درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

روش درمان زگیل تناسلی

از زگیل تناسلی می توان به عنوان یکی از شایع ترین و متداول ترین بیماری های مقاربتی یاد کرد. این بیماری غالبا از ویروس پاپیلومای انسانی یا همان hpv نشأت می گیرد.

عموما افرادی که فعالیت جنسی بالایی دارند در معرض ابتلا به ویروس hpv و متعاقبا بیماری زگیل تناسلی قرار دارند ؛ لازم به ذکر است که آمار ابتلا به این بیماری در میان خانم ها بالاتر از آقایان است.

شایان ذکر است که این بیماری بر بافت اندام تناسلی تاثیر می گذارد و غالبا به شکل برجستگی های کوچکی با رنگی مشابه رنگ پوست بر روی سطح پوست این ناحیه ظاهر می شود ؛ البته در برخی موارد ، این برجستگی ها بزرگتر بوده و شبیه به گل کلم هستند.

ضمنا گاهی اوقات نیز ممکن است این زگیل ها به قدری کوچک باشند که به وضوح قابل رویت نباشند.

عموما افرادی که دچار بیماری زگیل تناسلی هستند ، با علائم آن آشنایی ندارند و از روش انتقال آن نیز بی اطلاع هستند ؛ یعنی در حقیقت اطلاعات کافی و لازمی در ارتباط با این بیماری ندارند.

از این رو ما در مقاله پیش رو بر آنیم تا به شرح توضیحاتی اجمالی پیرامون این بیماری و راه درمان آن بپردازیم.

زگیل تناسلی چیست ؟

ویروس HPV ، عامل ابتلا به بیماری زگیل تناسلی می باشد و راه اصلی انتقال آن داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا به این بیماری است.

معمولا افرادی که با این بیماری روبرو هستند ؛ با مشاهده زخم های موجود بر روی ناحیه تناسلی خود ، این گونه تصور می کنند که این علائم ناشی از شیو نادرست و مواردی از این قبیل می باشد ؛ لذا متاسفانه زمانی اقدام به شناسایی و درمان آن می کنند که بیماری گسترش یافته و حتی به شریک جنسی شان نیز انتقال یافته است.

درمان زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

در حالت کلی ویروس HPV ، دارای صد نوع می باشد که تقریبا 40 نوع از آن ؛ ناحیه تناسلی را در معرض خطر قرار می دهند.

در حالت کلی این ویروس ، خود به دو نوع کم خطر و پرخطر گروه بندی می شود.

در رابطه با ویروس HPV پرخطر ؛ لازم به ذکر است که در صورت مراجعه به هنگام و منظم به پزشک متخصص و نیز درمان به موقع ، می توان از بدخیمی آن پیشگیری به عمل آورد.

زگیل تناسلی در خانم ها

در خانم ها شاهد آن هستیم که معمولا زگیل تناسلی بر روی نواحی ذیل قابل رویت است :

 • روی بخش بیرونی واژن
 • دیواره های داخلی واژن
 • ناحیه پرینه ( فاصله بین مهبل و مقعد )
 • دهانه رحم

زگیل تناسلی در مردان

در مردان ، زگیل تناسلی می تواند بر روی هر یک از نقاط زیر ایجاد گردد :

 • نوک آلت تناسلی
 • بیضه
 • مقعد

ضمنا توجه داشته باشید که زگیل تناسلی ؛ صرفا بر روی نقاط مذکور ، ایجاد نشده و می تواند در گلو یا دهان فردی که با فرد مبتلا به بیماری زگیل تناسلی ، رابطه جنسی دهانی داشته است نیز تشکیل گردد.

چگونه به وجود زگیل تناسلی پی ببریم ؟

به طور کلی خانم ها و آقایانی که رابطه جنسی دارند ، بویژه افرادی که به لحاظ جنسی فعال هستند ؛ باید نسبت به معاینات دوره ای اقدام نموده و تحت نظر پزشک باشند تا در صورت مشاهده هر گونه علائم خطرناک ناشی از مقاربت جنسی ، سریعا تحت درمان قرار گیرند.

درمان زگیل تناسلی

علائمی که می توانند بر وجود زگیل تناسلی دلالت کنند عبارتند از :

 • تشکیل تورم های جزئی همرنگ پوست یا خاکستری رنگ در اندام جنسی
 • تجمع چند زگیل در کنار هم در ناحیه تناسلی
 • احساس ناراحتی یا خارش در ناحیه تناسلی
 • مواجهه با خونریزی در حین مقاربت جنسی

در صورتی که خود یا شریک جنسی تان ، با برجستگی هایی در ناحیه تناسلی مواجه شدید ؛ فورا به پزشک مراجعه نمایید.

راه های درمان زگیل تناسلی

به منظور درمان زگيل تناسلی ، راهکارهای درمانی مختلفی وجود دارد که از این میان درمان با لیزر و کرایوتراپی ، بیش از دیگر روش های درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • درمان زگیل تناسلی با لیزر

غالبا درمان زگیل تناسلي با لیزر ، در یک جلسه انجام می گیرد و ضایعات به وجود آمده در ناحیه تناسلی را با نهایت دقت و به سهولت مرتفع می سازد.

ضمنا پس از درمان زگيل تناسلي با لیزر ، احتمال بازگشت و عود مجدد آن بسیار ناچیز خواهد بود و این مسئله سبب برتری این روش نسبت به دیگر روش های درمانی شده است.

 • درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

منظور از کرایوتراپی ، فریز کردن ضایعه به وجود آمده می باشد ؛ در این روش ، ضایعات ناشی از زگیل تناسلی از طریق فریز شدن از بین می روند.

توجه داشته باشید که در صورت بزرگ بودن اندازه این ضایعات و نیز کثرت تعدد آن ها ، نیاز به چند جلسه درمانی می باشد.

پزشک متخصص ، جهت انتخاب هر یک از روش های درمانی مذکور می بایست تعدد زگیل ، اندازه و موضع ابتلا را مورد توجه قرار دهد و به این ترتیب مناسب ترین روش درمانی را با توجه به وضعیت بیمار برگزیند.

دکتر سینا صفائی ، متخصص پوست و مو و لیزر و بهترین متخصص پوست شمال تهران ؛ در راستای درمان زگیل تناسلی با ارائه بهترین مشاوره درمانی ، راهکاری کارآمد را پیش روی مراجعین خود قرار می دهند.

Tags: , , , , , , , , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات