لیپولیز لیزر

لیپولیز لیزری چیست؟
لیپولیز لیزری ( لیزر لیپولیز یا لیزر لیپواسكالپچر) چیست؟به تخریب و ذوب كردن بافت چربی به كمك لیزر لیپولیز لیزری یا لیزر لیپولیزlaser lipo lysis گفته می شود كه جدیدترین ،مدرنترین و كم عارضه ترین روش درمان چاقی های موضعی (مثل بازو ،شكم،پهلو،ران و…)است و تنها روشی است كه باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلكه به سفت تر شدن آن كمك هم می كند.
چه فرقی بین لیپولیز با لیپولیز لیزری(لیزر لیپو اسکالپچر) وجود دارد؟
لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر)را می توان برای هر روشی كه سبب تخریب بافت چربی می شود بكار برد بطور مثال روش مزوتراپی كه در آن موادی داخل بافت چربی تزریق شود را هم می شود یك نوع لیپولیز شیمیایی تلقی كرد یا حتی لیپوساكشن اولتراسونیك را كه در آن بوسیله امواج مافوق صوت (اولتراسوند)بافت چربی ذوب می شود را هم می توان لیپولیز اولتراسونیك نامید اما به طور معمول وقتی صحبت از لیپولیز می شود منظور لیپولیز لیزری است نه سایر روشها, زیرا لیپوساكشن عادی یا اولتراسونیك یا مزوتراپی توانایی سفت تر كردن پوست و ممانعت از شلی پوست را ندارند وتنها از زمانی كه لیزرها برای لیپولیز(لیزر لیپو اسکالپچر) بكار رفتند این امكان بوجود آمد كه برخلاف لیپوساكشن اولتراسونیك یا لیپوساكشن مکانیکی(عادی)نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشویم بلكه با كمك لیزر به سفتی پوست هم كمك كنیم.

درحال حاضربهترین و مدرنترین روش لیزر لیپولیز, لیزر لیپواسكالپچر یا پیكر تراشی به كمك لیزر است كه بوسیله معتبرترین و مشهورترین دستگاه لیزر لیپولیز دنیا دستگاه لیپوماتیک قابل انجام است .
این دستگاه با دو سیستم به نامهای ترماگاید Thermaguideو اسمارت سنس Smartsense درجه حرارت بافت را مرتب اندازه گیری می كند و سرعت دست جراح را كنترل كرده و انرژی خروجی را متناسب با آن تنظیم می كند به همین علت است كه اكثریت مطالعات معتبر در مورد لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر)به وسیله اسمارت لیپو ماتیک انجام شده اند.

مزایای لیزر لیپواسكالپچر نسبت به لیپوساكشن اولتراسونیك و لیپوساكشن معمولی (مكانیكی) چیست؟

درد كمتر که دردستگاه قویلیپو ماتیک قدرت بیشتر به معنای درد کمتر در زمان سریعتر است.
2-خونریزی كمتر :چون لیزر سبب بسته شدن عروق خون كوچك می شود.
3-كبودی كمتر
4-تورم كمتر:بطور متوسط تورم در لیپوساكشن عادی حدود 6ماه ،در لیپوساكشن اولتراسونیك حدود 9ماه و در لیپولیز لیزری حدود 3ماه طول می كشد.
5-نقاهت سریعتر:كه به علت درد وتورم كمتر بیمار خیلی سریع به زندگی روزانه بازمیگردد.
6-قطع سریعترترشحات:سرعت قطع ترشحات درلیپوماتیک 3-5روز درلیپوساكشن عادی و لیزر لیپولیز های ضعیف تر10-7روز و در لیپوساكشن اولتراسونیك2هفته است.
7-جلوگیری از افتادگی پوست:كه در لیپوساكشن عادی و اولتراسونیك یكی از مشكلات شایع است اما در لیپولیز لیزری بادستگاه لیپوماتیک به دلایلی كه ذكر شد نادر است.
8-كمك به سفتی پوست:كه تنها در لیپولیز لیزری مخصوصاًدر اسمارت لیپوماتیک مطرح است.
9-سوراخ ورودی كوچكتر: كه در لیپوماتیک حدود 2میلیمتر است باید توجه داشت كه اندازه سوراخ ورودی در لیپوساكشن اولتراسونیك حدود 10-8میلیمتر است.
10.عدم تشدی سلولیت(برجستگی و فرورفتگی سطح پوست) که یکی از عوارض شایع سایر روشهاست.

چه بیمارانی مناسب انجام لیزر لیپولیز با لیپوماتیک هستند؟

فردی كه از عدم تناسب اندام رنج می برد و به وسیله رژیم و ورزش هم نمی تواند آن را تصحیح كند بطور مثال فردی كه علیرغم آنكه چاقی قابل توجهی ندارد بازو،شكم،پهلو یا ران نامتناسب با بقیه بدن دارد .چنین فردی مجبور است كه مثلاً به علت آنكه نسبت به سایر قسمتهای بدنش ران بزرگی داردهمیشه شلوارهایی بزرگتراز سایز كمر خودبخرد كه نیازمند تنگ كردن كمر دارد یا روپوش با سایز بزرگتراز معمول استفاده می كند چون بازوهایی بزرگتراز معمول دارد.
بطور معمول لیپولیز لیزری در مورد افرادی كه شاخص جرم بدن ) BMI(Bodymass indexزیر 30دارند توصیه می شود BMIاز فرمول قد xقد(متر) / وزن(كیلوگرم) بدست می آید و اگر فرد BMIبین 25-18داشته باشد در محدوده ایده آل است اگر بین 30-25باشد دچار اضافه وزن است و اگر بالای 30باشد چاق تلقی می شود . می بینید كه عملاً لیپولیز لیزری در مورد افراد چا ق توصیه نمی شود زیرا ریسك همه عوارض قلبی، ریوی،موضعی در این بیماران بیشتر است.
باید توجه داشت در فردی كه Bmiزیر 30دارد معمولاً با رژیم و ورزش نمی توان بطور مناسب چربی های موضعی راازبین می برد.مثلا ًفردی كه بغل ران دارد سعی می كند با ورزش و رژیم این ناحیه را كوچك كند اما با كاهش وزن بیشتر از آنكه بغل ران از بین برود صورت و سینه اش تحلیل می رود و عدم تناسب او بیشتر هم می شود یعنی نواحی متناسبش بدتر شده و ناحیه نامتناسبش تغییر چندانی نمی كند . همین مسئله در مورد چاقی موضعی شكم ،پهلووبازو هم صدق می كند اینجاست كه روشهای درمان چاقی موضعی و در راس آنها لیپولیز لیزری(لیزر لیپو اسکالپچر) بكار می آیند.
كاربردهای لاغری لیپوماتیک در کدام قسمت ها ی بدن میباشد؟
صورت ، گردن ، پشت ، بازوها ، شكم ، پهلو ، رانها ، زانو ، باسن ، ساق
چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت:
امروزه بوسیله روشهای ظریفی مثل تزریق چربی ،فیلرهاوانجام لیپوماتیک در صورت كه به آن اسمارت لیفت (Smart lift)گفته می شود می توان در بسیاری از بیماران از انجام لیفت های بزرگ صورت كه باعث صدمه به بافت و ایجاد اسكارهای (جای زخم)بدشكل روی صورت می شد خودداری كرد و به جای آن یابرشی نداد یا با كمترین برشی به جوانسازی صورت كمك كرد . در واقع امروز روشهای زیبایی در صورت به شكل تصویر گونه ای هنرمندانه شده اند بدین معنی كه ابتدا در هر ناحیه از صورت كه تحلیل بافت رخ داده باشد مثل دور چشم و گونه ها با استفاده از چربی و فیلرها بافت را به اندازه ای كه نرمال و طبیعی باشد پر می كنیم و سپس در نواحی دیگر مورد نیاز با استفاده از دستگاه اسمارت لیپو بافت را تحت لیزر قرار داده و در نهایت اگر بیمار افتادگی خیلی شدید پوست نداشت عمل ختم می شود و اگر افتادگی پوست خیلی شدید بود بابرشی بسیار كوچكتراز قبل عمل لیفت صورت انجام می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در گردن:

اكنون لیپوماتیک در كنار روشهای دیگر مانند بوتوكس ،فیلرها(جوویدرم)هیدراتانها)ترکیبات آبرسان( (مزولیس پلاس و رستیلن وایتال )كمك شایانی به جوانسازی صورت كرده است به شكلی كه در بسیاری از بیماران نیاز به عمل لیفت را مرتفع كرده و مانع از ایجاد اسكارهای بدشكل روی صورت و گردن بیمار می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در بازو:
برای افرادی كه سایز بازوی بزرگ و نامتناسب با بدن خود دارند استفاده از لیپوماتیک كه برخلاف لیپوساكشن یا لیپولیزهای ضعیف تر باعث افتادگی پوست نمی شود و درمان خارق العاده به شمار می رود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز با لیپوماتیک در شكم و پهلو:
یكی از شایعترین و مناسبترین محل ها برای انجام لیزر لیپولیز با لیپوماتیک است. عملاً اگر بیمار افتادگی پوست قابل توجه نداشته باشد و ضخامت چربی زیر پوستش بالای 3سانتی متر باشد می توان به كمك لیپوماتیک باعث بهبود قابل توجه ظاهر شكم و پهلو شد.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ران ها:
در كشور ما وجود تحمع موضعی در قسمت خارج رانها یكی از شایع ترین مشكلاتی است كه حتی در خانمهای لاغر اندام هم وجود دارد گذشته از ایجاد ظاهری نامتناسب سبب می شود كه چنین افرادی به علت تفاوت سایز كمر ورانها در هر شلواری نیاز به تنگ كردن كمر پیدا كنند.لیپولیز لیزری با لیپوماتیک به راحتی و تحت بیحسی موضعی قادر است كه این ناحیه را با نتایج فوق العاده درمان كند.
چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در زانو:
قسمت داخل زانوها محل تجمع موضعی چربی در بسیاری از خانمها است كه به راحتی و ظرف مدت كوتاهی با بیحسی موضعی می توان آن را به شكل بسیار موثر با لیپوماتیک درمان كرد.
چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ساق پا:
باید توجه داشته باشید که هر چند ساق پا از نواحی قدیمی کاربرد لیپوساکشن است اما به علت احتمال قابل توجه عوارض در آن به طور معمول لیپولیز لیزری در آن به طور شایع توصیه نمی شود.

نحوه انجام لیزر لیپولیز با لیپوماتیک چگونه است؟
تحت بیحسی مو ضعی با یا بدون خواب آلودگی ابتدا ماده بیحسی به مقدار فراوان داخل چربی زیر پوست تزریق می شود پس از بیحس شدن از طریق سوراخهای کوچک 3-2میلی متری میله حاوی فیبر نوری وارد بافت چربی زیر پوست شده و آن را ذوب می کند به طور کاملاً اختصاصی و منحصربفرد در لیپوماتیک در تمام طول مرحله ذوب کردن دستگاه درجه حرارت بافت را به کمک ترماگاید اندازه گیری و کنترل می کند و به کمک اسمارت سنس انرژی خود را متناسب با سرعت و شدت جراح تنظیم می کند.سپس چربی ذوب شده خارج شده و پوست از عمق تحت لیزر قرار می گیرد تا به جلوگیری از افتادگی آن و کمک به سفت تر شدنش کمک کند.بیمار مدت کوتاهی بعداز عمل شروع به راه رفتن می کند و درد عمده ای ندارد و ظرف چند ساعت مرخص می شود.ترشحات پس از 5-3روز قطع می شود.عملاً در لیپوماتیک بیمار ظرف مدت کوتاهی می تواند فعالیت روزمره زندگی را شروع کند.

آیا لیپولیز لیزری برگشت دارد؟
خیر اصولاً هیچ کدام از روش های درمان چاقی موضعی به شرط آنکه سبب تخریب بافت چربی شوند در صورت حفظ وزن بازگشتی ندارند زیرا سلول چربی به طور معمول در فرد بالغ قادر به تکثیر نیست. پس در صورتی که چاق نشوید بازگشتی هم وجود ندارد.البته حتی در صورت چاق شدن هم مقدار بازگشت ناحیه تحت درمان کمتر از سایر نواحی است و هیچگاه به حالت قبل برگشت نخواهد داشت.

آیا نوع دستگاه لیزر در نتیجه لیپولیز لیزری مهم است؟
بدون شک زیرا آنچه که مهم است دادن انرژی و حرارت کافی به بافت بدون ترس از صدمه حرارتی به پوست است به جزلیپوماتیک در سایر دستگاه ها جراح از ترس صدمه به پوست چون لیزر لیپولیز کور و بدون کنترل انجام می شود مجبور است که انرژی کمی به بافت بدهد و این خود در نتیجه لیزر لیپولیز موثر است درست مثل آنکه در لیزر مو از ترس سوختگی درجه حرارت را کمتر از مقدار مورد نیاز بگیریم . به همین دلیل اکثر مطالعات نشان داده اند لیپولیز لیزری با عث سفتی پوست می شود به وسیله لیپوماتیک انجام شده اند.

فیبر نوری لیزر:
نور راهنمای لیزر که از پشت پوست جهت تعیین دقیق محل لیزر استفاده می شود
آیا انجام لیزر لیپو لیز مانع از حاملگی نمی شود و برای آن ضرری ندارد؟
خیر به هیچ وجه
در مشاوره قبل از عمل چه کا ر هایی انجام می شود؟
ابتدا بررسی می شود كه آیا شما مورد مناسبی برای عمل لیزر لیپولیز هستید یا خیر یعنی BMI(شاخص جرم بدن )شما چك می شود بهتر است زیر 30 باشد و دچار عدم تناسب اندام باشد سپس معاینات كلی و توضیحات و آزمایشات و مشاورات مختلف صورت می گیرد در ضمن عكس بیمارانی كه اجازه داده اند را می بینید با بیمارانی كه خود تحت این عمل قرار گرفته اند می توانید صحبت كنید.
چه عوارضی ممكن است در ضمن عمل لیزر لیپولیز اتفاق بیفتد؟

اولا باید تاكید شود كه هرچند هیچ عملی بدون عارضه نیست اما در لیزر لیپو اسكالپچر یعنی لیپولیز پسشرفته با لیپوماتیک عوارض بسیار نادر است .عوارض را به دو دسته عمومی و موضعی می توان تقسیم كرد كه عوارض عمومی شامل واكنشهای دارویی (از بیحس كننده ها تا آنتی بیوتیك ها,اختلالات آب, الکترولیت وریدی و …)و عوارض مثل تورم،كبودی