میکرودرم ابریژن

در ابتدای کار صورت بیمار را تمیز نموده و چربی های پوست با الکل زدوده می شود، سپس کار با دستگاه شروع میگردد، بدین صورت که پوست با ملایمت به داخل سری هندپیس مکیده می شود و بلافاصله جریان کریستال های اکسید آلومینیوم از داخل دستگاه شروع می شود که این کریستال ها با سطح پوست برخورد می نمایند. در اثر برخورد این کریستال ها با سطح پوست آلودگی ها، چربی، ذرات سطحی و سلول های مرده پوست جدا شده و وارد قسمت سطل دستگاه می گردند.

میکرودرم ابرژن یک پروسه با لوپ بسته می باشد، دبری ها و کریستال ها در قسمت رزرویور دستگاه تجمع می یابند و سپس معدوم می گردند. به علت این خصوصیت احتمال انتقال هر گونه عوامل بیماریزا از بین می رود. در طول درمان به بیماران توصیه می گردد که چشمان خود را بسته نگه دارند تا از احتمال ورود پودر اکسید آلومینیوم به داخل چشم جلوگیری شود. در حین کار فشار دستگاه بین 30-15 میلی متر جیوه نگاه داشته می شود که در مناطق حساس تر مانند دور چشم این فشار کاسته می شود.

به علت بدون درد بودن این روش احتیاجی به استفاده از بی حسّی تزریقی یا موضعی نمی باشد. هر جلسه بین 15-10 دقیقه به طول می انجامد که پس از اتمام درمان از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

در 48 ساعت اول پس از انجام میکرودرم مصرف فراوان ضدآفتاب و پرهیز از آفتاب شدید توصیه می گردد.
تعداد و فواصل جلسات با توجه به نوع بیماری پوستی که درمان جهت رفع آن صورت می گیرد، متفاوت می باشد.
با این وجود به نظر می رسد 10-5 جلسه درمانی با فواصل 2-1 هفته و سپس تکرار جلسات با فواصل 3-1 ماه در اکثر موارد پاسخگو باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی میکرودرم بسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد، به عنوان مثال اسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

يكي ديگراز مزاياي اين روش تاثيرات سريعتر و بر جا نگذاشتن التهاب پس از لايه برداري است از اين روش به راحتي ميتوان براي رفع مشكلات ذيل استفاده كرد.

موارد کاربرد میکرودرم ابریژن در پوست:

1. كليه ضايعات سطحي (Superfacial) پوست .

2. لكه‌هاي حاصل از حاملگی و لکه های پوستی حاصل از آفتاب و پديده Aging (افزايش سن) .

3. جوان سازي پوست .

4. كوچك كردن منافذ پوستي و رفع چروک های پوستی وخطوط ریز ایجاد شده روی پوست موجود در قسمت هـای خارجی چشم ,گونه ها, پیشانی واطراف دهان.

5. پیلینگ سطحی( به منظورافزایش شفافیت ودرخشندگی پوست ): .

6. پوست های کدر ومات (dull skin) .

7. پوست های با شالوده ی زمخت وخشن (rough texture skin).

8. آکنه و اسکارهای خفیف آن ( لایه برداری و مکش دستگاه با باز کردن منافذ پوستی باعث بهبـــودی جوش های سرسیاه و سر سفید میگردد ).
قابل استفاده در نواحی دست ها , سینه , گردن ,زانو ها , و حتی آرنج ها نیز برای جوان سازی و رفع چروک های پوستی می باشد .

برخی از ویژگی های میکرودرم ابریژن:

1. به کمک دستگاه موجود در این مرکز لایه بـرداری جهـت پوست های چرب، معمولی ، حساس و خشک قابل اجراست.

2. این روش بدون ایجاد زخم بر روی پوست و حساسیت تنفسی صورت میگیرد .

3. با این روش نواحی مختلف صورت و بدن ، بدون ایجاد تداخل با فیزیولوژی نرمال پوست ترمیم و جوان سازی میگردد.

دستگاه مورد استفاده در این مرکز یک مزیت قابل توجه دارد و آن این است که با توجه به شرایط و ضخامت پوست فرد قابلیت تنظیم دارد و حتی این قابلیت را برای بخشهای مختلف صورت دارد و به راحتی میتوان نواحی نازکتر را با توان کمتر و نواحی سخت تر را با توان بیشتر مورد ابرژن قرار داد.

مزایای میکرودرم ابریژن نسبت به سایر روش های لایه برداری:

لایه برداری به روش میکرودرم بدون استفاده از مواد شیمیائی و با بی حسی جهت انواع پوست ها و پوست های مستعد آکنه بسیار مناسب و مقرون بصرفه می باشد . و با استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن شما می توانید عمل لایه برداری و لیفتینگ کامل را انجام دهید .
. از پوستی شاداب لذت ببرید .

لازم به توضیح است مکش دستگاه باعث افزایش گردش جریان خون و ساختن کلاژن در پوست می شود این عمل باعـــث افزایش قوام پوست شده و بعد از چند جلسه پوست کاملا” سفت شده وچروکها سطحی از بین می رود چون فرآیند بازسازی پوست به صورت تدریجی انجام می شود نتایج حاصله دائمی است .

پس از اتمام کار میکرودرم ابریِژن و عملیات پاکسازی لازم است پوست را با زدن کرم ضد آفتاب مناسب محافظت نمائیـد
برای حصول به نتیجه بهتر پیشنهاد می گردد از یک ماسک مناسب با پوست مورد نظر بعد از انجام میکرودرم استفاده کنیــد.

میکرودرم ابرژن روشی است که جهت لایه برداری سطحی پوست و بر طرف نمودن ضایعات پوستی به کار می رود.
در این روش پودر کریستال اکسید آلومینیوم تحت درجات مختلفی از مکش باعث سایش پوست می گردد که نتیجه آن جوانتر شدن، نرمتر شدن و صاف تر شدن پوست و تحریک ساخت کلاژن و الاستین در لایه های عمقی پوست می باشد و همچنین به علت تنظیم جریان خون در مویرگ های سطحی پوست، پوست خوش رنگ تر می گردد.
از زمان تأیید این روش توسط اداره نظارت بر دارو، درمان و غذای آمریکا( FDA) در سال 1997، هر روزه بر تعداد طرفداران این روش افزوده می شود، به طوری که این روش جزء یکی از 5 پروسه پرطرفدار طب زیبائی محسوب میشود.

پرطرفدارترین پروسه های طب زیبایی در آمریکا به ترتیب عبارتند از:
تزریق بوتاکس
پیلینگ شیمیایی
تزریق فیلر( پرکننده ها)
لیزر
میکرودرم ابرژن

اثر میکرودرم ابریژن در درمان آکنه ولگاریس (جوش های پوستی)، اسکار( جوشگاه) های آکنه، تغیییر رنگ ناشی از آفتاب در پوست صورت، گردن و دست، ملاسما و چروک های ریز و سطحی پوست ثابت شده است.
این روش در تکمیل اثر لیزر، IPL ، رادیوفرکانسی، بوتاکس، فیلر و داروهای موضعی بسیار مؤثر است. همچنین این روش باعث رفع خستگی، تیرگی و کاهش منافذ پوست می گردد. مشاهده شده است که به دنبال میکرودرم ابریژن نفوذ ویتامین C به پوست تا 20 برابر افزایش می یابد، در نتیجه یکی از کاربردهای مهم این روش افزایش نفوذ داروهای موضعی است که در درمان بیماری های پوستی مانند ملاسما، تیرگی پوست، جوان سازی پوست و غیره به کار می رود.
امروزه تعدادی از پزشکان از این روش جهت درمان کلوئید، اسکار هیپرتروفیک، ترک های ناشی از بارداری و چاقی، اسکارهای آتروفیک، هیپرپیگمانتاسیون، کراتوزهای آفتابی، کراتوزپایلاریس، بیماری داریر و کراتو درمای کف دست و پا استفاده می نمایند که نتایج این مطالعات هنوز ثابت نگردیده است.
اثر میکرودرم ابرژن بر روی پوست به صورت افزایش ضخامت اپیدرم، افزایش سرعت پوسته ریزی، کاهش ساخت ملانین، تحریک فیبروبلاستها در ساخت کلاژن و الاستین، اتساع مویرگ های سطحی پوست و … می باشد.

هزینه این روش زیبایی زیاد بالا نیست ولی بیمه درمانی معمولا هزینه را پوشش نمی دهد.

آماده سازی برای این روش غیر جراحی و با کمترین تهاجم بسیار کم است که باید انجام دهید.

وقتی این روش برای مشکلات شما مناسب تشخیص داده شود، از شما خواسته میشود که از یکهفته قبل و بعد از این روش از در معرض آفتاب قرار گرفتن و اپیلاسیون پرهیز کرده و از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنید، همچنین ممکن است توصیه شود که از کرم های خالص لایه بردار و ماسک تقریبا سه روز قبل از درمان استفاده نکنید.

قبل از شروع روند، آرایش خود را پاک کنید و پوست خود را تمیز کنید.

چگونه میکرودرم ابریژن کار می کند؟
این فرایند که معمولا حدود یک ساعت طول می کشد در دفتر پزشک قابل انجام است و معمولا توسط یک متخصص مراقبت از پوست انجام می شود، که باید تحت نظارت یک متخصص پوست باشد.

لازم نیست از بیهوشی یا بیحسی برای میکرودرم ابراسیون استفاده کنید.

در وقت تعیین شده شما در یک صندلی مخصوص نشسته اید. ارائه دهنده خدمت شما از یک دستگاه دستی برای تمیز کردن ذرات و استفاده از لایه خارجی پوست در مناطق هدفمند استفاده خواهد کرد. در پایان درمان، مرطوب کننده و همچنین کرم های ضد آفتاب به پوست شما اعمال خواهد شد.

برای اولین بار میکرودرم در سال 1996 توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده FDA تأیید شد. از آن به بعد صدها دستگاه میکرودرم تولید شده اند.

روش های مختلفی برای انجام این روش وجود دارد که براساس دستگاه خاص مورد استفاده قرار می گیرد.