پوسـت

اهمیت پوست

پوست به معنای واقعی کلمه ، بزرگترین عضو بدن می باشد و از پیچیده ترین اندام های بدن به شمار می رود. پوسـت در حقیقت به عنوان یکی از ارگان های بسیار مهم بدن تلقی می گردد. ( جراح پوست و مو تهران )

این مقاله به شرح توضیحاتی اجمالی پیرامون اهمیت پوسـت و ساختار آن می پردازد.

پوست چیست ؟

پوسـت ، نقش موثری در حفظ سلامت بدن ایفاء می کند. به نحوی که علاوه بر این که مانع ورود بسیاری از میکروب ها به بدن می گردد ، به دلیل خاصیت ضد آب و انعطاف پذیری که دارد به مثابه یک سد مستحکم در مقابل محرک های موجود در محیط پیرامون ما به شمار می رود.

همچنین ساختار پوست به گونه ای می باشد که به تنظیم دما و تامین ایمنی بدن ، تولید پروتئین هایی تحت عناوین کلاژن و الاستین که به منظور جوانسازی ترشح می شوند و نیز ایجاد حس و واکنش در مقابل لمس و برخورد و غیره کمک می کند.

اما متاسفانه این عضو از بدن ، در معرض مواجهه با بیش از 3000 اختلال پوستـی که ممکن است به مشکلات بالقوه بدل گردند ؛ قرار دارد.

لذا به دلیل عملکرد مهمی که به عهده دارد باید به بهترین نحو از آن محافظت گردد.

پوسـت

آناتومی پوست

پوسـت به سه لایه تقسیم می شود که به اپیدرم ، درم و لایه زیر جلدی معروف است.

اگرچه این لایه ها هر یک به تنهایی موظف به انجام امور محوله خود می باشند ، اما عملکرد آن ها در کنار هم باعث می شود پوسـت به طور موثر و مطلوب عمل کند.

لایه اپیدرم :

اپیدرم ، خارجی ترین لایه سلولی پوسـت می باشد که بسته به محل بدن ؛ ضخامت آن متفاوت است و به طور متوسط ​​کمتر از نیم میلی متر ضخامت دارد.

اپیدرم مشابه یک جداره محکم می باشد و متشکل از سلول هایی موسوم به کراتینوسیت ها است که به هم متصل شده و برای جلوگیری از حرکت آزاد رطوبت ، پاتوژن ها و مواد شیمیایی داخل بدن یا خارج از بدن عمل می کنند.

غیر از کراتینوسیت ها ، سلول های تولید کننده رنگدانه موسوم به ملانوسیت ها و سلول های ایمنی بدن تحت عنوان سلول های لانگرهانس نیز در اپیدرم وجود دارند.

لازم به ذکر است که ملانوسیت ها در غشای زیر پوسـت و در لایه اپیدرم واقع شده اند و رنگدانه ای به نام ملانین تولید می کنند و بدین ترتیب به پوسـت ما رنگی طبیعی می بخشند.

سلول های اپیدرم ؛ همچنین فولیکول های مو ، غدد عرق و چربی را در پوسـت ایجاد می کنند.

لایه درم :

لایه بعدی ، همانطور که اشاره شد درم نام دارد. این لایه در زیر اپیدرم قرار گرفته و 20-30 بار ضخیم تر از اپیدرم می باشد.

درم از یک لایه متراکم از فیبر ( کلاژن ) و الاستیک ( الاستین ) تشکیل شده است.

درم در واقع به پوسـت استحکام و خاصیت ارتجاعی می دهد و علاوه بر این ؛ رگ های خونی ، غدد و فولیکول های مو ، اعصاب و گیرنده های آن ها را نیز در خود جای داده است.

لایه زیر جلدی :

در زیر لایه درم ، لایه زیر جلدی یا هیپودرمیس قرار دارد که از بافتی فیبر مانند برخوردار بوده و ضخامت آن به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و تقریبا در هر فردی متغیر است.

لایه زیر جلدی ، از بدن در مقابل تروما محافظت به عمل آورده و مانند یک عایق از بدن در برابر سرما حفاظت کرده و توانایی نگهداری انرژی را در خود داراست.

سخن آخر

با توجه به پیچیده بودن و در عین حال حیاتی بودن پوسـت ؛ حفاظت از این اندام مهم بدن ، امری بس اساسی می باشد.

به منظور محافظت از پوسـت ، افراد می بایست طی دوره های مشخص زمانی به پزشکان پوسـت و مو مراجعه نمایند و در مقابل هر نوع آسیب و اختلالی ، به بهترین نحو ممکن از پوسـت خود حفاظت نمایند.

دکتر سینا صفائی یکی از بهترین پزشکان متخصص پوست در شمال تهران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور انجام کلیه امور درمانی و زیبایی پوست و مو به مطب ایشان مراجعه فرمایید و از بهینه ترین خدمات بهره مند گردید.

دیدگاه ها غیر فعال هستند