میکرودرم

میکرودرم نوعی روش زیبایی و جوانسازی پوست می باشد. به کمک این پروسه جوانسازی می توان لکه های پوستی را از بین برده ، از علائم پیری کاسته و به طور کلی پوست را یکدست تر جلوه داد. این روش از جوانسازی ، کاملا ایمن بوده و انجام آن در تمامی افراد فارغ از هر رنگ پوستی امکان پذیر است.  کتر سینا صفائی که بهترین جراحان پوست و مو استان تهران به شمار می روند با بهره وری از نوین ترین و بروزترین تکنولوژی های روز دنیا و با اتکا بر توانمندی و تجربه بالای دکتر صفائی آماده ارائه بهینه ترین خدمات زیبایی و درمانی پوست و مو به مراجعین محترم می باشد.

میکرودرم

میکرودرم چیست ؟

کلاژن ، یک نوع پروتئین است که به وفور در پوست یافت می شود و نرمی و استحکام پوست را به همراه دارد. کاهش تولید کلاژن ، با گذشت زمان و افزایش سن ، منجر به شل شدن و ناصافی پوست می گردد. این روش ، به ضخیم کردن کلاژن کمک می کند و سبب جوانتر شدن چهره می شود. میکرودرم در واقع ، یک فرآیند مکانیکی است که به منظور فرسایش لایه های مرده و آسیب دیده پوست صورت به کار می رود. جوانسازی با استفاده از این تکنیک ، روشی است که از آن می توان در راستای به حداقل رساندن یا رفع چین و چروک ها و خطوط ریز موجود در پوست ، از بین بردن لکه های پوستی و نیز زخم هایی که در اثر آفتاب سوختگی پدید آمده اند ، بهره برد. در این روش منظور حذف لایه های خارجی و سلول های خشک سطح پوست با استفاده از دستگاهی مخصوص ، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و با تراشیدن لایه ای از سطح پوست و اصلاح آن به شادابی پوست منتج می گردد. لازم به ذکر است که این تکنیک یک روش جوانسازی غیرتهاجمی است. از این رو دردناک نبوده و به طور کلی هدف از انجام آن ، این است که پوست جوان تر و روشن تر به نظر برسد.در رابطه با مدت زمان انجام آن باید گفت که بنا به بررسی ها و تشخیص آکادمی پوست آمریکا (AAD) زمان انجام این پروسه جوانسازی برای صورت ، تقریبا 30 الی40 دقیقه می باشد و برای گردن نیز حدودا 20 دقیقه به طول خواهد انجامید. شایان توجه است که پس از آن ، ممکن است افراد تا چند روز با تورم جزئی روبرو شوند یا با علائمی مانند آفتاب سوختگی مواجه گردند.

مزایای میکرودرم

 • درمان آکنه و اثر زخم آن
 • لایه برداری و شادابی پوست
 • کاهش علائم کشیدگی پوست
 • کاهش یا از بین بردن منافذ بزرگ
 • بهبود لک های پیری و لکه های سرسیاه
 • بهبود تغییر رنگدانه پوست ( پوست تیره )

چه افرادی می توانند از میکرودرم استفاده کنند ؟

 • افرادی که بافت پوست آن ها حالتی ناهموار دارد.
 • افرادی که به دلیل وجود لک های پوستی ، چهره آن ها کسل و خسته به نظر می رسد.
 • افرادی که در اثر پیدایش لک در پوست شان دچار ناهمواری در رنگ پوست هستند.
 • افرادی که بعد از درمان آکنه های پوستی با لکه هایی در پوست خود مواجه هستند.

باید توجه داشت که به طور کلی ، میکرودرم برای افرادی که شرایط پوستی نسبتا خوبی دارند و در حقیقت نقائص پوستی ناچیزی دارند می تواند گزینه مناسبی باشد.

چه سنی برای اینجاتم این تکنیک مناسب است ؟

هیج محدودیت سنی یا جنسیت خاصی برای انجام میکرودرم وجود ندارد. معمولا رده سنی 12 تا 65 سال ، می توانند آن را انجام دهند. با آن که حد نهایت سنی وجود ندارد ؛ اما معمولا رده سنی بالای هفتاد سال در صورت انجام این تکنیک ، غالبا با کبودی و فرسایش بیشتر در پوست مواجه شوند. افراد زیر 12 سال ، می توانند زیر نظر متخصص پوست یا جراح زیبایی از این تکنیک بهره مند شوند.

در چه مواردی انجام میکرودرم ، مجاز نمی باشد ؟

 • انجام این پروسه برای افرادی که با تبخال یا زگیل در ناحیه صورت خود مواجه هستند ، ممنوع می باشد.
 • افرادی که تحت درمان با ایزوترتینوئین خوراکی قرار دارند ، مجاز به انجام این روش نخواهند بود.
 • این روش جوانسازی پوست برای اشخاصی که طی ماه های اخیر عمل جراحی صورت انجام داده اند ، ممنوع است.
 • برای افرادی که در طول یکسال اخیر داروی اکوتان مصرف کرده اند ، مناسب نمی باشد.
 • اشخاصی که طی 72 ساعت اخیر ، تزریق بوتاکس انجام داده اند ، نباید تحت این روند جوانسازی قرار گیرند.
 • افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند ، کاندید مناسبی برای انجام میکرودرم نخواهند بود.
 • افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس ( پسوریازیس ، نوعی بیماری پوستی خود ایمنی است ) و نیز کلیه بیماری های خود ایمنی ، گزینه مناسبی برای انجام آن نمی باشند.

⭐ فیلم میکرودرم توسط دکتر سینا صفائی بهترین متخصص پوست و مو تهران

اقدامات قبل از انجام این پروسه جوانسازی

متخصص پوست برای انجام میکرودرم از یک دستگاه دستی برای اسپری آرام ذرات بر روی لایه خارجی پوست در ناحیه تحت درمان استفاده می کند و در پایان درمان ، مرطوب کننده و ضد آفتاب روی پوست شما زده می شود.

 • از برنزه کردن پوست چند هفته قبل از انجام این پروسه ، باید خودداری کنید.
 • از حمام آفتاب ، اسپری یا کرم های برنزه ؛ حداقل یک هفته قبل از میکرودرم خودداری کنید.
 • صورت و گردن را با تمیزکننده های غیر صابونی و غیر روغنی قبل از هر جلسه درمانی بشویید.
 • 24 تا 72 ساعت قبل از جوانسازی پوست با استفاده از این تکنیک ، از هیچ گونه کرم لایه برداری استفاده نکنید.
 • پیش از اقدام به انجام پروسه نامبرده ، توجه داشته باشید که از چند وقت قبل نباید جراحی لیزر یا الکترولیز داشته باشید.
 • متقاضیانی که لایه برداری شیمایی یا سایر مراقبت های پوستی ؛ مانند تزریق کلاژن را اخیرا انجام داده اند ، دو تا سه هفته باید منتظر بمانند.

در حین میکرودرم چه اتفاقی می افتد ؟

این پروسه جوانسازی ، صرفا باید توسط بهترین پزشک و متخصص پوست در تهران دکتر سینا صفائی ، که دارای مجوز معتبر است ، انجام شود. برای به انجام رساندن این فرایند ، نیازی به بیهوشی یا بیحس کننده نیست و این تکنیک ، بدون نیاز به بیهوشی به طور میانگین 45 دقیقه طول می کشد. در ابتدا ، پوست باید از هر گونه آرایش یا مواد اضافی پاک شود. تراشه های طبیعی الماسه یا کریستال اکسید آلومینوم ، بیکربنات سدیم یا کلرید سدیم بر روی پوست افشانه می شوند. این مواد به صورت کریستال های بسیار خرد از افشانه دستی بر روی سطح پوست پاشیده می شوند ؛ از طرف دیگر یک مخزن مکنده کوچک به طور همزمان ، سلول های مرده و شل را با تراشه ها از روی پوست برمی دارد. ابزار دیگر سر دستی با نوک الماسی است که پوست را می کشد. میکرودرم تحت شرایط استریل انجام می شود و در اغلب موارد ، بهتر است با کرم های ضد پیری ، روشن کننده های پوستی یا لایه بردارهای شیمیایی ترکیب شود.

مراقبت های بعد از انجام این پروسه جوانسازی

 • از تمیزکننده های ملایم استفاده کنید.
 • پوست جدید را تمیز و مرطوب نگه دارید.
 • کرم های ضد التهاب یا کمپرس سرد را در صورت ضرورت می توانید استفاده کنید.
 • هیچ گونه جراحتی ، اعم از خراشیدن یا نیشگون گرفتن ، نباید به ناحیه درمان وارد شود.
 • تا حدی در ناحیه تحت درمان لایه برداری رخ می دهد ، لذا برای کاهش اثر آن از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • مهم است که از خاراندن پوست تحت درمان با مواد شیمیایی خشن ، مالش یا برنزه کردن تا یک هفته بعد از میکرودرم خودداری کنید.
 • از ایستادن زیر نور مستقیم خورشید ، حداقل هفت روز برای ممانعت از اشعه ماوراء بنفش و آسیب به پوست خودداری کنید ؛ زیرا قرارگیری در معرض آفتاب ، روند بهبودی را کند می کند.

بیمارانی که نمی توانند از تماس با نور خورشید دوری کنند ، باید از کرم های ضدآفتاب باSPF30 یا بیشتر استفاده کنند.

تعداد جلسات لازم برای میکرودرم چقدر است ؟

تعداد جلسات، بسته به هدف انجام آن ، متفاوت می باشد ؛ به طوری که چنانچه به منظور رفع لک های پوست و روشن سازی پوست انجام شود غالبا 10 الی 12 جلسه درمانی برای آن کفایت خواهد کرد و در صورتی که هدف از انجام آن ، جوانسازی پوست باشد ؛ 4 الی 6 جلسه کافی می باشد. در خصوص فواصل جلسات درمان با میکرودرم باید خاطر نشان نمود که فاصله جلسات ، بنا به صلاحدید پزشک خوب در تهران ، و بر اساس نیاز بیمار تعیین می گردد و معمولا بین 1 الی 4 هفته متغیر است.

تفاوت اصلی نوع آبریژن با میکرودرم چیست؟

هر دو این موارد از جمله تکنیک ها لایه برداری و جوانسازی پوست نیز می باشند ، اما دارای تفاوت جزئی هستند. تنها تفاوت آبریژن و میکرودرم در میزان نفوذ پذیری آن ها بوده ، که میزان قدرت و نفوذ در نوع آبریژن بسیار بیشتر است ، که بسیاری از پزشکان برای بهبود مشکلات شدید و جدی تر پوستی از آن استفاده می کنند.

آیا این پروسه جوانسازی عوارض دارد ؟

توجه داشته باشید که تمامی اعمال جوانسازی و زیبایی پوست ، چنانچه به یک جراح و متخصص پوست حاذق و مجرب واگذار شوند با حداقل عوارض همراه خواهند بود. به طور کلی عوارض و ناراحتی ناشی از میکرودرم ، موقتی و گذرا بوده و با گذشت زمان و به تدریج از بین می روند. قرمزی و تورم پوست از جمله عوارض رایج آن می باشد که نگران کننده نبوده و طی چند ساعت تدریجا برطرف می گردد. توجه داشته باشید که پس از انجام این تکنیک، پوست نسبت به نور آفتاب به مراتب حساس تر از قبل می گردد ، لذا اکیدا توصیه می شود پس از درمان حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید. احساس سوزش خفیف و مختصر پس از این تکنیک ، نیز از دیگر عوارض طبیعی ای می باشد که عموما افراد با آن مواجه می گردند و جای نگرانی ندارد.

هزینه میکرودرم

جهت اطلاع از هزینه دقیق این تکنیک باید به بهترین پزشک متخصص دکتر صفائی در تهران ، مراجعه فرمایید. پزشک ، پس از بررسی وضعیت پوست شما و پارامترهایی دیگر ، هزینه قطعی پروسه را برآورد نموده و به اطلاع شما می رساند.

سوالات متداول این پروسه جوانسازی و لایه برداری پوست

 • انجام چند جلسه می تواند نتیجه بسیار مطلوب و رضایت بخشی را داشته باشد؟

در ابتدا باید نظر پزشک را با توجه به مشکلات پوستی در افراد در نظر بگیرید ، و تعداد جلسات توصیه شده میکرودرم را به طور کامل برای درمان مراجعه کنید. اما در تمامی افراد به طور کلی انجام 5 تا 12 جلسه به صورت منظم دارای نتیجه ای بسیار خوش آیند نیز می باشد.

 • آیا این پروسه جوانسازی همراه با درد است؟

بهتر است بدانید که این میکرودرم غیر تهاجمی بوده و هیچ درد را به همراه خود ندارد. اما به علت استفاده از دستگاه و کشیده شدن پوست با فشار بالا فرد حسی همچون خارش و خراشیده شدن پوست را تجربه خواهد کرد.

 • آیا این پروسه ایمن است؟

همانطور که اشاره کردیم میکرودرم بسیار کم تهاجم بوده و یکی از روش های ایمن جهت افزایش شادابی و نشاط پوست می باشد.

 • آیا این تکنیک باید توسط پزشک انجام شود؟

بهتر است بدانید بکارگیری از هر نوع روش درمانی نیازمند مراجعه به یک فرد با تجربه و ماهر می باشد ، برای استفاده از این پروسه نیازی به پزشک متخصص نبوده و پرستار ماهر و با تجربه نیز می تواند آن را انجام دهد.

نکته: توصیه می شود برای بکارگیری از میکرودرم به افراد بی تجربه در محیط های نا مربوط مراجعه نکنید.

دیدگاه ها غیر فعال هستند