میکرودرم

میکرودرم

میکرودرم نوعی روش زیبایی و جوانسازی پوست می باشد. به مک این پروسه جوانسازی می توان لکه های پوستی را از بین برده ، از علائم پیری کاسته و به طور کلی پوست را یکدست تر جلوه داد. این روش از جوانسازی ، کاملا ایمن بوده و انجام آن در تمامی افراد فارغ از هر رنگ پوستی امکان پذیر است. کلینیک تخصصی زیبایی دکتر سینا صفائی که بهترین متخصص پوست و از برترین جراحان پوست و مو استان تهران به شمار می روند با بهره وری از نوین ترین و بروزترین تکنولوژی های روز دنیا و با اتکا بر توانمندی و تجربه بالای دکتر صفائی آماده ارائه بهینه ترین خدمات زیبایی و درمانی پوست و مو به مراجعین محترم می باشد.

میکرودرم

میکرودرم چیست ؟

کلاژن ، یک نوع پروتئین است که به وفور در پوست یافت می شود و نرمی و استحکام پوست را به همراه دارد. کاهش تولید کلاژن ، با گذشت زمان و افزایش سن ، منجر به شل شدن و ناصافی پوست می گردد. میکرودرم ، به ضخیم کردن کلاژن کمک می کند و سبب جوانتر شدن چهره می شود. میکرودرم در واقع ، یک فرآیند مکانیکی است که به منظور فرسایش لایه های مرده و آسیب دیده پوست صورت به کار می رود.

جوانسازی با میکرودرم روشی است که از آن می توان در راستای به حداقل رساندن یا رفع چین و چروک ها و خطوط ریز موجود در پوست ، از بین بردن لکه های پوستی و نیز زخم هایی که در اثر آفتاب سوختگی پدید آمده اند ، بهره برد. در روش میکرودرم به منظور حذف لایه های خارجی و سلول های خشک سطح پوست با استفاده از دستگاهی مخصوص ، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و با تراشیدن لایه ای از سطح پوست و اصلاح آن به شادابی پوست منتج می گردد.

لازم به ذکر است که میکرودرم یک روش جوانسازی غیرتهاجمی است. از این رو دردناک نبوده و به طور کلی هدف از انجام آن ، این است که پوست جوان تر و روشن تر به نظر برسد.در رابطه با مدت زمان انجام آن باید گفت که بنا به بررسی ها و تشخیص آکادمی پوست آمریکا (AAD) زمان انجام میکرودرم برای صورت ، تقریبا 30 الی40 دقیقه می باشد و برای گردن نیز حدودا 20 دقیقه به طول خواهد انجامید. شایان توجه است که پس از میکرودرم ، ممکن است افراد تا چند روز با تورم جزئی روبرو شوند یا با علائمی مانند آفتاب سوختگی مواجه گردند.

مزایای میکرودرم

از مزایای این تکنیک ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بهبود لک های پیری و لکه های سرسیاه
 • بهبود تغییر رنگدانه پوست ( پوست تیره )
 • لایه برداری و شادابی پوست
 • کاهش علائم کشیدگی پوست
 • کاهش یا از بین بردن منافذ بزرگ
 • درمان آکنه و اثر زخم آن

چه افرادی می توانند از میکرودرم استفاده کنند ؟

انجام میکرودرم در افرادی که دچار هر یک از علائم زیر هستند ، می تواند موثر واقع گردد :

 • افرادی که به دلیل وجود لک های پوستی ، چهره آن ها کسل و خسته به نظر می رسد.
 • افرادی که در اثر پیدایش لک در پوست شان دچار ناهمواری در رنگ پوست هستند.
 • افرادی که بافت پوست آن ها حالتی ناهموار دارد.
 • افرادی که بعد از درمان آکنه های پوستی با لکه هایی در پوست خود مواجه هستند.

باید توجه داشت که به طور کلی ، میکرودرم برای افرادی که شرایط پوستی نسبتا خوبی دارند و در حقیقت نقائص پوستی ناچیزی دارند می تواند گزینه مناسبی باشد.

چه سنی برای میکرودرم مناسب است ؟

هیج محدودیت سنی یا جنسیت خاصی برای انجام میکرودرم وجود ندارد. معمولا رده سنی 12 تا 65 سال ، می توانند آن را انجام دهند. با آن که حد نهایت سنی وجود ندارد ؛ اما معمولا رده سنی بالای هفتاد سال در صورت انجام این تکنیک ، غالبا با کبودی و فرسایش بیشتر در پوست مواجه شوند. افراد زیر 12 سال ، می توانند زیر نظر متخصص پوست یا جراح زیبایی از این تکنیک بهره مند شوند.

در چه مواردی انجام میکرودرم ، مجاز نمی باشد ؟

 • انجام میکرودرم برای افرادی که با تبخال یا زگیل در ناحیه صورت خود مواجه هستند ، ممنوع می باشد.
 • افرادی که تحت درمان با ایزوترتینوئین خوراکی قرار دارند ، مجاز به انجام میکرودرم نخواهند بود.
 • این روش جوانسازی پوست برای اشخاصی که طی ماه های اخیر عمل جراحی صورت انجام داده اند ، ممنوع است.
 • میکرودرم برای افرادی که در طول یکسال اخیر داروی اکوتان مصرف کرده اند ، مناسب نمی باشد.
 • افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس ( پسوریازیس ، نوعی بیماری پوستی خود ایمنی است ) و نیز کلیه بیماری های خود ایمنی ، گزینه مناسبی برای انجام میکرودرم نمی باشند.
 • اشخاصی که طی 72 ساعت اخیر ، تزریق بوتاکس انجام داده اند ، نباید تحت این روند جوانسازی قرار گیرند.
 • افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند ، کاندید مناسبی برای انجام میکرودرم نخواهند بود.

فیلم میکرودرم توسط دکتر سینا صفائی بهترین متخصص پوست و مو تهران

اقدامات قبل از میکرودرم

متخصص پوست برای انجام میکرودرم از یک دستگاه دستی برای اسپری آرام ذرات بر روی لایه خارجی پوست در ناحیه تحت درمان استفاده می کند و در پایان درمان ، مرطوب کننده و ضد آفتاب روی پوست شما زده می شود.

 • 24 تا 72 ساعت قبل از میکرودرم ، از هیچ گونه کرم لایه برداری استفاده نکنید.
 • از حمام آفتاب ، اسپری یا کرم های برنزه ؛ حداقل یک هفته قبل از میکرودرم خودداری کنید.
 • پیش از اقدام به انجام پروسه نامبرده ، توجه داشته باشید که از چند وقت قبل نباید جراحی لیزر یا الکترولیز داشته باشید.
 • متقاضیانی که لایه برداری شیمایی یا سایر مراقبت های پوستی ؛ مانند تزریق کلاژن را اخیرا انجام داده اند ، دو تا سه هفته قبل از میکرودرم باید منتظر بمانند.
 • از برنزه کردن پوست چند هفته قبل از میکرودرم ، باید خودداری کنید.
 • صورت و گردن را با تمیزکننده های غیر صابونی و غیر روغنی قبل از هر جلسه درمانی بشویید.

در حین میکرودرم چه اتفاقی می افتد ؟

میکرودرم ، صرفا باید توسط پزشک متخصص پوست که دارای مجوز معتبر است ، انجام شود. برای به انجام رساندن این فرایند ، نیازی به بیهوشی یا بیحس کننده نیست و این تکنیک ، بدون نیاز به بیهوشی به طور میانگین 45 دقیقه طول می کشد. در ابتدا ، پوست باید از هر گونه آرایش یا مواد اضافی پاک شود. تراشه های طبیعی الماسه یا کریستال اکسید آلومینوم ، بیکربنات سدیم یا کلرید سدیم بر روی پوست افشانه می شوند. این مواد به صورت کریستال های بسیار خرد از افشانه دستی بر روی سطح پوست پاشیده می شوند ؛ از طرف دیگر یک مخزن مکنده کوچک به طور همزمان ، سلول های مرده و شل را با تراشه ها از روی پوست برمی دارد. ابزار دیگر سر دستی با نوک الماسی است که پوست را می کشد. میکرودرم تحت شرایط استریل انجام می شود و در اغلب موارد ، بهتر است با کرم های ضد پیری ، روشن کننده های پوستی یا لایه بردارهای شیمیایی ترکیب شود.

مراقبت ها ی بعد از میکرودرم

 • پوست جدید را تمیز و مرطوب نگه دارید.
 • کرم های ضد التهاب یا کمپرس سرد را در صورت ضرورت می توانید استفاده کنید.
 • از تمیزکننده های ملایم استفاده کنید.
 • هیچ گونه جراحتی ، اعم از خراشیدن یا نیشگون گرفتن ، نباید به ناحیه درمان وارد شود.
 • مهم است که از خاراندن پوست تحت درمان با مواد شیمیایی خشن ، مالش یا برنزه کردن تا یک هفته بعد از میکرودرم خودداری کنید.
 • تا حدی در ناحیه تحت درمان لایه برداری رخ می دهد ، لذا برای کاهش اثر آن از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از ایستادن زیر نور مستقیم خورشید ، حداقل هفت روز برای ممانعت از اشعه ماوراء بنفش و آسیب به پوست خودداری کنید ؛ زیرا قرارگیری در معرض آفتاب ، روند بهبودی را کند می کند.

بیمارانی که نمی توانند از تماس با نور خورشید دوری کنند ، باید از کرم های ضدآفتاب باSPF30 یا بیشتر استفاده کنند.

تعداد جلسات لازم برای میکرودرم چقدر است ؟

تعداد جلسات میکرودرم ، بسته به هدف انجام آن ، متفاوت می باشد ؛ به طوری که چنانچه به منظور رفع لک های پوست و روشن سازی پوست انجام شود غالبا 10 الی 12 جلسه درمانی برای آن کفایت خواهد کرد و در صورتی که هدف از انجام آن ، جوانسازی پوست باشد ؛ 4 الی 6 جلسه کافی می باشد. در خصوص فواصل جلسات درمان با میکرودرم باید خاطر نشان نمود که فاصله جلسات ، بنا به صلاحدید پزشک متخصص پوست و بر اساس نیاز بیمار تعیین می گردد و معمولا بین 1 الی 4 هفته متغیر است.

آیا میکرودرم عوارض دارد ؟

توجه داشته باشید که تمامی اعمال جوانسازی و زیبایی پوست ، چنانچه به یک جراح و متخصص پوست حاذق و مجرب واگذار شوند با حداقل عوارض همراه خواهند بود. به طور کلی عوارض و ناراحتی ناشی از میکرودرم ، موقتی و گذرا بوده و با گذشت زمان و به تدریج از بین می روند. قرمزی و تورم پوست از جمله عوارض رایج میکرودرم می باشد که نگران کننده نبوده و طی چند ساعت تدریجا برطرف می گردد. توجه داشته باشید که پس از انجام میکرودرم ، پوست نسبت به نور آفتاب به مراتب حساس تر از قبل می گردد ، لذا اکیدا توصیه می شود پس از درمان با میکرودرم حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید. احساس سوزش خفیف و مختصر پس از میکرودرم ، نیز از دیگر عوارض طبیعی ای می باشد که عموما افراد با آن مواجه می گردند و جای نگرانی ندارد.

هزینه میکرودرم

جهت اطلاع از هزینه دقیق میکرودرم باید به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. پزشک ، پس از بررسی وضعیت پوست شما و پارامترهایی دیگر ، هزینه قطعی پروسه را برآورد نموده و به اطلاع شما می رساند.

Tags: , , , , , , , ,

Comments are closed here.