تاثیر کرونا بر پوست

درباره تاثیر کرونا بر پوست چه می دانید ؟

طبق نظریه متخصصین پوست در خصوص تاثیر کرونا بر پوست ، باید اشاره داشت که ناراحتی ها و ضایعات پوستی ناشی از ویروس کرونا ( کووید 19 ) ، از سه جنبه نیاز به آنالیز و بررسی دارد.

زیرا ضایعات پوستی ایجاد شده ، ممکن است در پی عفونت خود ویروس کرونا پدید آمده و در برخی موارد امکان دارد به دنبال شستشوی زیاد و استفاده مکرر از مواد ضدعفونی کننده حادث شده باشند.

همچنین این ضایعات ، می توانند در افرادی که سابقه ابتلا به ضایعات پوستی داشته اند و داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند ؛ نیز نمایان شود.

در ادامه به بررسی هر سه جنبه مذکور پرداخته ایم.

بروز ضایعات در پوست با عاملیت ویروس کرونا

طبق مطالعات صورت گرفته و تحقیقات به عمل آمده در زمینه تاثیر کرونا بر پوست در سرتاسر دنیا ، می توان اشاره داشت که برخی از مبتلایان به بیماری کرونا که دچار علائم ریوی و سایر علائم مربوط به این بیماری هستند ، با ضایعات پوستی نیز مواجه شده اند.

لازم به ذکر است که علت بروز ضایعات پوستی در این افراد ، اغلب در اثر واکنش ایمنی بدن به ویروس کووید 19 بوده و در پی التهاب دیواره عروق یا اسکولیت رخ می دهد.

تاثیر کرونا بر پوست

بروز ضایعات پوستی در پی شستشوی مکرر پوست

در ارتباط با بروز التهابات و ضایعات پوستی ناشی از شستشوی زیاد پوست ، باید متذکر شد که این حالت عموما به دنبال استفاده بیش از حد از مواد شوینده می باشد که در کودکان ، میانسالان ، افرادی که پوست های خشکی دارند و نیز بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید ؛ بیشتر مشهود است.

توجه داشته باشید که به منظور رفع درگیری پوستی در این دسته از افراد ؛ می توان با مدیریت شستشوی دست ها ، استفاده از دستکش در هنگام انجام امور خارج از منزل و همچنین چرب و مرطوب نگاه داشتن پوست می توان از بروز ضایعات پوستی پیشگیری به عمل آورد.

تاثیر ماسک در بروز ضایعات پوستی

لازم به ذکر است استفاده از ماسک در افرادی که دارای پوست چرب هستند و نیز افرادی که مستعد جوش صورت می باشند ، می تواند سبب پیدایش آکنه در نواحی اطراف دهان شود.

ناگفته نماند که بروز سرخی ، خارش و پوسته ریزی در پوست صورت و اطراف دهان که در پی استفاده از ماسک ایجاد می گردد ؛ می تواند به علت فعال شدن اگزمای سبورئیک نیز باشد.

البته باید خاطر نشان شد که افراد تحت هیچ شرایطی نباید از زدن ماسک امتناع نمایند ، زیرا این علائم غالبا موقتی بوده و نباید مانع استفاده از ماسک شوند ؛ چرا که عدم استفاده از ماسک می تواند بهای سنگینی داشته و زندگی فرد را به مخاطره بیاندازد.

تاثیر کرونا بر پوست

بروز ضایعات پوستی در افراد مبتلا به بیماری های پوستی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم ، گاهی اوقات ضایعات پوستی در افرادی ایجاد می گردد که سابقه بیماری پوستی و مواجهه با ضایعات پوستی را داشته اند و داروهای تضیف کننده سیستم ایمنی مصرف می نمایند.

این گروه از افراد ، برای قطع مصرف داروهای فوق الذکر نباید خودسرانه عمل کرده و حتما باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

این افراد برای جلوگیری از بروز عوارض پوستی ، باید نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و ایمنی نهایت دقت خود را بکار گرفته و حتی بیش از دیگر افراد نسبت به این مسئله اهتمام ورزند.

علائم پوستی کرونا ویروس

برخی از علائم پوستی ویروس کرونا عبارتند از :

  • بثورات پوستی
  • التهابات قرمز و دردناک
  • خارش پوست
  • کهیر
  • خونریزی های زیرپوستی
  • تاول هایی مشابه آبله مرغان
  • بی رنگی یا لکه دار شدن موقت پوست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *