HPV در باردری

تلاش برای باردار شدن، بدون سابقه HPV زنانی که سعی در باردار شدن دارند می توانند بپرسند که آیا به آزمایش خاصی برای اچ پی وی نیاز دارند تا مطمئن شوند که به ویروس آلوده نیستند؟


اچ پی وی در بارداری

اچ پی وی در بارداری

زنانی که در دوران بارداری مبتلا به اچ پی وی هستند ممکن است نگران باشند که ویروس اچ پی وی به فرزند متولد نشده آنها آسیب برساند، اما در بیشتر موارد، این ویروس بر جنین در حال رشد تأثیر نمی گذارد. همچنین عفونت اچ پی وی – که می تواند خود را به صورت زگیل تناسلی یا پاپ اسمیر غیرطبیعی نشان دهد – معمولاً نحوه مراقبت از زن را در دوران بارداری تغییر نمی دهد. با این حال باید به پزشک زنان و زایمان خود اطلاع دهید که آیا اچ پی وی دارید یا خیر.

تلاش برای باردار شدن، بدون سابقه HPV

زنانی که سعی در باردار شدن دارند می توانند بپرسند که آیا به آزمایش خاصی برای اچ پی وی نیاز دارند تا مطمئن شوند که به ویروس آلوده نیستند؟

اگر زنی به طور منظم آزمایش پاپ انجام داده باشد، هر گونه ناهنجاری در آن ها به پزشک هشدار می دهد تا اچ پی وی را بیشتر بررسی کند. هنگامی که یک زن باردار شد، در اولین ویزیت قبل از زایمان برای زنانی که در غربالگری به روز نیستند، آزمایش پاپ انجام می شود. اگر ناهنجاری‌ها را نشان دهد، پزشک آزمایش‌های بیشتری را تجویز می‌کند.

آزمایشات اضافی می تواند شامل آزمایش اچ پی وی پی سی آر (HPV PCR) باشد. HPV با سرطان دهانه رحم مرتبط است. همچنین ممکن است پزشک تصمیم به انجام کولپوسکوپی بگیرد که در آن از یک دستگاه برای بررسی دقیق دهانه رحم از نظر تغییرات غیرطبیعی بافت استفاده می شود.

تلاش برای باردار شدن، با سابقه اچ پی وی

زنان با سابقه HPV باید مطمئن باشند که پزشک آنها این را می داند. آنها باید به پزشک خود اطلاع دهند که آیا سابقه زگیل تناسلی، تغییرات بافتی در دهانه رحم (مانند تست پاپ غیرطبیعی)، سابقه درمان جراحی برای پاپ غیرطبیعی یا مشکلات دیگر دارند یا خیر. پزشک آنها می خواهد آنها را از نزدیک تحت نظر داشته باشد، زیرا تغییرات سلولی در طول بارداری سریعتر می تواند رخ دهد.

باردار، مبتلا به اچ پی وی

هیچ ارتباطی بین اچ پی وی و سقط جنین، زایمان زودرس یا سایر عوارض بارداری یافت نشده است.

همچنین خطر انتقال ویروس به نوزاد بسیار کم در نظر گرفته می شود.

اگر آزمایش یک زن باردار برای انواع پرخطر اچ پی وی مرتبط با سرطان دهانه رحم مثبت باشد، پزشک آنها را در طول بارداری تحت نظر خواهد داشت تا تغییرات بافت دهانه رحم را تحت نظر داشته باشد. آنها همچنین باید به پزشک خود اطلاع دهند که آیا درمان جراحی دهانه رحم خود را انجام داده اند یا خیر.

در برخی از زنان باردار مبتلا به اچ پی وی، تغییرات بافتی ممکن است در طول بارداری افزایش یابد. در صورت امکان، پزشکان درمان را به تعویق می اندازند، زیرا ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.

اگر زن باردار زگیل تناسلی داشته باشد، پزشک بررسی می کند که آیا زگیل ها بزرگتر شده اند یا خیر. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث تکثیر یا بزرگ شدن زگیل شود. گاهی اوقات زگیل ها خونریزی می کنند.

بسته به وسعت زگیل، پزشک متخصص زیبایی ممکن است درمان را به بعد از زایمان موکول کند. اما اگر زگیل ها آنقدر بزرگ شوند که ممکن است باعث انسداد واژن شوند، ممکن است لازم باشد قبل از زایمان برداشته شوند.

زگیل تناسلی را می توان با جراحی، با درمان شیمیایی یا با جریان الکتریکی برداشت.

اچ پی وی و زایمان

خطر انتقال اچ پی وی به نوزاد در هنگام زایمان بسیار کم است. حتی اگر نوزادان به ویروس اچ پی وی مبتلا شوند، بدن آنها معمولا خود به خود ویروس را پاک می کند.

اغلب اوقات، نوزادی که از یک زن مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، عوارض مرتبط با اچ پی وی ندارد. در موارد بسیار نادر، نوزادی که از زنی که زگیل تناسلی دارد به دنیا می آید، در گلو دچار زگیل می شود. این عارضه جدی پاپیلوماتوز تنفسی نامیده می‌شود و به جراحی لیزری مکرر نیاز دارد تا زگیل‌ها راه تنفس کودک را مسدود نکنند.

و حتی اگر مادر یک نوع ویروس اچ پی وی داشته باشد که باعث سرطان دهانه رحم شده است، نوزاد می تواند با خیال راحت به دنیا بیاید.

مدیریت اچ پی وی بعد از زایمان

اگر تست پاپ در دوران بارداری غیرطبیعی بود، پزشک احتمالاً چند هفته پس از زایمان آزمایش دیگری انجام می دهد. گاهی اوقات، تغییرات سلول های دهانه رحم پس از زایمان از بین می رود و نیازی به درمان نیست.

گاهی اوقات زگیل تناسلی نیز از بین می رود. در غیر این صورت، پزشک ممکن است درمان را پس از زایمان توصیه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *