تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

درباره تزریق بوتاکس چه می دانید؟!

امروزه تزریق بوتاکس ، انقلابی عظیم در زمینه رفع چین و چروک و به طور کلی رفع علائم ناشی از افزایش سن و بازگرداندن جوانی به چهره پدید آورده است. لازم به ذکر است که تزریق بوتاكس ، قادر به رفع چین و چروک هایی می باشد که در اثر انقباض عضلات صورت ؛ نمود یافته اند.

توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس ، یک روش غیرتهاجمی جوانسازی پوست است و در این زمینه تا حدود قابل قبولی توانسته به عنوان مکمل اعمال جراحی ، مورد استفاده قرار گیرد.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس که در واقع نام تجاری سم بوتولینیوم است ، با ایجاد انقباض در عضلات می تواند مانع از بروز چین و چروک در ناحیه تزریق و جوانسازی آن ناحیه شود.

بوتاکس ، در برخی موارد جهت درمان بعضی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد ؛ اما غالبا مقصود از انجام آن بهبود زیبایی صورت از طریق رفع خطوط ناشی از انقباض عضلات می باشد.

بوتاکس در واقع از نوعی سم ، موسوم به سم بوتولینیوم Botulinum ، تشکیل یافته است و برای بدن هیچ گونه ضرری ندارد ؛ چرا که به طور طبیعی در بدن یافت می شود و بدن با آن سازگاری کامل دارد.

از این رو مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) واقع شده است.

این سم می تواند برای بازه زمانی مشخصی ، انقباض عضلات صورت را محدود نموده و بدین ترتیب به کاهش چین و چروک های صورت بیانجامد.

همانطور که اشاره شد تزریق بوتاکس نوعی روش جوانسازی غیرتهاجمی است ، لذا به جرأت می توان گفت که تزریق بوتاكس برای افرادی که از انجام جراحی های تهاجمی جوانسازی واهمه دارند ، گزینه بسیار مناسبی به شمار می رود.

تزریق بوتاکس

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

افرادی که تصمیم دارند تزریق بوتاكس انجام دهند باید شرایط زیر را دارا باشند :

 • برخورداری از سلامت فیزیکی کامل
 • عدم حساسیت به پروتیئن
 • عدم بارداری و شیردهی

در چه نقاطی از صورت ، می توان تزریق بوتاکس انجام داد ؟

به طور کلی تزریق بوتاکس در نواحی ذیل قابل انجام است :

 • نواحی اطراف لب
 • نواحی اطراف چشم
 • مابین ابروها و پیشانی
 • گونه

لازم به ذکر است که بوتاکس ، صرفا جهت تزریق در صورت نبوده و از آن می توان به منظور درمان تعریق بیش از حد زیربغل و کف دست و پا ، سردردهای میگرنی و مواردی از این قبیل نیز بهره برد.

انواع بوتاکس

برخی از انواع بوتاکس ؛ از جمله بوتاکس دیسپورت ، ژئومین ، الرگان ، نورونوکس ، مسپورت و دیستون ؛ به عنوان متریال پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت شناخته شده اند.

از این رو تزریق بوتاکس ، باید توسط مراکز و کلینیک های زیبایی معتبری انجام پذیرد که از بوتاکس های مورد تایید وزارت بهداشت استفاده می کنند.

کلینیک زیبایی دکتر صفائی متخصص پوست شمال تهران ، با امکاناتی پیشرفته و مدرن و کادری مجرب و حرفه ای ؛ در ارائه بهترین خدمات زیبایی و درمانی پوست و مو جزو پیشتازان این استان به شمار می روند.

مراجعه کنندگان و زیباجویان گرامی ، می توانند به منظور بهره مندی از بهینه ترین خدمات پوست و مو به کلینیک تخصصی دکتر سینا صفائی مراجعه فرمایند.

تزریق بوتاکس

مکانیزم تاثیر بوتاکس در کنترل تعریق بیش از حد

هیپرهیدروزیس ، یکی از شایع ترین علل تعریق بیش از حد در نواحی زیر بغل ، کف دست و کف پا محسوب می گردد.

قاعدتا تعریق بیش از اندازه ، می تواند ناراحت کننده بوده و فرد را مترصد درمان نماید.

درمان های متعددی در این راستا وجود دارد که در این میان ؛ تزریق بوتاکس نسبت به سایر روش ها ، دارای اثرگذاری بالاتری بوده و عوارض آن نیز به مراتب بسیار کمتر از دیگر روش ها است.

بوتاکس ؛ حاوی توکسین بوتولینوم است ، این ماده می تواند مانع از آزاد شدن استیل کولین موجود در غدد عرق شده و با پیشگیری از انتقال سیگنال به عضلات فعال اطراف غده های تولید کننده عرق ؛ حدودا تا 6 ماه ، از تعرق بیش از حد جلوگیری نموده و آن را کنترل کند.

ماندگاری بوتاکس

توجه داشته باشید که نتایج تزریق بوتاکس ، دائمی نبوده و به طور کلی این روش جوانسازی ؛ موقتی بوده و جهت ماندگارتر نمودن نتایج آن می بایست انجام تزریق را در فواصل زمانی معینی تکرار کرد.

همانطور که اشاره نمودیم ، تزریق بوتاكس در کاهش چین و چروک های ناشی از انقباض عضلات می تواند کارآمد و موثر واقع شود ؛ لذا برای افرادی که به دلایلی اعم از آغاز فرآیند پیری ، کاهش حجم چربی زیرپوستی و افتادگی پوست ؛ با چروک های عمیق پوستی مواجه شده اند نباید از تزریق بوتاكس ، توقع دستیابی به بهینه ترین نتایج را داشته باشند.

تاثیر بوتاکس در رفع خط اخم

خط اخم ، در پی انقباضات مکرر عضلات عمود موجود در ناحیه مابین ابروها اتفاق می افتد.

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس در ناحیه مابین ابروها ، منجر به تضعیف عضلات این ناحیه شده و بدین ترتیب به صاف شدن و رفع خطوط اخم می انجامد.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس

همه افراد فارغ از جنسیت ، می توانند اقدام به تزریق بوتاکس نمایند ؛ اما بهترین سن برای انجام این روش زیبایی و جوانسازی ، بازه سنی 30 الی 50 سال می باشد ؛ چرا که در این سنین ، تزریق بوتاکس بیش از سنین دیگر پاسخگو خواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد ؟

خیر؛ چنانچه تزریق بوتاكس توسط افراد متخصص صورت گیرد هیچ گونه عوارضی نخواهد داشت ، اما در غیر این صورت ممکن است عوارضی از قبیل افتادگی پلک ، حساسیت پوستی ، افت فشار خون و تپش قلب را به دنبال داشته باشد.

آیا بوتاکس موجب افتادگی پلک می شود ؟

طبیعتا کلیه اعمال زیبایی ؛ در صورت انجام توسط افراد غیر متخصص ، می توانند عوارضی را به دنبال داشته باشند ؛ تزریق بوتاکس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از این رو توصیه می شود جهت حصول نتایج مطلوب از تزریق بوتاکس و پیشگیری از بروز عوارض احتمالی اعم از افتادگی پلک و غیره ؛ برای انجام این عمل زیبایی به کلینیک های زیبایی معتبر و پزشکان متخصص پوست مجرب مراجعه فرمایید.

افتادگی پلک از رایج ترین عوارض تزریق بوتاکس به شمار می رود ؛ قاعدتا با انتخاب بهترین جراح و متخصص پوست ، ریسک بروز این اتفاق ، بسیار ناچیز خواهد بود.

توجه داشته باشید که افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس در صورت انجام نادرست تزریق و شل شدن عضله بالا برنده پلک به وقوع می پیوندد.

حال آن که این مسئله نباید در شما ایجاد نگرانی نماید ؛ زیرا موقتی بوده و به تدریج و با بکارگیری راهکارهای درمانی خاص ، به خودی خود مرتفع می گردد.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است ؟

در موارد ذیل باید از تزریق بوتاکس ، اکیدا اجتناب گردد :

 • بارداری
 • دوران شیردهی
 • وجود زخم یا عفونت در موضع تزریق
 • مصرف داروهای آنتی بیوتیک
 • سابقه حساسیت به بوتاکس
 • بیماری میاسنتی گراو

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس و در جلسه مشاوره ، جراح و متخصص پوست به شما موارد ذیل را توصیه خواهند کرد :

مصرف داروهای رقیق کننده خون ؛ اعم از داروهای آسپرین و بروفن و مواردی از این قبیل را از 2 هفته قبل از تزریق ، به طور کامل متوقف نمایید.

حداقل از یک هفته قبل از تزریق ، از مصرف الکل و دخانیات اجتناب نمایید.

از مصرف داروها و مکمل های گیاهی و ویتامین E اکیدا خودداری فرمایید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است ؛ تا جایی که می تواند با خود فرآیند تزریق ، برابری کرده و به همان میزان مهم باشد.

از این رو افرادی که تزریق بوتاکس انجام داده اند ، جهت کسب نتایج ایده ال و مطلوب باید در رعایت این دستورالعمل ها نهایت دقت خود را بکار گیرند.

 • از لمس کردن و ماساژ دادن ناحیه تزریق ، حداقل تا 24 ساعت اجتناب فرمایید.
 • به مدت 6 ساعت بعد از فرآیند تزریق باید از دراز کشیدن خودداری کنید.
 • از مصرف الکل و دخانیات تا زمانی که پزشک معین نموده ، پرهیز نمایید.
 • انجام فعالیت های فیزیکی سنگین تا چند روز پس از تزریق ، ممنوع می باشد.
 • از انجام خدمات پوستی ؛ نظیر میکرودرم و استفاده از لایه بردارهای شیمیایی بپرهیزید.
 • از خوابیدن به روی شکم تا دو روز پس از تزریق خودداری نمایید.
 • از شستن صورت و استفاده از آب با درجه حرارت بالا برای شستشوی صورت ، تا 24 ساعت بعد از فرآیند تزریق پرهیز کنید.
 • تا دو روز پس از تزریق ، از خم شدن اجتناب فرمایید.
 • مصرف کرم های آرایشی و ایجاد فشار روی موضع تزریق به مدت 48 ساعت بعد از تزریق ، ممنوع است.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا دو هفته پس از تزریق بپرهیزید و در صورت ضرورت به قرارگیری در مجاورت نور آفتاب ، حتما از کرم ضد آفتاب تایید شده از سوی پزشک معالج تان استفاده نمایید.

در آخر باید اشاره داشت که در صورت مواجهه با هر گونه عارضه جانبی ، باید سریعا به پزشک معالج مراجعه نمایید.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه بوتاکس ، با توجه به المان های مختلفی ؛ نظیر وسعت موضع مورد نظر و غیره تعیین می گردد.

حال با توجه به این که این پارامترها در هر فردی متفاوت است ؛ هزینه تزریق بوتاکس نیز در هر شخص ، متغیر خواهد بود.

بنابراین افراد جهت اطلاع از هزینه قطعی بوتاکس ، باید به جراح و متخصص پوست و مو مراجعه کنند و تحت معاینات و بررسی های لازم قرار گیرند.

Tags: , , , , , , , , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات