درمان زگیل تناسلی با لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

زگیل تناسلی یک از رایج ترین بیماری های مقاربت جنسی محسوب می گردد که عامل بروز آن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. وجود زگیل در ناحیه تناسلی حتی اگر علائمی را در پی نداشته باشد ، در هر صورت آزار دهنده به نظر می رسد. به همین سبب است که زنان و مردان به سرعت جهت برطرف سازی آن اقدامات درمانی را در پیش می گیرند. می توان گفت یکی از راه حل های مؤثر ، درمان زگیل تناسلی با لیزر است که باید توسط متخصص انجام پذیرد.لازم به ذکر است که هیچ یک از روندهای درمانی در از بین بردن کامل ویروس HPV اثر گذار نبوده و تنها توده زگیل بوجود آمده را رفع می سازند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

چه زمانی درمان زگیلی تناسلی با لیزر انجام می شود؟

گاهی اوقات متخصص برای برداشتن زگیل تناسلی ، در همان ابتدا به سراغ فرایند لیزر نمی رود بلکه در وهله اول استعمال دارو را پیشنهاد می دهد. چنانچه نتیجه حاصل از مصرف دارو موفقیت آمیز تلقی نشود ، لیزر درمانی را مد نظر خود قرار می دهد. در شرایطی که زگیل ها به صورت پراکنده در ناحیه تناسلی افراد قرار گرفته باشند ، انجام لیزر برای از بین بردن آن ها بسیار کارآمد می باشد. احتمال دارد که زنان در دوران بارداری به زگیل تناسلی دچار شوند. در این راستا بهتر است قبل از زایمان ، تحت درمان قرار گیرند که البته بهترین راه پیشنهادی در این دوره ، درمان زگیل تناسلی با لیزر می باشد.

پروسه درمان زگیل تناسلی با لیزر

برای انجام لیزر در جهت برطرف سازی زگیل نواحی تناسلی ، لازم است فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار گیرد. تعدد زگیل ها ، اندازه شان و میزان پراکندگی آن ها عواملی هستند که در انتخاب نوع عمل بیهوشی دخالت دارند. با اثر گذاری داروی بی حسی یا بیهوشی ، زمان آغاز لیزر درمانی فرا می رسد. پرتو لیزر سلول های خونی زگیل را مورد هدف قرار داده و دسترسی عامل ویروسی را به اکسیژن و مواد مغذی قطع می سازد. مزیت بزرگ روند این روند ، این است که در عین حال که توده زگیل را از بین می برد اما به بافت های سالم اطراف و حتی لایه های زیرین آسیبی وارد نمی سازد.

ریکاوری

مدت زمانی که هر شخص به عنوان دوره ریکاروری این روند درمانی سپری می کند ، ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی بهبودی با گذشت نهایتاً 2 الی 4 هفته حاصل می شود. به طور معمول از فرد خواسته می شود تا زمانی که شدت درد کاسته نشده و از بین نرفته است ، رابطه جنسی نداشته باشند. بعد از پایان پروسه ، فرد می تواند برای کاهش التهاب ، کمپرس سرد را بر روی ناحیه هدف قرار دهد. به جهت جلوگیری از سوزش و خارش در مدت ریکاوری ، لباس های گشاد و آزاد پوشیده و ترجیحاً جنس آن ها پلاستیکی نباشد. انجام فعالیت هایی همچون شنا ، رفتن به سونا و جکوزی تا زمان بهبودی کامل باید منع شوند.

ریسک و عوارض

پس از اتمام روند لیزر درمانی بروز موارد زیر محتمل است:

  • درد ، ورم و سوزش
  • خروج ترشحات از واژن زنان یا آلت تناسلی مردان
  • گرفتگی در ناحیه تحت لیزر
  • بر جای ماندن اسکار

برطرف سازی زگیل های موجود در ناحیه تناسلی به کمک فناوری لیزر ، نسبت به سایر روندهای درمانی هزینه بر می باشد اما نتایج مطلوبی را در پی خواهد داشت ؛ البته مشروط به اینکه این پروسه تحت نظر پزشک متخصص صورت پذیرد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات