مقابله با ویروس کرونا

مقابله با ویروس کرونا

روش مقابله با ویروس کرونا

مقابله با ویروس کرونا : ویروس کرونا ( Coronavirus ) ، به مجموعه بزرگی از ویروس ها که شامل ویروس سرماخوردگی و نیز عامل بیماری سارس می باشد اطلاق می گردد.

کرونای چینی یا COVID-19 ، نوعی ویروس تنفسی جدید است که اوایل سال 2020 میلادی از منطقه ووهان چین آغاز شد و در حال حاضر در بسیاری از کشورها نفوذ یافته و در حال انتشار است و متاسفانه تاکنون افراد بسیاری پس از ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

یکی از مهم ترین راه های مقابله با ویروس کرونا ؛ شستن مکرر دست ها می باشد. حال این سوال پیش می آید که تاثیر شستشوی زیاد روی پوست چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد ؟

در مقاله پیش رو به این مسئله خواهیم پرداخت که زمانی که مجبوریم پوست را زیاد بشوییم ، برای این که آسیب کمتری به پوست برسد چه باید کرد و چه راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد ؟

تاثیر شستشوی زیاد روی پوست چیست ؟

قاعدتا جهت کاهش بیماری و انتقال ویروس ، شستشوی مکرر دست ها و استفاده از ضد عفونی کننده ها امری ضروری خواهد بود ؛ اما همانطور که می دانید زیاده روی و افراط در هیچ کاری مطلوب نمی باشد.

شسشوی زیاد دست و به طور کلی پوست ، همان اندازه که می تواند در راستای از بین بردن ویروس اثرگذار باشد ؛ می تواند بر روی پوست تاثیر منفی گذاشته و ایمنی بدن را در مقابله با ویروس های بیماری زا کاهش دهد.

زیرا از بین بردن مکرر باکتری های مفید ، باعث ایجاد ترک هایی ظریف بر روی پوست شده و بدن را در معرض عفونت ها قرار می دهد.

مقابله با ویروس کرونا

همچنین این کار ، نه تنها می تواند سیستم ایمنی بدن را نیز به مخاطره انداخته و به آن آسیب وارد آورد ، بلکه حتی ممکن است خطر ابتلا به ویروس های دیگر را نیز افزایش دهد.

تا جایی که ممکن است در اثر شستشوی زیاد پوست ، برخی ویروس ها به بدن راه یافته و به مرور تبدیل به ویروس هایی مقاوم شوند که از بین بردن آن ها امری دشوار باشد.

نکات ذیل را در مورد شستشوی دست ها رعایت نمایید :

برای جلوگیری از عفونت و ابتلا به ویروس ، توصیه می شود در طول روز بخصوص قبل از لمس صورت ، قبل و بعد از خوردن غذا و بسیاری از امور روزمره ؛ دست های خود را با ​​صابون های ملایم و هر بار به مدت 20 ثانیه به خوبی بشویید ( صابون هایی با قلیایی بالا ؛ سبب خشکی ، خارش ، التهاب ، سرخی و حتی بروز ترک های پوستی شده و پوست را مستعد ابتلا به عفونت می کنند ).

توجه نمایید که شستن پوست با آب گرم ، خود از عواملی است که سبب خشکی پوست می گردد ؛ بنابراین لازم است جهت شستشوی پوست از آب ولرم استفاده نمایید.

بعد از شستشوی دست ها ، آن ها را با دستمال کاغذی به خوبی خشک کنید ؛ چرا که باقی ماندن رطوبت حاصل از آب می تواند منجر به اختلالات پوستی شده و چسبیدن پاتوژن ها را آسان تر كند.

شستن زیاد پوست ، رطوبت پوست را از بین برده و آن را از چربی های سالمی که می بایست به طور طبیعی در سطح پوست وجود داشته باشند می زداید ، لذا بهتر است بعد از شستشوی پوست حتما آن را با کرم های مرطوب کننده مرطوب نمایید و به این ترتیب از خشکی پوست و بروز عوامل خطرزای پوستی پیشگیری نمایید.

شستشوی بیش از حد دست در افرادی که مستعد ابتلا به اگزما هستند ، منجر به تشدید این مسئله می گردد ؛ بنابراین این دسته از افراد حتما باید به یک متخصص پوست مراجعه نمایند ؛ زیرا متخصص پوست بهترین راه برای محافظت از پوست را برای آن ها تجویز خواهد نمود.

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed here.