آیا می دانید که بافت و ظاهر پوست می تواند اسرار مختلف مربوط به شما را نشان می دهد ؟ مراقبت از پوست نیاز به یک ساعت در روز وقت دارد ، از این رو آموزش مراقبت از پوست بسیار مهم است . اکنون نگاهی به چیزهای جالب میاندازیم که احتمالا در مورد پوست خود نمیدانستید: 1 . ورزش به جلوگیری از چین و چروک کمک میکند ورزش منظم می تواند به افزایش تولید کلاژن پوست کمک کند تا سموم از بدن دفع شود که به نوبه خود به حفظ پوست سالم و درخشان کمک میکند. با ورزش منظم ، ازچین و چروک می توان جلوگیری کرد . 2 . افزایش سن و پیری پوست قطعا تفاوت بافت پوست وجود دارد چون بافت پوست شما با یک کودک فرق دارد. می دانید به چه دلیل؟ به این دلیل است که در سن شما ، پوست، کم آب است 3 . پوست قبل از 18 سالگی آسیب میبیند پوست شما در واقع می تواند ازسن 18 سالگی آسیب ببیند. پوست در حدود 50-60 ٪ به علت عوامل مختلف آسیب دیده میشود که آکنه، لکه های پیری و یا حتی لکه های خورشید است . 4 . بافت پوست می تواند مشکلات بهداشتی پیدا کند اگر پوست شما خیلی خشک است ، به دلیل عدم تعادل هورمونی در بدن است. اگر پوست بخش های خاصی از بدن تیره است ، ممکن است به دلیل کمبود آهن یا ویتامین باشد . بنابراین، بافت پوست شما می تواند مشکل را در بدن شما نشان دهد 5. رنگ مشابه آیا می دانید که همه، از جمله شما، دارای رنگ های مشابه در زیر پوست هستید؟ افزایش یا کاهش رنگ در زیر پوست وجود دارد 6. ماساژ می تواند به پوست کمک کند ماساژ به کاهش درد بدن کمک میکند. ماساژ پوست آثار شگفتی برای پوست دارد. ماساژ مداوم صورت برای تحریک سلول های پوست مفید است که به نوبه خود به افزایش تولید کلاژن پوست کمک میکند. در نتیجه پوست جوان تر و بهترمیشود 7. دست های آلوده می تواند به پوست صدمه بزند دست های شما میلیونها باکتری دارد.، اگر عادت دارید مرتب به صورتتان دست بزنید ، ممکن است جوش بر روی پوست ایجاد شود. آرایش بر روی پوست بدون شستن دست موجب ورود باکتری به پوست میشود. دست پاک نقش اساسی در مراقبت و بهداشت پوست ایفا می کند.

مراقبت از پوست سالم و رسیدگی به آن معمولا زمان و انرژی بسیار کمی می‏خواهد با وجود این مراقبت نامناسب و کم می‏تواند پوست را خراب و بیمار کند. پس برای مراقبت از پوست پیروی از دستور غذایی مرتب و نیر نظم خاص غذائی کاملا ضروری است. اگر می‏خواهید پوستی جذاب و سالم داشته باشید مصرف مقدار زیادی آب، خواب کافی نرمش ملایم و آرامش روحی نیاز دارید.
پوست هر شخص، مخصوص به خود اوست حالات مختلف پوست را می‏توان به طور کلی به سه دسته تقسمی کرد. پوست هر شخص یکی از این سه نوع است:

پوست چرب. این نوع پوست ظاهری براق با منافذ بزرگ و قابل مشاهده دارد که گاهی به جوش‏های سرسیاه و سرسفید تبدیل می‏شوند ساختمان این نوع پوست ضخیم، زمخت و زرد و رنگ‏پریده است.

پوست خشک. بر دو نوع است یکی خشک و چرب و دیگری خشک و مرطوب، پوست خشک و چرب حساس بوده دارای نقاط پوسته پوسته شده می‏باشد. و هیچ منفذ قابل مشاهده‏ای ندارد. این نوع پوست خیلی زود پر چین و چروک می‏گردد مگر این که به دقت از آن مراقبت شود. پوست خشک و مرطوب بافت ظریف دارد ظاهر آن سخت و خشک بوده و زود ترک ترک می‏شود. حتی در سنین پائین نیز خطوط ریزی در اطراف چشم و دهان افرادی که پوستشان از این نوع است پدید می‏آید.
پوست ترکیبی. این نوع پوست در قسمتی خشک و در قسمتی چربی می‏باشد. بخش مرکزی صورت شامل پیشانی، چانه، و قسمت‏هائی از گونه، ظاهری چرب و براق و بقیه بخش‏های صورت ظاهری خشک دارند.

پوست چرب، چگونه پوستی است؟ پوست چرب در بیشتر مواقع چرب است، منافذ فراوان و باز دارد و نسبت به سایر پوست ها ضخیم تر است و دارای مقاومت بیشتری می باشد.

پوست چرب دارای غدد چربی بسیار فعالی است و بیش از حد معمول چربی تولید می کند. پوست های چرب ظاهری براق دارند. منافذ اینگونه پوست ها در معرض انسداد می باشند و به راحتی در معرض آلودگی هستند و گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می کنند که این امر منجر به ایجاد جوشو لک می گردد. پوست های چرب کمتر دچار چین و چروک می شوند.

چگونه می توان از پوست های چرب مراقبت کرد؟

۱- این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که همیشه از شوینده های ملایم و غیر چرب و حاوی الکل استفاده نمایید. لوازم آرایشی را مورد مصرف قرار دهید که چرب نباشند.

۲- روزانه ۲ بار صورت خود را با شوینده های ملایم بشویید.

۳- این نکته را به خاطر بسپارید که پوست چربنیز به مرطوب کننده نیاز دارد، بنابراین از مرطوب کننده های ملایم و کم چرب استفاده نمایید.

۴- برای بستن منافذ بزرگ پوست، صورت خود را با آب سرد بشویید.

۵- داشتن یک برنامه غذایی صحیح برای مراقبت از پوست های چرب بسیار مهم می باشد. مصرف غذاهای چرب، سرخ شده و انواع شیرینی جات باعث تحریک غدد چربی می گردد. تحریک شدن غدد چربی موجب تراوش چربی پوست می شود.

۶- یکی از راه های پاکسازیمنافذ پوست چرب، بخور گیاهی می باشد. بخور موجب می شود منافذ پوست عمیقا تمیز شوند. یکی از گیاهانی که برای بخور پوست مناسب است، گیاه بومادران می باشد که برای بستن منافذ بزرگ پوست بسیار مفید واقع می گردد.

۷- از بهترین کرم های مخصوص پوست های چرب، کرم هایی هستند که حاوی گوگرد می باشند. اینگونه کرم ها برای سلامت پوست های چرب بسیار مفید هستند.

یک ماسک بسیار مؤثر برای پوست های چرب:

۱عدد سفیده تخم مرغ، ۱ قاشق چایخوری آبلیمو (ترجیحا لیموی تازه)

سفیده تخم مرغ را بخوبی از زرده آن جدا سازید. آن را کاملا بهم بزنید تا کف کند. هنگامی که در حال هم زدن سفیده هستید، کم کم و قطره قطره آبلیمو را به آن بیافزایید. سپس پوست خود را با یک لایه نازک از این ماسکبپوشانید. دقت کنید که از زدن ماسک به دور حلقه چشم بپرهیزید. اجازه دهید تا ماسک بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بر پوستتان بماند تا کاملا خشک گردد.

پس از ۲۰ دقیقه می توانید پوست خود را با آب سرد بپوشانید. این یک ماسک عالی برای پوست های چرب است که باعث درخشانی، لطافت و شفافیت پوست می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *