HPV PCR

HPV PCR test


WHO آزمایش HPV PCR را به عنوان اولین روش غربالگری برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم توصیه می کند

HPV PCR

آزمایش مبتنی بر DNA برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نسبت به روش‌های غربالگری رایج امروزی که با هدف شناسایی و پیشگیری از سرطان دهانه رحم، یکی از علل اصلی مرگ و میر زنان در سراسر جهان، مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشان داده شده است که مؤثرتر است. اخیراً مقاله ای منتشر شده بنام “راهنمای WHO برای غربالگری و درمان ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم” که استفاده از آزمایش HPV مبتنی بر DNA را به عنوان اولین روش غربالگری توصیه می کند.

در سال 2020، بیش از 600000 زن در سراسر جهان مبتلا به سرطان دهانه رحم تشخیص داده شدند و حدود 342000 زن بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. در منطقه اروپایی WHO، سالانه 30000 زن بر اثر سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می دهند.

به لطف غربالگری و به ویژه با استفاده از آزمایش‌های جدید مبتنی بر HPV PCR ، سرطان دهانه رحم می‌تواند پیشگیری یا در مراحل اولیه شناسایی و درمان شود و می توان از این مرگ ها جلوگیری کرد.. WHO توصیه های خود را برای غربالگری و درمان سرطان دهانه رحم تجدید کرده است و روشن می کند که آزمایش های مبتنی بر HPV PCR کارآمدتر از آزمایش های مبتنی بر سیتولوژی هستند، به ویژه برای کشورهای با درآمد کم و متوسط .

شناسایی ویروس سرطان زا

سرطان دهانه رحم توسط HPV، توسط یک گروه بسیار رایج از ویروس‌ها، ایجاد می‌شود که هیچ علائمی ندارند که به راحتی قابل تشخیص باشد و پوست دهان، گلو یا ناحیه تناسلی را تحت تأثیر قرار دهد.

فقط 2 سویه پرخطر HPV (16 و 18) باعث بیش از 70 درصد سرطان های دهانه رحم می شوند، اما در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند. بنابراین، در کنار واکسیناسیون سراسری دختران علیه HPV، WHO توصیه می‌کند که کشورها از آزمایش‌های منظم مبتنی بر DNA برای HPV برای شناسایی زنانی که مبتلا به پیش سرطان دهانه رحم هستند یا در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند، اطمینان حاصل کنند.

آزمایش‌های مبتنی بر HPV PCR در پیشگیری از سرطان دهانه رحم مؤثرتر از روش‌هایی است که امروزه در ایران بر اساس سیتولوژی (که معمولاً به عنوان “پاپ اسمیر” شناخته می‌شود) استفاده می‌شود. بر خلاف آزمایشاتی که بر روی بازرسی بصری تکیه می کنند، آزمایش مبتنی بر DNA نیز کمتر مستعد خطاهای انسانی است. آزمایش HPV PCR یک تشخیص عینی است که فضایی برای تفسیر نتایج باقی نمی گذارد.

توصیه های WHO برای گروه های مختلف جمعیتی

دستورالعمل جدید پیشگیری از سرطان دهانه رحم WHO دستورالعمل قبلی منتشر شده در سال 2013 را تغییر داده است. این دستورالعمل در مجموع دارای 7 بیانیه عملکردی و 23 توصیه است که برخی از آنها برای جمعیت عمومی زنان و زنان مبتلا به HIV متفاوت است.

به طور خلاصه، 2 تغییر عمده وجود دارد:

برای جمعیت عمومی زنان، تشخیص HPV PCR به عنوان روش غربالگری اولیه توصیه می شود – از سن 30 سالگی شروع می شود، با آزمایش منظم هر 5 تا 10 سال یکبار.

برای زنان مبتلا به HIV، WHO تشخیص HPV PCR را از سن 25 سالگی و با غربالگری منظم هر 3 تا 5 سال یکبار توصیه می کند.

از بین بردن سرطان تهدید کننده زندگی

آزمایش‌های HPV PCR ابزارهای نسبتاً جدیدی هستند و برخی از کشورها به تازگی شروع به اجرای آن‌ها به عنوان بخشی از سیستم‌های غربالگری سرطان دهانه رحم کرده‌اند. WHO این تغییرات را تشویق و حمایت می کند.

“غربالگری تنها خود آزمایش نیست، بلکه تمام آن چیزی است که پس از آن در مواردی که تست سرطان دهانه رحم زن مثبت می شود، اتفاق می افتد. دکتر سینا صفایی متخصص پوس و مو می گوید: اگر اجزای تشخیصی و درمانی بیشتر کاملاً سازماندهی نشده باشند و با استانداردهای با کیفیت بالا انجام نشوند، روش‌های آزمایش پیشرفته را می‌توان بی فایده دانست.

در کشورهایی که برنامه های غربالگری و درمان سرطان دهانه رحم مبتنی بر سیتولوژی موثر دارند، مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم طی 50 سال گذشته 5 برابر کاهش یافته است. با این حال، این رویکرد در کشورهای با درآمد کم و متوسط بعلت پایین بود سطح خدمات و روند درمانی موفقیت آمیز نبوده است.

تست های غربالگری مبتنی بر DNA HPV مقرون به صرفه تر هستند و برای همه شرایط، مناطق و کشورها مناسب هستند. این در راستای برنامه اروپایی کار WHO 2020-2025 است که بر این ایده استوار است که سلامت یک ارزش جهانی است و هیچ کس نباید از دسترسی به مراقبت های بهداشتی عقب بماند.

در سال 2020، WHO استراتژی جهانی برای تسریع حذف سرطان دهانه رحم را راه اندازی کرد. اهداف این استراتژی تا سال 2030 عبارتند از:

واکسینه کردن 90 درصد از دختران واجد شرایط علیه HPV؛

غربالگری 70 درصد از زنان واجد شرایط حداقل دو بار در طول عمرشان؛

برای درمان موثر 90٪ از کسانی که تست غربالگری مثبت یا ضایعه دهانه رحم دارند، از جمله با مراقبت های تسکینی در صورت نیاز.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *