Baby's mouth thrush

برفک دهان نوزاد

برفک دهان نوزاد می تواند در داخل و اطراف دهان نوزادان (برفک دهان)، در پایین و اطراف ناحیه پوشک (برفک پوشک) رخ دهد. این یک عفونت قارچی است که توسط مخمری به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود که معمولاً در بدن همه یافت می شود، اما به طور معمول با سایر باکتری های سالم متعادل می شود. اگر تعادل به هم بخورد (مثلاً با یک دوره آنتی بیوتیک)، کاندیدا آلبیکنس می تواند از باکتری های سالم بیشتر باشد و باعث عفونت شود.

نوزادان ممکن است مستعد ابتلا به برفک دهان باشند زیرا سیستم ایمنی آنها هنوز در حال رشد است. اگر کودکی با شیر مادر تغذیه می شود و برفک دهان دارد، ممکن است عفونت به نوک سینه های مادر منتقل شود. شما یا کودکتان هر دو نیاز به درمان دارید، حتی اگر فقط یکی از شما علائم داشته باشد. به طور کلی برفک دهان مضر نیست و به راحتی قابل درمان است.

علائم و نشانه ها برفک دهان

نوزادان ممکن است یک پوشش سفید یا خاکستری روی زبان و لکه های سفید یا قرمز در داخل گونه های خود داشته باشند. پوشش آن با شیر متفاوت است که به راحتی از روی زبان پاک می شود. زبان و دهان آنها ممکن است قرمز و دردناک شود و تغذیه را برایشان مشکل کند.

برفک پوشک

برفک پوشک مانند یک راش قرمز روشن و براق با لکه های واضح در کف نوزاد و در ناحیه پوشک آنها، می تواند در چین های پوستی آنها باشد. نقاط قرمز یا برآمدگی های چرک مانند (پوستول) ممکن است در اطراف لبه بثورات ایجاد شود.

راش پوشک متفاوت است زیرا در اثر رطوبت روی پوست نوزاد ایجاد می شود و معمولاً طی چند روز از بین می رود. برفک ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا از بین برود و اغلب عود می کند.

رفتار

اگر عفونت برفک را به سرعت درمان کنید، می تواند از بدتر شدن آنها جلوگیری کند.

طیف وسیعی از درمان ها در دسترس است. بهتر است قبل از شروع هر درمانی به پزشک مراجعه کنید تا برنامه مناسبی برای خود و کودکتان داشته باشید.

به طور کلی، برفک پوشک و برفک نوک پستان با کرم ها یا پمادهای ضد قارچی که بدون نسخه در دسترس هستند، درمان می شود.

درمان‌های برفک دهان شامل ژل‌ها و قطره‌هایی است که با دقت اندازه‌گیری می‌کنید و با انگشت روی زبان و لثه‌های کودکتان می‌مالید.

اگر دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید، استفاده از درمان‌ها بی‌خطر است، طی 24 تا 48 ساعت بهبودی را مشاهده خواهید کرد.

همچنین مطمئن شوید:

پس از تعویض پوشک کودک و قبل و بعد از استفاده از کرم، پماد یا ژل، دست های خود را به خوبی بشویید.

آدمک‌ها و همچنین هر اسباب‌بازی‌ای را که کودکتان در دهان می‌گذارد، به‌طور منظم استریل کنید

بعد از هر بار استفاده، بطری ها، تجهیزات تغذیه یا بیان را استریل کنید، به خصوص سرپستانک ها و سپرهای نوک پستان

حوله‌ها، سوتین‌ها و پدهای شیردهی پارچه‌ای را با آب گرم و صابون بشویید، در صورت شیردهی، بیرون را خوب بشویید و با هوا خشک کنید.

برفک یک عفونت قارچی است که توسط مخمری به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می‌شود که زمانی اتفاق می‌افتد که عدم تعادل در باکتری‌های سالم در بدن وجود داشته باشد که می‌تواند پس از یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک شایع باشد.

نوزادان در صورت شیردهی ممکن است دچار برفک دهان شوند و آن را به نوک سینه های مادر منتقل کنند

برفک پوشک مانند یک بثورات براق قرمز روشن با تکه های واضح و نقاط قرمز با برجستگی های چرک مانند به نظر می رسد. این با راش پوشک که به دلیل رطوبت روی پوست نوزادان اتفاق می افتد، متفاوت است.

کرم ها، پمادها، ژل ها و قطره های ضد قارچ معمولا برای درمان برفک دهان استفاده می شوند. برای انتخاب درمان مناسب برای کودک خود به پزشک، پرستار شیردهی یا پرستار بهداشت کودک خود مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا می توان از برفک دهان در نوزادان پیشگیری کرد؟

مشخص نیست که آیا می توان از عفونت برفک در نوزادان پیشگیری کرد، زیرا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. اگر کودک شما برفک دهان دارد، توصیه های پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید و با اقدامات بهداشتی خوب مانند شستن دست ها پس از تعویض پوشک کودک، استریل کردن وسایل کمکی تغذیه و شستن اقلامی که با شما و نوزادتان تماس دارند، مطابقت داشته باشید.

آیا شیر دادن با شیر مادر در زمان درمان برفک دهان بی خطر است؟

آره. کودک شما ممکن است در طول درمان عفونت برفک دهان پریشان باشد. برخی از مادران قبل از شیر دادن، این درمان را از روی نوک پستان خود پاک می کنند، زیرا کودک آنها طعم آن را دوست ندارد. کرم ها یا پمادهایی که مادران برای درمان برفک سینه استفاده می کنند به مقدار کم برای نوزادان بی خطر هستند.

برفک معمولاً فقط یک مشکل موقتی است، بنابراین می توانید به شیردهی ادامه دهید.

تفاوت بین راش پوشک و برفک پوشک چیست؟

بثورات پوشک در اثر رطوبت روی پوست نوزاد ایجاد می شود و معمولاً ظرف چند روز از بین می رود. با خشک نگه داشتن پوست نوزادان قابل درمان است. برفک یک عفونت ناشی از عدم تعادل باکتریایی سالم است. می توان آن را با کرم ها و پمادهای ضد قارچی که توسط شیمیدان شما در دسترس است، درمان کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *