درمان ایدز یا HIV به عنوان پیشگیری چیست؟

درمان به عنوان پیشگیری (TasP) به مصرف داروی HIV برای جلوگیری از انتقال جنسی ایدز اشاره دارد. این یکی از بسیار موثرترین گزینه ها برای جلوگیری از انتقال ایدز است.

افراد مبتلا به HIV که داروهای HIV (به نام درمان ضد رتروویروسی یا ART) را طبق تجویز مصرف می‌کنند و بار ویروسی غیرقابل شناسایی را دریافت می‌کنند – سطح بسیار پایین HIV در خون – می‌توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند و ایدز را به پارتنر خود منتقل نخواهند کرد. شرکای منفی از طریق رابطه جنسی گاهی اوقات به آن غیر قابل کشف = غیر قابل انتقال (U=U) می گویند.

TasP زمانی کار می‌کند که یک فرد مبتلا به HIV داروی ایدز را دقیقاً طبق دستور مصرف می‌کند و مراقبت‌های پیگیری منظم از جمله آزمایش‌های روتین بار ویروسی را برای اطمینان از غیرقابل تشخیص بودن بار ویروسی او انجام می‌دهد.
مصرف داروی HIV برای سالم ماندن و جلوگیری از انتقال

درمان اچ آی وی شامل مصرف داروهای بسیار موثر است که میزان HIV را در بدن شما کاهش می دهد. داروهای HIV برای همه افراد مبتلا به HIV توصیه می شود و افراد مبتلا به ایدز باید در اسرع وقت پس از تشخیص، حتی در همان روز، داروی HIV را شروع کنند.

افرادی که تحت درمان HIV هستند ترکیبی از داروهای ایدز (به نام رژیم درمانی ایدز) را مصرف می کنند. رژیم اولیه درمان اچ آی وی یک فرد به طور کلی شامل سه داروی ایدز از حداقل دو کلاس مختلف دارویی HIV است که باید هر روز مصرف شود. بسیاری از افراد مبتلا به HIV دو یا چند داروی مختلف HIV را در یک قرص مصرف می کنند. تزریق طولانی اثر داروی ایدز، که هر دو ماه یکبار انجام می‌شود، نیز در صورتی که پزشک شما تشخیص دهد که شرایط خاصی را دارید، در دسترس است.

داروی HIV اگر طبق تجویز مصرف شود،میزان ایدز را در خون شما (که بار ویروسی شما نیز نامیده می شود) را به سطح بسیار پایینی کاهش می دهد، که باعث می شود سیستم ایمنی شما کار کند و از بیماری جلوگیری می کند. این سرکوب ویروسی نامیده می شود که به عنوان 200 کپی HIV در هر میلی لیتر خون تعریف می شود.

داروی HIV همچنین می‌تواند بار ویروسی شما را به حدی کم کند که آزمایش استاندارد آزمایشگاهی نتواند آن را تشخیص دهد. به این می گویند داشتن بار ویروسی غیرقابل شناسایی. تقریباً هرکسی که داروی HIV را طبق تجویز مصرف می‌کند، معمولاً ظرف 6 ماه پس از شروع درمان، به یک بار ویروسی غیرقابل تشخیص دست می‌یابد. بسیاری از آنها بار ویروسی خود را خیلی سریع به سطح غیرقابل شناسایی می‌رسانند، اما ممکن است برای بخش کوچکی از افرادی که به‌تازگی داروی ایدز را شروع می‌کنند، زمان بیشتری طول بکشد.

کاهش تا حد امکان بار ویروسی فواید سلامتی مهمی دارد. افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی که وضعیت خود را می‌دانند، داروهای ایدز را طبق تجویز مصرف می‌کنند و بار ویروسی غیرقابل شناسایی را دریافت می‌کنند و نگه می‌دارند، می‌توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

همچنین یک مزیت پیشگیری عمده وجود دارد. افراد مبتلا به ایدز که داروهای HIV را طبق تجویز مصرف می کنند و بار ویروسی غیرقابل شناسایی دریافت می کنند و نگه می دارند، ایدز را از طریق رابطه جنسی به شرکای HIV منفی خود منتقل نمی کنند.

بار ویروسی خود را غیرقابل شناسایی نگه دارید
غیر قابل کشف بمانید مراقبت و درمان ایدز را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید. قرارهای پزشکی خود را نگه دارید و داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید.

درمان اچ‌آی‌وی یک درمان نیست و ایدز هنوز در بدن شما وجود دارد، حتی زمانی که بار ویروسی شما غیرقابل تشخیص است، بنابراین باید داروی ایدز خود را طبق دستور مصرف کنید. اگر دوزهای داروی ایدز خود را نادیده بگیرید، حتی گاهی اوقات، به HIV فرصت تکثیر سریع را می دهید. این می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و ممکن است بیمار شوید.

اگر مصرف داروی ایدز خود را متوقف کرده اید یا در مصرف تمام دوزهای تجویز شده مشکل دارید، در اسرع وقت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. ارائه‌دهنده شما می‌تواند به شما کمک کند تا به مسیر خود بازگردید و بهترین استراتژی‌ها برای جلوگیری از انتقال ایدز به شرکای جنسی خود را تا زمانی که بار ویروسی شما دوباره غیرقابل تشخیص است، مورد بحث قرار دهد.

نکاتی را در مورد مصرف داروی ایدز طبق تجویز دریافت کنید.
چگونه می دانیم که درمان به عنوان پیشگیری عمل می کند؟

مطالعات تحقیقاتی بزرگ با داروهای جدیدتر ایدز نشان داده است که درمان پیشگیری است. در طی چندین سال، این مطالعات هزاران زوج مرد-زن و مرد-مرد را که در آنها یکی از زوجین مبتلا به اچ‌آی‌وی است و دیگری نه، مورد بررسی قرار دادند. هنگامی که شریک ایدز مثبت از طریق ویروسی سرکوب شد، هیچ انتقال ایدز مشاهده نشد. این بدان معناست که اگر بار ویروسی خود را غیرقابل تشخیص نگه دارید، ایدز را به فردی که با او رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی دارید منتقل نمی کنید.

علاوه بر جلوگیری از انتقال ایدز از طریق جنسی، مطالعات نشان داده‌اند که مصرف داروی اچ‌آی‌وی برای دریافت و حفظ بار ویروسی غیرقابل شناسایی، مزایای پیشگیری دیگری نیز دارد:

خطر انتقال ایدز به کودک در دوران بارداری، زایمان و زایمان را کاهش می دهد. اگر فرد باردار در طول دوران بارداری، زایمان و زایمان داروی ایدز را روزانه مصرف کند و به مدت 4 تا 6 هفته پس از زایمان به نوزاد داروی HIV بدهد، خطر انتقال HIV به نوزاد می تواند 1 درصد یا کمتر باشد.
به طور قابل توجهی خطر انتقال ایدز از طریق شیردهی را کاهش می دهد، اما از بین نمی برد. توصیه فعلی در ایالات متحده این است که مادران مبتلا به HIV نباید به نوزادان خود شیر بدهند.
ممکن است خطر انتقال ایدز را برای افرادی که مواد مخدر تزریق می کنند کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *