پرطرفدارترین پرکننده ها در جهان

پر کننده ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند :
1. آنهایی که منشا شخصی دارند ( از خود فرد بیمار یا اتولوگ ) مثل چربی ( در حقیقت سلول چربی ) یامشتقات پوست که میتوانند: از منشا حیوانات یا انسان تهیه و در آزمایشگاه پرورش یابد ( synthetic ساختنی)
2 . یا کلا در آزمایشگاه ساخته شوند ( processing )( manufacturing

پر کننده های اتولوگ مثل چربی بطور کلی ایمنی بسیار بالایی دارند . نتایج درمان با آنها بسیار طبیعی و در صورت رعایت نکات علمی و تخصصی حین تزریق میزان رضایتمندی بیماران در حد خوب تا عالی قابل پیش بینی خواهد بود .

باید توجه داشت آنچه در استفاده از این پر کننده ها (چربی) از ران یا شکم به صورت انتقال می یابد چربی نیست بلکه سلول چربی است و در حقیقت تزریق چربی یک عمل جراحی پیوند اعضا محسوب می گردد، به این معنی که سلول چربی از ران یا شکم جدا شده و برای گونه ها ، پیشانی ، چانه یا لب پیوند می شود .

عمل پیوند زمانی موفق خواهد بود که در یک محدوده زمانی کوتاه (چند ساعت) بین سلول پیوندی و بافت گیرنده ارتباط عروقی برقرار شده و از طریق جریان خون اکسیژن و مواد غذایی به سلول چربی برسد تا زنده بماند واگرنه سلول در اثر کاهش اکسیژن خواهد مرد و محتوای چربی آن ظرف 3هفته تا 3 ماه بتدریج توسط گلبولهای سفید خورده شده و به جریان خون برمی گردد.بنابراین موفقیت تزریق چربی وابسته به موفقیت پیوند سلول چربی است.

و اگر سلول چربی پیوند شده با جریان خون ارتباط برقرار کند برای همیشه در موضع خواهد ماند و با بقیه نسوج چربی بدن چاق و لاغر می شود یعنی توانایی رشد هم دارد . اما متاسفانه در ایده آل ترین شرایط هیچگاه میزان پیوند موفق از 50-60 % سلول های تزریق شده فراتر نمی رودکه علل مختلفی دارد از جمله روش ساکشن و فرآوری سلول های چربی، روش تزریق و مشکلات ترمیمی و بیماری های مختلف ، بنابر این بیمار تزریق چربی باید این آگاهی را داشته باشد که آنچه بعد از انجام تزریق می بیند و اغلب خوشایند وی است :
مجموعه ای از سلول های چربی زنده، سلول های چربی مرده یا در حال مردن و ورم و التهاب تزریق است و با طی دوره بهبودی (2 هفته تا 3 ماه ) از حجم ایجاد شده فقط 30-40 % باقی خواهد ماند ( به همین دلیل در تزریق چربی اغلب موارد over correction انجام می شود یعنی بیش از حجم نیاز تزریق می گردد ) اما آنچه بعد از 3-6 ماه باقی ماند برای طول عمر فرد در موضع باقی می ماند .

بدین ترتیب ممکن است بعد از 6 ماه تا یک سال لازم باشد عمل تزریق چربی مجدد انجام پذیرد اما میزان حجم بدست آمده از تزریق دوم در اکثر موارد از عمل اول بیشتر است چون سلول های چربی پیوند شده در بار دوم به سلول های پیوندی عمل اضافه می شود . علیرغم تمام مسائل ذکر شده تزریق چربی امروزه بهترین و طبیعی ترین و ایمن ترین روش حجم دادن به نواحی مختلف صورت محسوب می گردد.

بعد ازDermo fat چربی پرکننده شایع دیگری که از بدن ابتیاع شده و به صورت منتقل می گردد پیوند است که لایه های عمقی پوست و زیر پوست ( چربی ) را شامل می شود، کاربرد عمده این پیوند در افرادی است که به دلیل دیگری تحت عمل جراحی هستند و جراح با انجام برش مقداری پوست اضافی ( معمولا از شکم یا سینه ) فرد را در اختیار دارد و با برداشتن لایه ای سطحی و ایجاد تونل در نواحی مختلف صورت اقدام به پیوند میکند. Dermo fat
از این روش برای حجم دادن به لب یا پر کردن خط خنده استفاده می کنند و میزان موفقیت در آن بسیار بالاتر از تزریق چربی است .خود به دو دسته مهم تقسیم می شوند :

1. آنهایی که با گذشت زمان در موضع باقی می مانند و سیستم دفاعی بدن قدرت جذب،هضم یا خارج کردن آنها را ندارد .ا
،پرکننده های دائمی مثل Radiasse Aquamid conform Artecoll eptfe Bioplastique

اما گروه دوم یا حجم دهنده های Synthetic : این مواد نسبت به گروه دوم ( پرکننده های قابل جذب ) به صرفه تر هستند چون نیاز به تکرار ندارند ولی مزایای آنها در همین جا به اتمام می رسد . متاسفانه بسیاری از پرکننده های دائمی پس از کسب مجوز مصرف در آمریکا و اروپا با بروز عوارض مختلف از جمله عفونت،ترشح،قرمزی،خارش،تشکیل گرانولوم،مهاجرت و… مجوز خود را از دست داده اند وتعداد مواد مجاز دائمی علیرغم به بازار آمدن فرآورده های جدید ثابت مانده است .

نکته دیگر در استفاده از پرکننده های دائمی که مصرف آنها را بالقوه خطرناک می نماید عدم برگشت پذیر بودن پروسه تزریق است به این معنا که جهت خارج کردن این مواد امکانات بسیار محدودی وجود دارد ( از جمله جراحی باز ) که اغلب هم موفقیت آمیز نیست بنابراین اگر نتیجه تزریق خوشایند بیمار نباشد یا محل تزریق صحیح انتخاب نشود یا مقدار آن بیش از اندازه باشد گاه فرد را برای تمام عمر نادم و پشیمان می سازد.

ما به بیماران توصیه می کنیم هیچگاه از مواد پرکننده دائمی برای بار اول استفاده نکنند.بهتر است ابتدا به عنوان تست از پرکننده های قابل جذب استفاده شود و اگر بعد از یک یا دو بار تزریق مواد قابل جذب بیمار تصمیم گرفت از پرکننده های دائم استفاده کند باید تمام عوارض و مشکلات آن برای وی شرح داده شود و حداقل حجم قابل قبول تزریق گردد . با وجود تمام اینها افرادی که از پرکننده های دائم استفاده می کنند همیشه باید منتظر بروز عوارض آن باشند!

به لحاظ تاریخی دو فراورده مشهور در کشور ما در این رده قرار دارند : سیلیکون مایع و ژل پاژ
سیلیکون مایع از حدود 30-40 سال قبل بطور غیر قانونی و بدون داستن مجوز در نقاط مختلف صورت و بدن تزریق می شد و گرچه در برخی موارد نتایج خوبی داشت ولی در صورت بروز عارضه نتایج فاجعه باری را نیز بارها آفریده است خوشبختانه امروزه مصرف آن به کلی منسوخ شده است .ژل پاژ نیز حدود 10-15 سال قبل مصرف می شد و مصرف آن به سرعت همه گیر گشت و متاسفانه با بروز مشکلات و عوارض جبران ناپذیر ناشی از خود ژل یا مصرف غلط آن امروزه بسیار محدود گشته است .

Synthetic مواد پر کننده قابل جذب:

اکثر این حجم دهنده ها گرچه در آزمایشگاه تولید می شوند پایه ارگانیک دارند و به همین دلیل سیستم دفاعی بدن و آنزیم ها در طول زمان ( 3 ماه تا 2 سال ) این مواد را جذب و هضم می کنند .به لحاظ تاریخی اولین ماده در این گروه همان کلاژن بود که به دلیل طول عمر کوتاه و نیاز به تست جلدی یک ماه قبل از تزریق و هزینه های سنگین امروزه مصرف آن بسیار محدود شده است .

آنچه در این گروه امروزه بیشتر از همه مواد دیگر مصرف می شود مشتقات اسید هیالورونیک است .اسید هیالورونیک یک پلی ساکارید و از مواد اصلی تشکیل دهنده نسج نرم در تمام دوره درمان است و از دو منشا حیوانی و غیر حیوانی تهیه می گردد. امروزه اکثر ترکیبات اسید هیالورونیک تزریقی غیر حیوانی هستند و با چسباندن زنجیره های اسید هیالورونیک به صورت پهلو به پهلوهضم و جذب آنها توسط بدن به تاخیر افتاده است Cross-linked

معروف ترین و پرمصرف ترین آنها :
Juvederm . Restylane . Teosyale

هستند که در سه فرم
1. رقیق برای چین های ظریف
2. متوسط برای خطوط عمیق تر
3. غلیظ برای لب و خطوط خیلی عمیق عرضه می شوند

و طول عمری بین 6 ماه تا یک سال دارند و موثرترین محل مصرف آنها برای حجم دادن به لب و پرکردن خطوط اطراف آن است با اکثر این فراورده ها عفونت، حاسیت و مشکلات پزشک بسیار نادر است و اگر بیمار فرم بدست آمده را خوشایند خود نداند پروسه تزریق برگشت پذیر است (هیالورونیداز-گذشت زمان ) نکته اصلی در مصرف آنها نیاز به تکرار تزریق و هزینه های آن می باشد ولی به نظر نگارنده در حال حاضر بهترین روش درمانی جهت حجم دادن به لب ها و خطوط نیمه عمیق قسمت تحتانی صورت استفاده از همین گروه یعنی پرکننده های قابل جذب می باشد .

به طور خلاصه می توان نتیجه گرفت که گرجه هنوز یک پرکننده ایده آل و بی عیب تولید نشده است، در میان انبوه مواد تزریقی میتوان پرکننده یا حجم دهنده قابل قبول را با آگاهی کافی و بررسی مختصر یافت اما نباید فراموش شود که تکنیک تزریق به اندازه جنس ماده تزریقی در بدست آمدن یک نتیجه مطلوب یا بر عکس کاملا مصنوعی و نا خوشایند موثر است و تزریق حتما باید توسط یک متخصص با تجربه انجام پذیرد که مدارج علمی لازم را پشت سر گذاشته و دانش و تجربه کافی در این زمینه را دارد انجام پذیرد.

تزریق ژل و بوتاکس در گونه، سینه، چانه، باسن، ابرو و بینی
تزریق ژل وبوتاکس هر دو برای درمان و بهبودی مورد استفاده قرار می گیرند، در این مقاله به هر دوی این ماده های تزریقی پرداخته شده است. بوتاکس یک داروی تزریقی است که برای زیبایی و از بین بردن خطوط و چین و چروک هایی که بر اثر انقباض های مکرر درنقاط خاصی از صورت ایجاد می شود استفاده میشود. تزریق بوتاکس بسیار سریع عمل میکند و کاملا ایمن و بدون خطر باعث صاف شدن صورت و جوان سازی میشود. جراحان پلاستیک در کشورهای غربی اغلب از بوتاکس برای ازبین بردن خطوط افقی برروی پیشانی ،خطوط اخم بین ابروها، خطوط اطراف چشم و بزرگ کردن لب استفاده میکنند. هم چنین از تزریق بوتاکس می توان برای کاهش میزان تعریق در نواحی کف دست و زیر بغل استفاده کرد.

میزان داروی تزریقی بر اساس واحد اندازه گیری می شود و بر اساس میزان اندازه محل تزریق وعمق خطوط وچین چروک ها از این ماده استفاده می شود. نواحی بزرگتر و خطوط عمیق نسبت به نواحی کوچکتر و خطوط سطحی به تزریق ماده بوتاکس بیشتری نیاز دارد، در اکثر بیماران میزان تاثیر این ماده بعد از حداقل 3ماه است.

عملکرد
بوتاکس باعث مسدود شدن سیگنال های عصبی به ماهیچه ها میشود با تزریق بوتاکس میتوان باعث جلوگیری ازانقباض بیشترماهیچه ها ونرم شدن وآرام شدن ماهیچه ها شد. دراکثر مواقع بوتاکس برای ازبین بردن خطوط پیشانی،خطوط اطراف چشم وخطوط اخم استفاده میشود.چروک هایی که براثر آفتاب سوختگی برروی پوست ایجاد میشود بوسیله بوتاکس درمان نمیشود.

روش
تزریق بوتاکس چند دقیقه طول میکشد و نیازی به بیهوشی بیمار ندارد بوتاکس بوسیله تزریق سوزن های نرم وکوچک با میزان درد بسیارکم درپوست انجام میشود ومعمولا 3 تا7 روز طول میکشد تا تاثیرکامل این تزریق را برروی پوست مشاهده کنید . افراد باید 1 هفته قبل از انجام تزریق بوتاکس از مصرف الکل خودداری کنند. مصرف آسپیرین یا هرنوع داروی ضدالتهاب دیگر باید 2 هفته قبل ازانجام جراحی برای کاهش کبودی متوقف شود .

تأثیر بوتاکس چه مدت طول میکشد؟
تاثیر تزریق بوتاکس روی پوست حداقل 4 تا6 ماه طول میکشد. عملکرد ماهیچه ها بعدازمدت زمان خاصی بازمیگردد وخطوط وچین چروک ها دوباره برروی پوست ظاهرمیشود واحتیاج به تزریق مجدد بوتاکس است اما این خطوط به دلیل اینکه ماهیچه ها ضعیف وآرام شده اند بسیار کم عمق تر وخفیف ترازحالت اول آن هستند .

چگونه بوتاکس می تواند باعث درمان شود؟
درکشورهای غربی جراحان پلاستیک ازبوتاکس برای دست یابی به نتیجه های زیر استفاده میکنند

کاهش خطوط بین چشم: تزریق بوتاکس یکی ازبهترین انتخاب ها برای ازبین بردن خطوط عمیق بین چشم است که اغلب به آنها خطوط glabellar frownگفته میشود.دراین تزریق ماهیچه های خاص گلابلار دراین ناحیه درمان میشوند این ماهیچه ها شامل شیارهای سوپرسیلی supercilii وماهیچه های procerus است.تزریق دراین ناحیه معمولا به 15 تا30 واحد دارو نیازدارد.
کاهش خطو ط پیشانی:خطوط روی پیشانی زمانی ایجاد میشود که ماهیچه frontalisفرانتالیس برای بالاانداختن ابرو ها فعال باشد این خطوط برای درمان به 20 تا45 واحد بوتاکس نیازدارند.
کاهش خطوط بونی bunnyدربالای بینی :این خطوط که دربالای بینی ایجادمیشود وهنگامی ایجاد میشود که ماهیچه nasalis نازالیس فعال باشد و5 تا 10 واحد بوتاکس نیازاست تا این خطوط ازبین بررود.
ازبین بردن خطوط اطراف چشم:بوتاکس یکی ازبهترین گزینه ها برای ازبین بردن خطوط اطراف چشم است ماهیچه oribicularis oculi (ماهیچه نزدیک پلک)درمقابل انسدادهای چشم پاسخگو است این ماهیچه همچنین درمقابل انسدادهای پلک وحفره های چشم هم نقش دارد. زمانی که این ماهیچه ها فعال میشوند باعث ایجاد خطوط اطراف چشم میشوند که به آنها خطوط crow’s feet گفته میشود این خطوط درکنارحفره های چشم قراردارد.با آرام کردن این ماهیچه ها میتوان بدون محدودکردن حرکات چشم وپلک باعث ازبین رفتن خطوط اطراف چشم شد.
کشیدن ابروها: تزریق بوتاکس هم چنین باعث میشود که بدون عمل جراحی ابروها بالا برود .عملکرد آن چگونه است؟ درابتدا موقعیت ابروها بوسیله فشار با بالا وپایین انداختن ابروها ومشخص شدن تعادل ابروها تعیین میشود بوسیله تزریق بوتاکس باعث ضعیف کردن ماهیچه هایی که ابروها را به سمت پایین می آورد میشوند وفشاربیشتری برروی ماهچه هایی که ابروها را به سمت بالامی آورند ایجاد میشود ودراین حالت ابروها به حالت طبیعی بالا قرارمیگیرد .علاوه برآن ناحیه خارجی ماهیچه frontalisابروها را بالا میبرد درحالیکه قسمت فوقانی ماهیچه orbicularis oculi ابروها را به سمت چشمان وپایین می آورد.تزریق ماهرانه بوتاکس درقسمت بالاوخارج ماهیچه orbicularis oculi باعث میشود که ماهیچه frontalis ابروها را به سمت بالابکشد وماهیچه orbicularis oculi دراین قسمت ضعیف شود. جراحان درکشورهای غربی تزریق بوتاکس برای بالا کشیدن ابروها راهمراه با ازبین بردن خطوط اطراف چشم وخطوط روی پیشانی انجام میدهند. زمانیکه این دو جراحی باهم ترکیب شود واحد کمتری از ماده بوتاکس نیازاست.
درمان افتادگی بالا وپایین لب: معمولا ماده حجیم کننده هایلورانیک اسید درمال، مانند JUVÉDERM جاودرام برای حجیم کردن لب ها درطولانی مدت درصورت کم تحرکی لب استفاده میشود.اگرتزریق بوتاکس بادقت برای ضعیف کردن ماهیچه orbicularis oris انجام شود به جمع کردن لب ها ،کاهش حرکات لب که باعث ایجاد چین وچروک میشود وافزایش حجم لب کمک میکند. زمانیکه بوتاکس به همراه حجیم کننده درمال درلب ترریق میشود باید بوتاکس دردوز های پایین مثلا 2.5 و7.5 واحد انجام شود.
کاهش باندهای platysmal گردن: تارهای بافت های نرم گردن را باند های platysmal گفته میشود که میتواند بدون جراحی وبوسیله بوتاکس درمان شود. دراین موارد بوتاکس دراین بافت ها تزریق میشود که این تزریق برروی فعالیت باندهای click here platysmalماهیچه های سطحی گردن تاثیر دارد ضعیف کردن این ماهیچه بوسیله بوتاکس میتواند باعث ازبین رفتن حالت ظاهری این باندها برروی سطح گردن بدون ایجاد هیچ گونه تاثیری برروی عملکرد گردن شود میزان بوتاکسی که برای ضعیف کردن این ماهیچه باید استفاده شود براساس میزان شدت شرایط است.
درمان تعریق کف دست:تعریق کف دست درپزشکی هایپرهیدروسیز hyperhidrosis گفته میشود این عارضه میتواند باتزریق ماهرانه بوتاکس درکف دست درمان شود بوتاکس باعث انسداد غده تعریق درکف دست میشود میزان دوز بوتاکس برای تزریق برای هربیمار متفاوت است اما به صورت میانگین برای هربیمار 50 تا100 واحد بوتاکس نیاز است.
درمان تعریق زیر بغل: تزریق بوتاکس می تواند باعث انسداد غده تعریق زیربغل ووکاهش تعریق فرد به مدت 3 ماه شود میزان دوزی که برای هربیمار باید تزریق شود برای هربیمار متفاوت است اما معمولا برای هرناحیه اززیر بغل 25 واحد بوتاکس نیازاست
تعادل و تظیم ماهیچه های دوطرف صورت بوسیله بی حس کردن قست آسیب دیده صورت: زمانیکه عصب های صورت بی حس می شود این اقدام باعث کاهش حالت های صورت درسمت آسیب دیده صورت میشود اما بعد از احیای ماهیچه های بی حس شده می توان باعث بروز حرکات اضافی وغیرطبیعی درصورت شود که به آنها hyperkinesis گفته میشودو اما درکل ناحیه ای ازصورت که بی حس شد درمقایسه با ناحیه طبیعی صورت غیر طبیعی به نظر نمی رسد. بوسیله تزریق بوتاکس به شکل حرفه ای می توان از ایجاد hyperkinesis ناخواسته درصورت بوسیله ضعیف کردن قسمت طبیعی صورت ومتناسب کردن آن با طرف طبیعی صورت وایجاد تعادل بین هردوطرف صورت جلوگیری کرد.
تزریق هایلورانیک اسید
این نوع ماده دارای مولکولهای پیچیده قندی است که دربافت های اتصال بدن مانند غضروف ها وپوست ساخته میشود. این ماده مانند یک اسفنج عمل میکند و مولکولهای آب را جذب میکند وباعث حجیم شدن صورت میشود هایلورانیک اسید معمولا برای درمان چین وچروک ها وخطوط صورت وبهبود حالت لب ها استفاده می شود یکی دیگر ازموادی که این ماده می تواند انجام دهد، می تواند جایگزین هایلورانیک اسید موجود در بدن که با گذشت زمان از بین رفته است، شود و باعث پرشدن فضای زیر پوست میشود.

انواع مختلف حجیم کننده هایلورانیک اسید
انواع مختلفی ازهایلورانیک اسید وجوددارد که راجترین آنها هایلافورم Hylaform،رستیلان Restylaneو Juvederm جاودرم است .هایلافورم بانام های INAMED که شامل bird-derived است ویا هایلورانیک اسید ارئه می شود. رستیلان با نام مدیسیز Medicisوجاودرم با نام آلرژان llergan ارائه میشود .این دو نوع اسید اسیدهای شیمیایی هایلورانیک اسیدهستند که درآزمایشگا ه ها تهیه میشود.این نوع ماده به انجام تست جهت ایجاد آلرژی قبل ازدرمان برای فردنیازی ندارد وتست شده است.

روند جراحی
برای تزریق ژل هایلورانیک اسید ازسوزن های نرم استفاده میشود این ماده درناحیه درمیس ودرچندنقطه انجام میشود بعدازحدود 2 تا3 با رتزریق پزشک ناحیه درمان را ماساژمیدهد این تزریق برای پرکردن خطوط تاجایی که به نتیجه برسد انجام میشود. اگر ناحیه تزریق ژل بوسیله بی حسی کنند ه بی حس شود شما هنگام تزریق هیچ سوزش یا دردی حس نخواهیدکرد تزریق هایلورانیک اسید باعث جذب مولکول های آب میشود وپوست را حجیم ،صاف وشاداب تر میسازد.

احیا و ریکاوری
شما بعد از تزریق ژل هایلورانیک اسید باقرمزی، سوزش خفیف،تورم های کم وکبودی درناحیه تزریق مواجه میشوید ممکن است زخم های کوچکی در محل تززیق هم ایجاد شود همه این علائم بعد از 2یا 3 روز بهبود میابد. نیازی به بستن محل زخم بوسیله بانداژ نیست و اکثر بیماران بعد از تزریق ژل می توانند فعالیت های طبیعی خود را انجام دهند.

نتیجه تزریق هایلورانیک اسید
بدن با گذشت زمان سوخت و ساز میکند و هایلورانیک اسید توسط بدن جذب میشود در حالیکه تاثیر تزریق این ماده بسیارسریع است اما این ماده نمی تواند تاثیری که جراحی های زیبایی برروی پوست دارند راداشته باشد ویا تاثیرش درطولانی مدت برروی بدن باقی بماند. میزان تاثیراین ماده برای هربیمارمتفاوت است اما تاثیرآن به صورت میانگین بین 6 تا12 ماه در بدن پایداراست.

تزریق ژل هایلورانیک اسید برای زیبای سینه موثراست. تزریق ژل هایلورانیک اسید یکی از روش هایی است که بدون جراحی میتواند باعث زیبایی سینه شود.این تزریق برای خانمهایی که تمایلی به جراحی پیوندسینه ندارند ومیخواهند سینه های خود را زیباتر کنند بسیار ساده و امن است. تزریق ژل هایلورانیک اسید با میزان ناراحتی بسیارکم متیواند باعث تاثیرفوری درسینه شود بااین جراحی میتوان سینه ها را بالاآورد وباعث بهبود شکل وسفتی سینه شد. در حالیکه تزریق ژل هایلورانیک اسید مانند جاودرم سالها برای زیبایی صورت و از بین بردن چین و چروک های صورت استفاده میشده است اما این ماده جدیدا برای زیبایی سینه هم استفاده میشود. ماده هایلورانیک اسیدی که برای زیبایی سینه استفاده میشود Macrolane ماکرولان نام دارد که دراروپا مورد تایید قرارگرفته است اما توسط اف دی ای آمریکا تایید نشده است. مطالعات نشان میدهد که هیچ گونه مشکلی باتزریق ماکرولان ایجاد نشده است اما بسیار زوداست تا بتنوانیم اطلاعات کاملی ازاین ماده بدست آوریم. تزریق ژل و تزریق بوتاکس هر کدام مزایا و عوارض خاص خود را دارد، بنابراین قبل تصمیم گیری حتما با پزشکتان مشورت کنید، تا بتوانید بهترین راه حل را استفاده کنید.