بیماری مقاربتی چیست؟

عفونت های مقاربتی (STIs) معمولاً بیماری های مقاربتی (STD) نیز نامیده می شوند عفونت هایی هستند که از طریق تماس جنسی از شخص دیگری دریافت می کنید. بر اساس CDC، بیش از 20 نوع شناخته شده STD/STI وجود دارد. علاوه بر این، سالانه بیش از 20 میلیون نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا می شوند. حدود نیمی از این افراد 15 تا 24 سال سن دارند. خوشبختانه، بیشتر بیماری های مقاربتی قابل درمان و درمان هستند.

چگونه می توانید دریابید که مبتلا شده اید؟ بهترین درمان چیست؟ اطلاعات اینجا به پاسخ این سوالات کمک کند.

علائم

اغلب، هیچ علامتی وجود ندارد.

مردان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

سوزش یا خارش در آلت تناسلی
چکه (ترشح) از آلت تناسلی
درد اطراف لگن
زخم، برجستگی یا تاول روی آلت تناسلی، مقعد یا دهان
سوزش و درد با ادرار یا با اجابت مزاج
مجبور بودن اغلب به دستشویی رفتن

زنان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

سوزش یا خارش در واژن
ترشح یا بو از واژن
درد اطراف لگن
خونریزی از واژن که طبیعی نیست
درد عمیق درون حین رابطه جنسی
زخم، برجستگی یا تاول در واژن، مقعد یا دهان
سوزش و درد با ادرار یا با اجابت مزاج
مجبور بودن اغلب به دستشویی رفتن

چه چیزی باعث بیماری های مقاربتی می شود؟

باکتری ها و ویروس هایی که در مکان های گرم و مرطوب بدن رشد می کنند باعث بیماری های مقاربتی می شوند. آنها از طریق رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. عفونت ها می توانند از آلت تناسلی، واژن، دهان یا مقعد پخش شوند. این عفونت ها می توانند جزئی یا بسیار دردناک و حتی تهدید کننده زندگی باشند.

عفونت های مقاربتی چگونه پخش می شوند؟

آنها از طریق مایعات در بدن پخش می شوند. اغلب در طول رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی مشترک است. برخی از بیماری های مقاربتی از طریق خون آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. به عنوان مثال، در میان افرادی که سوزن های دارویی آلوده را به اشتراک می گذارند. یا ممکن است مادر در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی فرزند خود را مبتلا کند.

بیماری های مقاربتی از طریق تماس گاه به گاه منتقل نمی شوند. برای مثال، دست دادن، به اشتراک گذاشتن لباس‌ها یا استفاده از صندلی توالت مشترک، منجر به بیماری‌های مقاربتی نمی‌شود.

چه کسی در معرض خطر است؟

هر کسی می تواند به STD مبتلا شود. نوجوانان و جوانان بیشترین خطر را دارند. آنها به احتمال زیاد شرکای جنسی زیادی دارند و ممکن است ندانند چگونه از مشکلات جلوگیری کنند. مصرف کنندگان مواد مخدر خیابانی که از سوزن های کثیف استفاده می کنند نیز در معرض خطر هستند.

تشخیص

دکترسینا صفایی بنا به تجربه چندین سال در مواجه با این نوع بیماری ها می تواند بیماری های مقاربتی را به راحتی تشخیص دهد. ایشان سوالات شخصی در مورد سابقه جنسی شما خواهند پرسید. مهم است که صادق باشید تا بتوانید کمک بگیرید. ممکن است یک نمونه مایع از واژن یا آلت تناسلی یا آزمایش خون برای تأیید مشکل بگیرند. آزمایش‌های آزمایشگاهی می‌توانند نشان دهند که در صورت وجود چه بیماری‌های مقاربتی باکتریایی یا ویروسی وجود دارد.

آزمایش خون می تواند نشان دهد که آیا شما به بیماری آلوده کننده خون مبتلا هستید یا خیر.
نمونه‌های ادرار می‌توانند نشان دهند که آیا در ادرار شما باکتری ناشی از یک بیماری مقاربتی وجود دارد یا خیر.
نمونه‌های مایع می‌توانند نشان دهند که آیا زخم‌های فعال دارید و به تشخیص نوع عفونت کمک می‌کند.

شایع ترین انواع بیماری های مقاربتی/ STD چیست و چگونه درمان می شود؟

کلامیدیا
سوزاک
سیفلیس
تبخال ناحیه تناسلی
سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)
هپاتیت B (HBV)
زگیل تناسلی (HPV)
تریکومونیازیس

کلامیدیا

این شایع ترین STI باکتریایی در ایالات متحده است. تخمین زده می شود که هر سال 1.4 میلیون مورد جدید تشخیص داده می شود. از طریق رابطه جنسی محافظت نشده واژینال و مقعدی منتقل می شود.

گاهی اوقات افراد هیچ نشانه ای از ابتلا به این بیماری ندارند. یک مرد مبتلا به کلامیدیا ممکن است هنگام ادرار کردن احساس درد کند یا مشاهده کند که مایع از آلت تناسلی خود چکه می کند. یک زن ممکن است بین دوره‌های قاعدگی خونریزی کند، هنگام ادرار کردن احساس درد کند، ترشحات ببیند یا درد خفیفی در قسمت پایین شکم احساس کند. از رابطه جنسی مقعدی، بیمار ممکن است خونریزی یا درد مقعدی داشته باشد.

پس از تشخیص، فرد می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود. اگر درمان نشود، می تواند آسیب جدی به دستگاه تناسلی زن وارد کند. می تواند باردار شدن را دشوار یا غیرممکن کند.

سوزاک

سوزاک می تواند باعث عفونت در ناحیه تناسلی، راست روده و گلو شود. جوانان 15 تا 24 ساله اغلب مبتلا می شوند. می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی محافظت نشده با فردی که این بیماری را دارد، به آن مبتلا شوید.

ممکن است هیچ علامتی نشان ندهد. یا ممکن است فرد ترشحاتی از آلت تناسلی یا واژن پیدا کند و هنگام ادرار احساس درد کند.

سوزاک با آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر درمان نشود، می تواند آسیب جدی به دستگاه تناسلی زن وارد کند. می تواند باردار شدن را دشوار یا غیرممکن کند. در مردان، اگر این مشکل درمان نشود، ممکن است باعث تنگی مجرای ادرار شود.

سیفلیس

این یک عفونت باکتریایی بالقوه تهدید کننده زندگی ناشی از رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است. اگر زخم های ناشی از سیفلیس به پوست یک فرد سالم برخورد کند، می تواند گسترش یابد. زخم ها را می توان در آلت تناسلی، واژن، مقعد، رکتوم یا روی لب ها و دهان یافت. سیفلیس همچنین می تواند از مادر آلوده به جنین او سرایت کند.

معمولا اولین علامت زخم باز بدون درد است. زخم‌ها می‌توانند در ناحیه تناسلی یا کف دست‌ها و کف پا ایجاد شوند. بثورات مرحله دوم می تواند شبیه لکه های خشن، قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز باشد.

پنی سیلین یک درمان موفق است. اگر سیفلیس درمان نشود، می تواند سال ها در بدن باقی بماند. این می تواند باعث مشکلات جدی از جمله فلج (ناتوانی در حرکت دادن اعضای بدن)، اختلالات روانی، آسیب به اندام ها و حتی مرگ شود.

تب خال ناحیه تناسلی

این عفونت بسیار شایع است. از هر شش نفر (سن 49-14 ساله) یک نفر مبتلا به تبخال تناسلی است. بسیاری از مردم نمی دانند که آن را دارند. این عفونت توسط دو ویروس ایجاد می شود، ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2).

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) بیشتر از طریق تماس غیرجنسی منتقل می شود، اما می تواند با رابطه جنسی دهانی گسترش یابد. HSV-1 معمولاً باعث ایجاد زخم روی لب ها می شود.

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) زمانی گسترش می یابد که مایع ناشی از عفونت به شریک جنسی خود برسد، اغلب در حین رابطه جنسی. تاول های تناسلی ناشی از HSV-2 ممکن است دیده نشود.

تاول ها می توانند ایجاد شوند، بشکنند، درد ایجاد کنند و هفته ها طول بکشد تا بهبود یابد. هیچ درمان شناخته شده ای برای HSV وجود ندارد اما علائم را می توان با داروهای ضد ویروسی درمان کرد.
سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)

ایدز ناشی از عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) است. قابل درمان نیست و به طور بالقوه کشنده است. به سیستم ایمنی بدن حمله می کند.

فقط خون، مایع منی (cum)، مایع پیش منی (pre-cum)، مایعات رکتوم، مایعات واژن و شیر مادر حامل ویروس هستند. سوزن های آلوده یا سایر ابزارهای تیز نیز می توانند باعث گسترش ایدز شوند. یک مادر آلوده می تواند در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی به کودک خود این ویروس را بدهد.

برخی افراد اگر آن را دریافت کنند هیچ نشانه ای ندارند. برخی دیگر ممکن است برای مدت طولانی احساس کنند که آنفولانزای بد دارند. این ویروس می‌تواند برای سال‌های زیادی مورد توجه قرار نگیرد. اگر فکر می کنید با یک فرد آلوده در تماس بوده اید، باید آزمایش دهید.

داروهای ضد ویروسی و اچ آی وی برای بهبود زندگی و سلامت فرد مبتلا در دسترس هستند.

هپاتیت B (HBV)

این STI یک ویروس جدی است که به کبد حمله می کند. واکسن های موثر از دهه 1990 به جلوگیری از این عفونت کمک کرده است. هر سال موارد کمتری وجود دارد. خون، مایع منی و مایعات بدن مشترک در حین رابطه جنسی می تواند ویروس را گسترش دهد. بسیاری از افراد با این بیماری از مادر آلوده خود به دنیا می آیند. مراقبت از افراد مبتلا به HBV طولانی مدت مهم است اما اغلب افراد علائم واضحی ندارند.

هنگامی که علائم وجود داشته باشد، می تواند شامل تب، سردرد، درد عضلانی، خستگی، کم اشتهایی، استفراغ و اسهال باشد. از آنجایی که HBV به سلول های کبد حمله می کند، می تواند منجر به سیروز، سرطان کبد، نارسایی کبد و احتمالاً مرگ شود. ادرار تیره، درد شکم و زرد شدن پوست یا چشم ها نشانه آسیب کبدی است.

هیچ درمان شناخته شده ای برای هپاتیت B وجود ندارد. با این حال، داروهایی برای درمان عفونت مزمن کمک می کند. واکسن بهترین محافظت است. HBV حاد درمان ندارد. HBV مزمن با داروهای ضد ویروسی، درمان با اینترفرون یا پیوند کبد درمان می شود. واکسن بهترین پیشگیری است.

زگیل ناحیه تناسلی

این زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. HPV شایع ترین STI ویروسی در ایالات متحده است. از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می شود.

حتی زمانی که فرد مبتلا هیچ علامتی نداشته باشد، می تواند منتقل شود.

زگیل هایی که ایجاد می شوند برآمدگی های بدون درد، گوشتی و شبیه گل کلم هستند. آنها روی آلت تناسلی یا داخل و اطراف ورودی واژن یا مقعد رشد می کنند. HPV ممکن است در نهایت باعث سرطان دهانه رحم شود.

خوشبختانه واکسن موفقی برای پیشگیری از HPV و زگیل تناسلی وجود دارد. این واکسن به کودکان 11 یا 12 ساله یا برای افراد 20 تا 26 ساله تزریق می شود. هیچ درمان شناخته شده ای برای زگیل تناسلی وجود ندارد. با این حال، آنها را می توان با پمادهای موضعی درمان کرد. گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را با روش‌های جراحی جزئی (مانند کوتر (انجماد یا سوزاندن زگیل)، مواد شیمیایی یا لیزر برداشت. واکسن بهترین پیشگیری است.

تریکومونیازیس

این بیماری مقاربتی ناشی از یک انگل است. از طریق تماس جنسی از آلت تناسلی یا واژن پخش می شود. این بیماری عمدتاً زنان جوان و فعال جنسی را تحت تأثیر قرار می دهد. مردان ختنه نشده بیشتر عفونت را گسترش می دهند. فقط حدود 30 درصد از افراد مبتلا به این STI علائم دارند.

مردان مبتلا به این بیماری مقاربتی ممکن است در داخل آلت تناسلی خود احساس خارش یا تحریک کنند. ممکن است بعد از ادرار یا انزال ترشح ببینند یا احساس سوزش کنند. زنان ممکن است متوجه خارش، سوزش، قرمزی یا درد، ناراحتی در هنگام ادرار شوند. یا ممکن است ترشحات غیرعادی همراه با بوی بد داشته باشند. ابتلا به تریکومونیازیس می تواند باعث ایجاد احساس ناخوشایند در رابطه جنسی شود.

بدون درمان، عفونت می تواند ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد. زنان مبتلا به آن ممکن است نوزادان کم وزن به دنیا بیاورند. تریکومونیازیس را می توان به راحتی با آنتی بیوتیک ها درمان کرد.

بعد از درمان

اکثر بیماری های مقاربتی/ STD پس از درمان بهبود می یابند. برخی نیاز به مدیریت مادام العمر با داروهای ضد ویروسی دارند. بیماری های مقاربتی می توانند با رفتارهای جنسی پرخطر بازگردند. برخی از افراد برای اطمینان از عدم ابتلا به بیماری مقاربتی، اغلب آزمایش می‌دهند. می توان از ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری کرد و شانس ابتلا به بیماری دیگر را محدود کرد.

چگونه می توان از بیماری های مقاربتی و مقاربتی پیشگیری کرد؟

تنها راه جلوگیری از STI یا STD عدم تماس جنسی با فرد آلوده است. سایر حفاظت ها عبارتند از:

استفاده صحیح از کاندوم و همیشه همراه با رابطه جنسی
داشتن رابطه جنسی فقط با یک شریک طولانی مدت که هیچ عفونتی ندارد
محدود کردن تعداد شرکای جنسی
در صورت تزریق مواد مخدر از سوزن تمیز استفاده کنید

استفاده صحیح از کاندوم های لاتکس به محافظت از شما و همسرتان کمک می کند. با این حال، کاندوم همه چیز را پوشش نمی دهد. حتی با استفاده از کاندوم نیز ممکن است عفونت ایجاد شود یا گسترش یابد.

قبل از داشتن رابطه جنسی با شریک جدید در مورد بیماری های مقاربتی صحبت کنید. به این ترتیب می توانید در مورد خطراتی که می خواهید در زندگی جنسی خود متحمل شوید، انتخاب های آگاهانه ای داشته باشید. تنها راه برای پیشگیری واقعی از بیماری های مقاربتی و مقاربتی اجتناب از رابطه جنسی است.

اگر شما یا کسی که می شناسید علائمی مانند ترشح غیرعادی، سوزش در هنگام ادرار کردن، یا زخم در ناحیه تناسلی دارید، لطفاً با دکتر سینا صفایی صحبت کنید. می توانید از ایشان بهترین کمک و درمان را بگیرید.

آیا بیماری های مقاربتی و مقاربتی می توانند مشکلات سلامتی دیگری در زنان ایجاد کنند؟

برخی می توانند به رحم و لوله های فالوپ زن سرایت کنند. آنها می توانند باعث بیماری التهابی لگن شوند. آنها می توانند باعث ناباروری و حاملگی خارج رحمی شوند (که منجر به مرگ جنین و احتمالاً مادر می شود). بیماری های مقاربتی می تواند از مادر به نوزاد منتقل شود. همچنین، برخی از پیوندها بین STI و سرطان وجود دارد.

تاثیر بیماری های مقاربتی در بارداری؟

شما می توانید برای جلوگیری از بروز مشکلاتی برای کودک خود، تحت درمان قرار بگیرید. اگر باردار هستید و علائم STD دارید، لطفاً فوراً با دکتر سینا صفایی تماس بگیرید. بیماری های مقاربتی در دوران بارداری باید به سرعت برطرف شوند.

آیا می توانم با بوسیدن دهان باز به STI مبتلا شوم؟

بوسیدن یک فعالیت کم خطر برای گسترش بیماری های مقاربتی به ویژه HIV در نظر گرفته می شود. با این حال، بوسیدن با دهان  برای مدت طولانی می تواند به پوست اطراف دهان و لب ها آسیب برساند. این اجازه می دهد HIV از یک فرد آلوده به شریک زندگی منتقل شود. به دلیل این خطر، CDC توصیه می کند که با شریک آلوده احتیاط کنید.

آیا باید از نظر بیماری های مقاربتی معاینه شوم؟

اگر شرکای جنسی زیادی داشته اید یا بدون محافظت رابطه جنسی دارید، باید با پزشک صحبت کنید. چه علائمی داشته باشید چه نداشته باشید، پزشک می تواند کمک کند. آزمایش STIs/STD بسیار آسان و روتین است. بهتر است آزمایش را انجام دهید و تحت درمان قرار بگیرید تا اینکه مشکلات سلامتی را به خطر بیندازید یا دیگران را آلوده کنید. آزمایش HIV، HBV و سیفلیس توصیه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *