه هایتان بریزد. این ناشی از تورم می باشد که در هفته اول بتدریج خوب می شود.
بسته بندی بینی ممکن است، تنفس از طریق بینی را مشکل کند بنابراین شما باید با دهانتان تنفس کنید. لذا دهانتان خشک می شود. بنابراین تا می توانید مایعات بخورید تا از بروز دهیدراسیون (خشک شدن) جلوگیری شود. نوشیدن مایعات هنگام خواب به همراه مرطوب کننده (خنک یا گرم) ممکن است موثر باشد.
پس از جراحی بینی، غشاهای مخاطی، مخاط فراوانی تولید می کنند. نشت موکوس غلیظ و خونی از طریق پک ها روی آبریز پلک شما عادی است. افراد زیادی می پرسند که این نشت و تراوش چقدر طول می کشد؟ اگر آبریز پک شما با خون قرمز شفاف هر 5 دقیقه کاملاً پر می شود، حتماً به پزشک خود خبر دهید.پس از جراحی پرستار ما به شما در انجام موارد زیر کمک خواهند کرد:
خوردن مایعات، راه رفتن با گام های نرم و آهسته، دفع، مراقبت از شما، و کنترل زخم های شما. پرستار ما مجدداً آموزشها و راهنمایی های لازم را به شما گوشزد می کنند. شما باید روز بعد از عمل برای چکاپ دوباره مراجعه کنید. اگر به شما بخیه زده باشند باید 5 روز بعد برای برداشتن بخیه ها برگردید. از آنجائیکه برداشتن بخیه ها بیشتر ایجاد ناراحتی می کند تا ایجاد درد، با این حال بهتر است یک ساعت قبل از مراجعه مسکن بخورید.
شما باید روز بعد از جراحی برای برداشتن تامپون داخل بینی به ما مراجعه کنید. برداشتن این تامپون فشار زیادی را از روی دماغ شما بر می دارد. با این وجود به علت وجودتورم تا یک هفته نمی توانید به راحتی با بینی تان تنفس کنید.

فعالیت
هنگام خواب زیر سرتان 3 ـ 2 بالش بگذارید. تا 7 روز هنگام عطسه کردن دهان خود را کاملاً باز کنید و تا یک هفته با بینی تان نفس عمیق نکشید. مطلقاً خم نشوید، وسایل سنگین بلند نکنید و تقلا نکنید. از بغل کردن کودکان بپرهیزید. یک هفته مرخصی بگیرید. تا یک هفته پس از عمل از دوش های طولانی مدت پرهیز کنید. اگر حمام کردن برایتان واجب است مراقب باشید که لباس مخصوصتان خیس نشود.

رژیم غذایی
سعی کنید رژیم غذایی خود را از نوشیدنی ها و مایعات به سمت غذاهای راحت الهضم ارتقاء دهید. بلافاصله پس عمل از نوشیدن مایعات خیلی داغ و غذاهای داغ خودداری کنید. چون ممکن است در ناحیه سقف دهان دچار بی حسی شوید.

مراقبت از زخم ها
یک گاز زیر بینی خود قرار دهید. در صورت لزوم 24 ساعت بعد، اینها را عوض کنید. اگر می توانید هر 15 دقیقه در چند ساعت نخست پس از رینوپلاستی اینها را عوض کنید. قرار دادن پک های یخی روی پیشانی یا بینی و چشمها در کم کردن میزان خونریزی موثر است. پک های یخی را مستقیماً روی پوست نگذارید. مایعاتی را که از بینی تان تراوش می شود را نبلعید چون باعث استفراغ می شود، آنها را با سرفه یا تف کردن به بیرون بریزید.
پس از برداشن تامپون آبریزش بینی متوقف می شود و دیگر نیازی به پد نمی باشد. از اسپری نمکی بینی تا شب پس از برداشته شدن بسته بندی استفاده نکنید.
آتل باید یک هفته روی بینی شما بماند. آنرا خشک نگه دارید و گرنه گشاد می شود. اگر آتل یا گچ روی بینی افتاد بلافاصله به جراحتان خبر دهید.

داروها
اغلب بیماران از فشار ناشی از تورم و واحتقان شکایت دارند. از مسکن ها در صروت لزوم استفاده کنید. عوارض جانبی مسکن ها استفراغ و یبوست است. مصرف مسکن با غذا از بروز استفراغ جلوگیری می کند. در صورت تداوم یبوست از ملین استفاده کنید.
از آنجائیکه برداشتن بسته بندی توأم با ناراحتی است یک ساعت قبل از برداشتن آن مسکن مصرف کنید.
به محض رسیدن به خانه مصرف آنتی بیوتیک (کفلکس، سفالکسین) را شروع کنید. در حین جراحی از طریق درون رگی به شما آنتی بیوتیک زده می شود. تا 24 ساعت پس از عمل تب دشتن طبیعی است.
پس از آمدن به خانه مصرف داروی ضد تورم را شروع کنید. در قرار ملاقات قبل از عمل پرستار ما دستورات لازم را برای نحوه مصرف این داورها به شما می دهند.
از عصر روز پس از برداشتن بسته بندی دوبار در روز پماد را بمالید (صبح و عصر) پماد باید درون حفرات بینی مالیده شود. فقط قسمت پنبه ای چوب پنبه را وارد بینی کنید.
پس از خارج کردن تامپون داخل بینی استفاده از پماد و اسپری کردن سرم فیزیولوژیک داخل بینی در خارج کردن لخته های داخل بینی مفیدند.
لطفا به خاطر داشته بشاید.
احتقان بینی، تورم صورت، سردرد و بی خوابی از علائم طبیعی پس از جراحی می باشند و به مرور خوب می شوند. کام دهانتان بی حس می شود بنابراین از خوردن مایعات و غذا بلافاصله پس از عمل خودداری کنید.

نتیجه نهایی
پس از رینوپلاستی، خوابیدن تورم غشاهای مخاطی و چسبیدن پوست به چهارچوب جدید بینی زمان می برد. بیشتر بیماران 2 ـ 1 هفته پس از جراحی به سر کار خود باز می گردند. در این زمان شما تورم ها را می بینید اما دوستان نزدیک و همکارانتان متوجه وجود آنها نخواهند شد.
نتایج نهایی بعداز عمل تا یکسال بعد از عمل کاملاً دیده نمی شوند. با وجود مشکل پسند بودن شما، درباره کار ما خیلی قبلتر از اتمام یکسال از کار ما راضی خواهید شد. ما بعد از یکسال از شما می خواهیم که برای همکاری با ما چند عکس بگیرید و به این ترتیب ما از نتیجه نهایی لذت خواهیم برد.

بازنگری رینوپلاستی (جراحی مجدد بینی)

بنا به دلایل مختلف، بازنگری رینوپلاستی خیلی سخت تر از رینوپلاستی اولیه می باشد. اول، موقعیت تغییر یافته جغرافیایی بینی است. در زمان رینوپلاستی اولیه، غضروف تخریب شده از میان برداشته می شود تا بینی صاف شود و کارآیی خود را حفظ کند. بنابراین، در بازنگری رینوپلاستی، غضروف موردنیاز برای بازسازی موجود نمی باشد. با توجه به میزان غضروف باقی مانده، معمولا از یکی از دو گوش برای بازسازی بین، غضروف قرض گرفته می شود.
با وجودی که، برش روی گوش به خوبی استتار می شود و تغییری در شکل، اندازه، فرم و عملکرد گوش دهنده دیده نمی شود باز هم قرض گرفتن از غضروف عضو دیگر یعنی یک برش اضافه! (این در جراحی پلاستیک یک عیب محسوب می شود)
بافت بینی که جراحی روی آن صورت می گیرد، اکنون یک بافت زخمی است. که پیچیدگی بازنگری رینوپلاستی را دو چندان می کند. بنابراین دلایل، زمان موردنیاز برای بازنگری رینوپلاستی بیشتر از رینوپلاستی اولیه طول می کشد.
یک خطر رینوپلاستی اولیه وجود تلانژکتازی روی پوست بینی است. رگ هایی که شبیه عنکبوت کوچکی است که معمولا قبل از جراحی دیده نمی شوند اما پس از رینوپلاستی از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند. این حالت، حالت طبیعی نمی باشد. با این وجود، ظهور تلانژکتازی در رینوپلاستی مجدد شدیدتر است. این مورد باید قبل از جراحی مورد بررسی قرار بگیرد. و دکتر شما باید بر اساس نوع پوست شما، بافت و ضخامت پوست شما نظرش را اعلام کند.
بازنگری رینوپلاستی تمهیدات ویژه خود را دارد اما در جای خود مزایای خاص خود را دارد. اگر قصد بازنگری رینوپلاستی را دارید حتماً به یک جراح مجرب مراجعه کنید. در کل به علت ریسک بالای عمل جراحی مجد بینی، اینکار بهتر است فقط در موارد اختلالات شدید تنفسی یا ظاهری بینی فرد انجام گیرد. به یاد داشته باشید که نتیجه عمل جراحی مجدد حتی در دستان یک جراح ماهر به طور دقیق قابل پیش بینی نمی باشد. اصرار و وسواس بیمار در اصلاح عیوب کوچک پس از یک جراحی رینوپلاستی به سادگی می تواند مشکلات او را چند برابر کند.

جراحی مدرن رینوپلاستی چیست؟

بینی نه تنها به لحاظ مرکزیت آن در صورت نقش بسیار مهمی را در زیبایی فرد ایفا می کند بلکه وظایف عملکردی را نیز در زمینه تنفس، بویایی، تولید صدا، تهویه مطلوب گوش میانی و مرطوب کردن سینوس ها دارا می باشد. لذا جنبه های زیبایی و عملکردی بینی به طور جدایی ناپذیری دارای اثرات متقابل بر یکدیگرند.
تاریخچه عمل جراحی پلاستیک بینی به طور متداول به حدود یک قرن پیش بر می گردد، ولی عمر جراحی مدرن رینوپلاستی بیش از دو هفته نمی باشد. رینوپلاستی با توجه کافی به مسائل زیبایی و عملکردی بینی یکی از مهمترین و حساس ترین جنبه های این عمل جراحی می باشد.
هدف از جراحی مدرن رینوپلاستی، ایجاد یک بینی هارمونیک و زیبا، بدون آثار واضح یک جراحی خشن بر روی آن با توجه به اصول ساختمانی کلیه اجزای چهره به فرد به طور مجزا می باشد. نتیجه این عمل جراحی نهایتاً افزایش زیبایی کلیه اجزای صورت شامل چشم ها و گونه ها بخصوص با حفظ عملکرد عناصر داخلی بینی می باشد.
اصولاً در یک جراحی مدرن رینوپلاستی، تغییرات چهره فرد از دید اطرافیان معمولاً بسیار بیش از خود فرد می شود.
هنر، تکنیک و استفاده از وسایل تشخیصی و درمانی جدید از ملزومات این جراحی می باشد.
آگاهی از تکنیک های جدید درمانی و تشخیص جراحی پلاستیک بینی و آندوسکوپی بینی، سینوس و لیزر از ابزارهای مهم یک جراحی مدرن رینوپلاستی می باشد.
وجه تمایز یک جراحی مدرن رینوپلاستی، به طور خلاصه شامل موارد زیر می باشد:

· جراحی با وسایل بسیار ظریف که باعث به حداقل رساندن صدمه به عناصر داخل و خارج بینی می گردد.

· استفاده از داروهای جدید جهت کاهش خونریزی هنگام و بعد از عمل جراحی.

· استفاده از استئوکرم های بسیار ظریف (وسایل جهت کار بر روی قسمت استخوانی بینی).

· بخیه ها و ایمپلنت های خاص که نیاز به تامپون داخل بینی را کاهش می دهد. به طوری که در بسیاری از موارد نیاز به تامپون وجود ندارد.

· استفاده از لیزر و اندوسکوپ جهت اصلاح بخصوص مشکلات داخل بینی به طور همزمان شامل تیغه بینی، شاخک های بینی، سینوس و پولیپ ها.

· جمع کردن بینی با بخیه های ویژه به جای برداشتن و ضعیف کردن اسکلت بینی.

· اغلب نیاز به کشیدن بخیه وجود ندارد و معمولاً کلیه بخیه قابل جذب می باشند.

جراحی بینی (به انگلیسی: nose reshaping یا nose job) یا رینوپلاستی (به انگلیسی: Rhinoplasty) عمل جراحی‌ای است که معمولاً توسط یک جراح گوش‌وگلووبینی، جراح فک و صورت، یا جراح پلاستیک به منظور بهبود کارایی (جراحی ترمیمی) یا نمای (جراحی زیبایی) بینی انسان انجام می‌شود. جراحی بینی را می‌توان به‌منظور برآوردن اهداف زیبایی یا اهداف ترمیمی به‌منظور اصلاح آسیب‌ها، نقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی اعمال کرد. جراحی بینی می‌تواند با دیگر عمل‌های جراحی مانند بزرگ‌کردن چانه به‌منظور بهبود نتایج زیبایی ترکیب شود.

محتویات

• ۱ ۴ ویژگی مهم در رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) مدرن

• ۲ خطرات

• ۳ منابع

• ۴ پیوند به بیرون

۴ ویژگی مهم در رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) مدرن

• جراحی زیبایی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.

• عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.

• بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.

• مقدار کبودی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.

• در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

خطرات

تقریباً همیشه بعد از عمل کبودی و تورم موقت در صورت بوجود می‌آید، سایر خطرات رینوپلاستی عبارت اند از:[۱]

1. خونریزی[۱]

2. سوراخ یا زخم در تیغه بینی (دیواره‌ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند)[۱]

3. مشکلات پوستی (نکروز پوستی) و حساسیت پوست در اثر چسب‌های روی بینی[۱]

4. عفونت[۱]

5. انسداد شدید بینی در اثر ورم درون آن[۱]

6. عوارض بیهوشی[۱]

جراحی رینوپلاستی

1) نقش لیزر و اندوسکوپ در جراحی زیبایی بینی چیست؟

لیزر و اندوسکوپ نقش مستقیمی در جراحی زیبایی بینی ندارند. ولی استفاده از آنها به خصوص در رفع مشکلات ساختمانی داخل بینی و مشکلات تنفسی بیمار در جراحی رینوپلاستی بسیار کمک کننده می باشند. در عین حال مهارت جراح و استفاده از وسایل و تکنیک های ظریف و پیشرفته و مدرن در رینوپلاستی به طور قابل توجهی باعث به حداقل رسیدن تورم، کبودی و طول دوره درمان پس از عمل جراحی می گردد که به غلط توسط بسیاری از بیماران، رینوپلاستی لیزری نامیده می گردد.

2) بینی من از صورتم خیلی فاصله دارد، می توانید آنرا درست کنید؟

چیزی که شما درباره آن توضیح می دهید، موضوع تغییر بینی شما است. نگاهی به عکس های قبل و بعد از عمل رینوپلاستی ما بندازید تا متوجه شوید که یک بینی چه تغییراتی می تواند بکند. مورد دیگری که شما ممکن است به آن اشاره کنید، نوک بینی است. با افزایش سن، نوک بینی رو به پایین قرار می گیرد. بسیاری از بیماران که دنبال عمل های جوان سازی می باشند وقتی می فهمند که بوسیله چرخش نوک بینی به سمت بالا، ظاهر افراد جوانتر می شود، بسیار تعجب می کنند.

3) چگونه می توانید حالت مشت خوردگی را از بینی من از بین ببرید؟

نخست، وقتیکه بیماران در مورد حالت مشت خوردگی یا برآمدگی بینی شان حرف می زنند، آنها بیشتر درباره پل بینی شان صحبت می کنند. پل بینی، قسمت از بینی است که حالت نیمرخ بینی را می سازد. برای کوچکتر کردن پل بینی از یک سوهان مخصوص استفاده می شود، بوسیله این سوهان استخوان اضافه بریده می شود. پوست بینی نسبت به این تغییر پاسخ بسیار مناسبی می دهد و به خوبی به شکل جدید می چسبد.

4) وقیتکه بینی من کوچکتر می شود، پوست اضافه بینی چه می شود؟

پوست بینی خاصیت الاستیکه دارد لذا به راحتی به شکل جدید بینی می چسبد.

5) بینی من به صورتم خیلی نزدیک است. می توانید آنرا درست کنید؟

جراحان هنگامی که با یک بینی بسیار نزدیک به صورت مواجه می شوند از اصطلاحی به نام saddle nose یا بینی زین اسبی استفاده می کنند. یک پل کوتاه می تواند ضربه پذیر باشد (در اثر تصادف) یا در اثر یک پروسه بیماری زا یا یک بیماری ارثی.

بهترین راه برای توضیح پروسه ترمیم یک پل کوتاه می تواند نگاه کردن به عکس های قبل و بعد از جراحی باشد. بلند کردن پشت بینی به طرق مختلف ممکن و شدنی است. هر روش معایب و مزایای خاص خود را دارد.

یک روش ترمیم قرض گرفتن غضروف از تیغه میانی بینی بیمار، گوش یا دنده بیمار است. یک مزیت آشکار این روش این است که هیچ جسم خارجی وارد بدن بیمار نمی شود. عیب این روش این است که اگر بخواهیم از غضروف گوش یا دنده استفاده کنیم، باید یک برش جدا بزنیم. بر اساس مقدار غضروف موردنیاز، ممکن است که بینی به اندازه کافی غضروف نداشته باشد.

وقتی که سعی می کنیم یک بینی خیلی نزدیک به صورت را بالاتر ببریم، به علت مصرف غضروف در جراحی قبلی، دیگر غضروف کافی برای انجام عمل دوم وجود نخواهد داشت. بریدن غضروف به اندازه کافی و شکل درست کار سختی است و می تواند لبه های زبری داشته باشد که نشان دهنده پوست بینی می باشند.

مواد زیادی وجود دارند که برای استفاده در بینی بی خطرند، Gortex ماده بی خطری است که سالهای زیادی در عمل جراحی قلب بکار می رود و به راحتی در زیر پوست بینی کار گذاشته می شود.

6) بینی من خیلی دراز است. من یک بینی عقابی دارم. می شود کوچکترش کرد؟

خط بین چشم ها تا نوک بینی نشان دهنده طول بینی است. در عکس های قبل و بعد از عمل می بینید که چگونه می توان یک بینی بسیار بزرگ را بطوریکه با بقیه قسمت های بینی تعادل داشته باشد، کوتاه کرد. با افزایش سن، نوک بینی به سمت پایین می رود. برای حفظ حالت نوک بینی از پیوند غضروف استفاده کنید به این ترتیب فرد جوانتر به نظر می رسد.

7) بینی من خیلی پهن است. چگونه می توان آنرا درست کرد؟

عوامل زیادی در پهنای بینی نقش دارند، این عوامل عبارتند از فاصله بین استخوان های بینی، غضروف نوک بینی که خیلی پهن است و ضخامت پوست بینی بویژه در نوک بینی. اگر بینی خیلی باریک باشد یا نوک بینی به سمت بالا باشد نتیجه عمل طبیعی به نظر نمی رسد. عکس های قبل و بعد از عمل نشان می دهند که باریک کردن بینی چگونه آنرا زیباتر نشان می دهد.

8) چرا انجام عمل بزرگ کردن چانه با رینوپلاستی توصیه می شود؟

تمامش مربوط به تعادل می شود. اگر اعضای صورت با هم تناسب داشته باشند. زیبا به نظر می رسند. بزرگ کردن چانه باعث تنظیم کلی اجزای صورت می شود. در برخی موارد، کاهش ظاهر اندازه بینی، تنها با بزرگ کردن چانه، ممکن و شدنی است. اگر فرد بخواهد که لیپوساکشن گردن انجام دهد می تواندآنرا از طریق بریدگی عمل بزرگ کردن چانه انجام دهد.

9) آیا من بعد از عمل شکل واقعی خود را حفظ خواهم کرد؟

اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند:

وای خدای من، توفوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و … حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.

10) بله، ولی من می خواهم که کاملاً ظاهرم تغیر کند، آیا با این عمل می شود اینکار را نمود؟

این یک سئوال خیلی سخت است چون پاسخ دادن به آن برآورده کننده انتظارات واقع گرایانه فرد است. تنها یک جراح خوب و صادق می تواند در ملاقت با بیمار او را از توقعات واقع گرایانه یا غیر واقع گرایانه اش مطلع سازد. و این پاسخ در مورد افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

11) آیا پس از عمل روی پوستم جای بریدگی خواهم داشت؟

تقریباً بله، به تصویر مقابل نگاه کنید. برش به نحوی زده می شود که از نوک بینی شما محافظت می کند. به این ترتیب رینوپلاستی باز گفته می شود. این بریدگی ها به خوبی درمان می شوند و بیمارن و اعضای خانواده پس از چند هفته دیگر آنرا نمی بینند. وقتیکه فردی می خواهد که پایه بینی اش را باریک کند، برشهای کوچکی روی دیواره خارجی (Alar) بینی زده می شود این برش ها به محل برخورد بینی و صورت نزدیکند. شگفت آور این است که این برشها خیلی خوب درمان می شوند و دیگران آنرا نمی بینند.

12) چه تفاوتی بین رینوپلاستی باز و بسته وجود دارد؟

در رینوپلاستی باز، یک برش 7 شکل کوچک روی پوست زده می شود بوسیله این برش حفرات بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و به این ترتیب می توان پوست را به سمت بالای نوک بینی کشید. این حالت به جراح اجازه می دهد که روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی کار کند و به آنچه که انجام می دهد مسلط باشد. همچنین باعث تصحیح حالت قرینگی، پراجکشن (فاصله بینی از صورت)، طول کل بینی، حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی می شود.

در رینوپلاستی بسته هیچ گونه برشی روی سطح پوست زده نمی شود. برخی جراحان رینوپلاستی بسته را ترجیح می دهند و به نتایج فوق العاده ای هم می رسند. ولی اکثراً رینوپلاستی باز را انتخاب می کنند.

در هر دو رینوپلاستی باز و بسته، برش های درونی، درون بینی زده می شوند تا به چهارچوب استخوان و غضروف بتوان دسترسی پیدا کرد.

13) در صورت داشتن زخم های ناجور قبلی چه کار باید بکنم؟

اگر شما گوشهایتان را قبلا سوراخ کرده اید، به خوبی می توانید نحوه خوب شدن زخم ها و جراحات ناشی از جراحی پلاستیک را درک نمائید. چون یکبار آنرا تجربه کرده اید. زخم های موجود در سایر نواحی بدن نمی توانند الگوی مناسبی برای درک نحوه خوب شدن زخم های جراحی پلاستیک باشند. در زمان مشاوره با پزشکتان حتما محل زخم های قبلی خود را به وی نشان دهید (اثر زخم ها) به این ترتیب پزشک می تواند آگاهی مناسبی از نحوه درمان زخم های جراحی به شما ارائه نماید.

14) این عمل چقدر درد دارد؟

اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. افرادی که جراحی صورت انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

15) چه وقت می توانم به سر کارم برگردم؟

باید 2 هفته مرخصی بگیرید. چون تورم اولیه بعد از جراحی ممکن است مدتی باقی بماند. افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع دارند باید 3 هفته از محل کار خود دور باشند تا کاملاً بهبود یابند. Cast روی بینی را باید یک هفته پس از عمل برداشت. در این زمان هر گونه کوفتگی یا تورمی را می توان با آرایش کردن پنهان کرد.

16) جراحی چقدر طول می کشد؟

مدت جراحی به عوامل مختلفی در هر فرد بستگی دارد. بازنگری رینوپلاستی کمی بیشتر طول می کشد چون به دقت بیشتری نیاز دارد.

17) از چه وقت می توانم فعالیت بدنی داشته باشم؟

بعد از عمل تا 3 هفته نباید فعالیت های آیروبیک انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

18) آیا بعد از عمل می توانم خودم رانندگی کنم؟

خیر ـ به خاطر اثرات بی هوشی، بیماران قادر نخواهند بود بعد از عمل رانندگی کنند.

19) سن مناسب برای انجام رینوپلاستی چند سال است؟

رینوپلاستی باید پس از تکمیل رشد بینی انجام شود. برای اکثر بیماران یعنی پس از بلوغ، در کل جراحان تا فردی به سن 16 سالگی نرسیده باشد، بینی اش را جراحی نمی کنند. با توجه به رشد فیزیکی صورت، ممکن است که زیبایی یک فرد زیر 16 سال پس از اتمام بلوغ تغییر کند. یک بیمار باید کاملاً به بلوغ برسد تا بتواند به راحتی راجع به عملی که می خواهد انجام دهد تصمیم بگیرد.

20) من از نتیجه رینوپلاستی ام راضی نیستم. چه وقت می توانم عمل بازنگری رینوپلاستی را انجام دهم؟

افرادی که خواهان انجام عمل بازنگری رینوپلاستی می باشند، باید یکسال تمام پس از عمل رینوپلاستی اصلی صبر کنند. چون اول از همه، نتایج نهایی رینوپلاستی را نمی توان تا پایان یک سال پس از عمل مشاهده نمود. خوب شدن تورم بینی و درمان کلی فرد یکسال به طول می انجامد. تغییرات با وجود خیلی جزئی بودن در طول 12 ماه پس از عمل بتدریج دیده می شوند. به مرور زمان، بینی تغییر می کند و متفاوت به نظر می رسد. وقتی تورم بینی می خوابد، تغییرات بهتر به نظر می رسند.

مورد دوم، تشکیل زخم است. بازنگری رینوپلاستی بدون درگیری با بافت زخمی که به بلوغ نرسیده است به اندازه کافی سخت و دشوار است. کار کردن و جراحی بافت زخمی که به مرور زمان نرم شده است. برای جراح بهتر و مفید تر است. حتی وجود بافت زخمی پس از یکسال جراحی بازنگری را پیچیده تر و دشوارتر می کند.

شرایط کمک کننده به بازنگری رینوپلاستی در کمتر از یکسال بعد از رینوپلاستی اولیه تقریباً به هیچ وجه وجود نخواهند داشت. اگر جراحی به شما گفت که می توان در کمتر از یکسال پس از رینوپلاستی نخست جراحی بازنگری را انجام دهد، بلافاصله با یک جراح دیگر مشورت کنید. قبل از انجام یک جراحی دیگر اجازه دهید که بینی تان تا جائیکه می توان تغییر کند و شکل طبیعی خود را بدست آورد.

21) چرا یک رینوپلاستی بازنگری (ثانویه) خیلی سخت تر از رینوپلاستی اولیه می باشد؟

دلایل زیادی دارد. اول، پس از هر نوع جراحی، تشکیل زخم باعث ایجاد یک لایه ضخیم و زبر می شود که کار کردن با آن بسیار سخت تر از کار کردن با بافت اصلی است. دوم، جایگاه اصلی (آناتومیکی) قسمت موردنظر تغییر کرده است. سوم، غضروف موردنیاز برای تغییر شکل بینی است که در حین جراحی اولیه وجود دارد ، ولی پس از جراحی اولیه و مصرف آن در بازنگری رینوپلاستی وجود نخواهد داشت. برای پیوند زدن غضروف ها معمولا از غضروف گوش یا سایر قسمت های بدن استفاده می کنند که در اینصورت جراح باید یک برش دیگر به بدن وارد کند. در صورت استفاده از مواد مصنوعی در جراحی بازنگری رینوپلاستی، جراح باید تجربه و مهارت لازم برای کار کردن با این مواد مصنوعی را داشته باشد. چهارم، مهارت کلی موردنیاز برای جراحی بازنگری خیلی بیشتر از جراحی اولیه است. بازنگری رینوپلاستی حتی مجرب ترین جراحان پلاستیک صورت را درمانده کرده است.

22) Septum چیست؟

Septum تیغه میانی بینی است که از دو قمست تشکیل شده است:

1. Septum غضروفی ـ قسمت متحرک تحتانی که به لبها نزدیکتر است.

2. Septum استخوانی ـ قسمت غیر متحرک فوقانی که به چشم ها نزدیک تر است.

23) septal perforation چیست؟

بینی از یک دیواره غضروفی ـ استخوانی تشکیل شده است که بینی را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می کند. Perforation به معنای سوراخ یا مجرا می باشد. septal perforation سوراخی است در Septum . تروما (در اثر تصادف یا گرفتن زیاد بینی) و جراحی بینی از بهترین دلایل septal perforation می باشند. از جمله دلایل دیگر این عارضه مصرف کوکائین می باشد.

جایگاه و اندازه سوراخ سپتوم باعث ایجاد تفاوت چشمگیری می شود. اگر سوراخ سپتوم کوچک باشد و در قسمت عقبی (نزدیک صورت) بینی قرار بگیرد، اغلب اوقات مشکلی ایجاد نمی کند و حتی بیمار از وجود آن، آگاه نمی شود. اگر سوراخ بینی در قمست جلویی (به سمت نوک بینی) باشد، ورود هوا از طریق مجرا می تواند یک صدای سوت مانندی ایجاد کند که این صدا به علت انحراف در بینی است. به علت اینکه جریان هوا از طریق رابطه بین دو سمت بینی منحرف می شود، بیماران از گرفتگی بینی شکایت دارند. سوراخ های سپتال می تواند نتیجه وجود امراض مزمن در بینی باشند که باعث انحراف در بینی می شوند و این شکل را حفظ می کنند. بیماران دارای این سوراخ های بینی باید لبه های بینی را چرب و لغزنده کنند تا آنها خشک نشوند و خونریزی نکنند.

از نقطه نظر جراحی زیبایی، سوراخ سپتوم می تواند ایجاد مشکل نماید. اگر سوراخ بینی به اندازه کافی بزرگ باشد، ساپورت پل بینی از بین می رود و این قسمت بینی ضعیف می شود و در بینی کلاپس ایجاد می کند. و در نهایت باعث ایجاد گودی در پل بینی می شود.

ترمیم سوراخ سپتوم حتی برای یک جراح مجرب کاری ملال آور است. اگر یک سوراخسپتوم باعث ایجاد یکی از موارد فوق الذکر شود، سوراخ را باید قبل از انجام رینوپلاستی درمان کرد

24)ز یک جراحی بازنگری رینوپلاستی (رینوپلاستی مجدد) چه انتظاراتی می توان داشت؟
ارتباط و رابطه داشتن در جراحی زیبایی نقش مهمتری دارد تا در بازنگری رینوپلاستی. دانستن دقیق این مطلب که یک جراحی بازنگری چه کارهایی می تواند انجام دهد و چه کارهایی نمی تواند مهم است. تعداد اندکی از جراحان پلاستیک در رینوپلاستی تخصص دارند. تنها جراحان پلاستیکی که مهارت و تجربه زیادی در رینوپلاستی دارند حائز شرایط انجام جراحی بازنگری رینوپلاستی می باشند.
وقتیکه یک جراح بیمار را برای انجام بازنگری رینوپلاستی معاینه می کند، عوامل متعددی با باید در نظر بگیرد و نباید تنها به نتیجه ای که بیمار به دنبال آن است اکتفا کند. این عوامل عبارتند از:
Projection (فاصله بینی از صورت): اگر در طول رینوپلاستی اولیه تغییر و اتفاق خاصی برای غضروف نوک بینی نیفتاده باشد، هنوز فرصتی برای تصحیح و اصلاح وجود دارد.
طول (طول خط پروفایل(نیمرخ) از بین چشمها تا نوک بینی): اگر در طول رینوپلاستی اولیه تغییر و اتفاق خاصی برای غضروف نوک بینی نیفتاده باشد، هنوز فرصتی برای تصحیح و اصلاح وجود دارد.
برآمدگی در قسمت dorsal به صورت مزمن: بررسی اینکه آیا می توان این برآمدگی را تراشید یا خیر.
پل بسیار کوتاه روی صورت: بررسی انجام عمل پیوند مصنوعی یا غضروفی.
بینی خیلی پهن: بررسی اصلاح از طریق باریک کردن استخوانهای بینی، باریک کردن غضروف نوک بینی، برداشتن بافت زخمی اضافه و بررسی ضخامت پوست نوک بینی.
ارزیابی نسبت خطر ـ سود: آیا این عمل ارزش ریسک کردن را دارد؟ مثلاً احتمال دارد که این عمل منجر به عمل بازنگری شود؟ آیا ارزش سرمایه گذاری کردن را دارد؟
انگیزه بیمار: مثلاً، رینوپلاستی اولیه موفقیت آمیز بوده و بیمار در سر یک هوس زودگذر دیگر دارد. بیمار می خواهد که تورم ناشی از بازنگری رینوپلاستی را درمان کند. جراح باید تصویر واقع گرایانه ای از مزایا و محدودیت های بازنگری رینوپلاستی برای بیمار ترسیم نماید. برای بیماران واقع بین حتی جزئی ترین پیشرفت ها و تغییرات می تواند به اندازه تغییر در تمام دنیا ارزشمند باشد

25)یا می توانم در حین عمل بیدار بمانم؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و دچار بی حسی موضعی می شوند. بیماران در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در هنگام شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته