Yeast diaper rash

راش پوشک مخمری

راش مخمری پوشک یک بیماری شایع است که افراد پوشک پوش را تحت تاثیر قرار می دهد، اغلب نوزادان کمتر از یک سال. مخمر روی بدن بیش از حد رشد می کند و هنگامی که تعادل مخمر در بدن تغییر می کند باعث ایجاد بثورات در ناحیه پوشک می شود. یک داروی ضد قارچ بثورات را از بین می برد و از عود آن جلوگیری می کند.

راش پوشک مخمری چیست؟

بثورات پوشک یک بیماری شایع است که باعث ایجاد لکه های قرمز و بنفش متورم و دردناک در پوست در نزدیکی ناحیه پوشک کودک شما می شود.

مخمر نوعی قارچ است که به طور طبیعی در بدن شما به مقدار کم زندگی می کند و اغلب در دهان، پوست و روده شما یافت می شود. بدن شما همچنین میزبان باکتری های سالم است که تعادل مخمر (میکروبیوم) را برای جلوگیری از عفونت کنترل می کنند. اگر تعادل مخمر و باکتری به هم نرسد، مخمر بیش از حد رشد می کند که باعث ایجاد بثورات می شود.

در کودکان پوشک‌دار، مخمر، به‌ویژه مخمر کاندیدا آلبیکنس، رایج‌تر است، در صورتی که تعادل مخمر و باکتری‌های سالم به هم نخورد . مدفوع آلوده منبع اصلی راش پوشک کاندیدا است.

بثورات پوشک ناشی از تحریک پوشک آنها است که باعث اصطکاک روی پوست، عفونت یا واکنش آلرژیک می شود . ترکیبی از تحریک و عفونت ناشی از رشد بیش از حد کاندیدا ، راش پوشک مخمری است که به عنوان درماتیت پوشک کاندیدا نیز شناخته می شود .

تفاوت بین راش پوشک و عفونت قارچی چیست؟

عفونت قارچی می‌تواند علت بثورات پوشک باشد، اما بین این دو تشخیص تفاوت‌هایی وجود دارد.

راش پوشک مخمری چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بثورات مخمری پوشک بر هر فردی که پوشک می پوشد را مبتلا می کند، اما در نوزادان و نوزادان شایع است. بثورات اغلب بین نه ماهگی تا یک سالگی نوزادان را درگیر می کند.

بثورات پوشک مخمری چقدر شایع است؟

مشکلات پوستی در نوزادان و کودکان شایع است. اکثر نوزادان در طول زمانی که پوشک می پوشند دچار نوعی راش پوشک می شوند. مطالعات نشان می دهد که تقریباً از هر سه نوزاد، یک نوزاد در هر مقطع زمانی ممکن است دچار بثورات پوشک شود و بیش از نیمی از کودکان بین چهار ماه تا 15 ماه حداقل یک بار در هر دوره دو ماهه دچار بثورات پوشک می شوند. راش پوشک پس از مصرف آنتی بیوتیک های سیستمیک بسیار شایع است.

بثورات پوشک مخمری چگونه بر بدن کودک من تأثیر می گذارد؟

بثورات پوشک باعث تحریک پوست می شود و کودک شما علائم ناراحتی مانند گریه کردن، تلاش برای خارش ناحیه را نشان می دهد و یا کج خلق می شود، که ممکن است رفع آن دشوار باشد. برای کاهش واکنش نوزاد به علائم بثورات، در اولین نشانه برای درمان این عارضه به پزشک مراجعه کنید یا با او تماس بگیرید.

علائم و علل

راش پوشک مخمری چگونه به نظر می رسد؟

علائم راش پوشک مخمری در ناحیه پوشک در چین های پوست کودک شما ظاهر می شود که شامل ناحیه کشاله ران، اندام تناسلی، باسن و بالای ران می شود. علائم راش پوشک مخمری عبارتند از:

لکه برآمده قرمز تیره یا بنفش پوست.

برآمدگی یا جوش های ریز پر از مایع.

راش هایی که براق به نظر می رسند.

پوست ترک خورده یا خیلی خشک.

خارش، درد خفیف و ناراحتی.

موارد شدید راش پوشک مخمری باعث ایجاد زخم های باز دردناک روی پوست کودک شما می شود که ممکن است مایع شفاف ترشح کند یا زمانی که پوست به دلیل اصطکاک پوشک کودک شما می شکند، خونریزی کند.

چه چیزی باعث راش پوشک مخمری می شود؟

نوعی مخمر که به مقدار کم روی بدن ما زندگی می کند کاندیدا آلبیکنس است. گاهی اوقات عوامل بیرونی تعادل کاندیدا و باکتری های سالم (میکروبیوم) را مختل می کنند و باعث ایجاد بثورات در ناحیه پوشک پوست کودک ما می شوند. مخمر نوعی قارچ است که در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند و ناحیه پوشک را به مکان مناسبی برای رشد مخمر تبدیل می کند.

عوامل موثر در ایجاد راش های پوشک مخمر عبارتند از:

گردش هوای کمی روی پوست وجود ندارد.

تماس ادرار یا مدفوع با پوست برای مدت طولانی (در طول شب).

مالش مکرر مواد پوشک روی پوست.

عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک یا دریافت آن از والدین شیرده (شیرده).

آیا راش پوشک مخمری مسری است؟

بثورات پوشک مخمر مانند سرماخوردگی یا ویروس مسری نیستند. عفونت های مخمری نتیجه رشد بیش از حد مخمرها به دلیل عدم تعادل باکتری های سالم در بدن کودک شماست. مهم است که پس از تعویض پوشک، دست های خود را به طور کامل بشویید تا مخمر و باکتری های سالم بدن خود را متعادل نگه دارید.

تشخیص و آزمایشات

راش پوشک مخمری چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما برای شروع تشخیص، ناحیه آسیب دیده را به صورت بصری بررسی می کند. آنها سؤالاتی در مورد علائم کودک شما، از جمله مدت و شدت، به همراه سؤالاتی در مورد داروهایی که ممکن است شما یا کودکتان مصرف می کنید که می تواند تعادل مخمر در بدن کودک شما را مختل کند، می پرسند. گاهی اوقات بثورات را با پنبه استریل سواب می‌کشند تا نوع مخمر را زیر میکروسکوپ بررسی کنند.

مدیریت و درمان

چگونه راش پوشک مخمری را درمان کنم؟

از آنجایی که مخمر یک قارچ است، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک داروی ضد قارچ (کرم، پماد یا قرص) را برای جلوگیری از رشد بیش از حد مخمر و درمان بثورات توصیه می کند. برای راش پوشک مخمری شدید، پزشک ممکن است پماد استروئیدی (هیدروکورتیزون) را برای مبارزه با این مشکل توصیه کند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه استفاده از کرم ضد قارچ و مدت زمان استفاده از آن می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که عفونت کاملاً از بین می‌رود تا احتمال بازگشت آن کاهش یابد.

آیا می توانم راش پوشک مخمری را با داروهای بدون نسخه درمان کنم؟

بله، می توانید از کرم های ضد قارچ بدون نسخه مانند کلوتریمازول برای درمان بثورات مخمری پوشک استفاده کنید. این گزینه درمانی ممکن است موثر باشد، اما مطمئن نیست که بثورات را از بین ببرد یا رشد بیش از حد مخمر را به طور کامل بدون تشخیص ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما برای هدف قرار دادن نوع خاصی از مخمر که باعث ایجاد بثورات شده است، درمان کند.

چگونه علائم راش پوشک مخمری را مدیریت کنم؟

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید علائم راش پوشک مخمری روی کودکتان را مدیریت کنید. گزینه های درمانی عبارتند از:

تمیز کردن اغلب بثورات: از آنجایی که بثورات باعث ناراحتی می شود، به آرامی ناحیه پوشک را با آب و یک پارچه شستشوی نرم تمیز کنید. دستمال مرطوب پوشک یکبار مصرف مفید است، اما از دستمال های حاوی الکل و معطر خودداری کنید. به جای مالش دادن یا اجازه دادن به آن ناحیه در هوا خشک شود، ناحیه پوشک را با ملایمت خشک کنید.

استفاده از پماد یا کرم روی بثورات: پس از درمان بثورات با داروی ضد قارچ، یک لایه ضخیم از پماد یا کرم محافظ، مانند پماد یا کرمی که حاوی اکسید روی یا ژل نفتی است، بمالید تا مانعی بین پوشک و پوست ایجاد کند. پمادها معمولاً غلیظ هستند و لازم نیست در تعویض پوشک بعدی کاملاً پاک شوند.

تعویض مکرر پوشک کودک: مخمر در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند، بنابراین بهتر است ناحیه پوشک را تا حد امکان تمیز و خشک نگه دارید. تعویض پوشک اغلب باعث می شود که رطوبت کمتری روی پوست کودک شما وجود داشته باشد. حداقل یک بار در طول شب پوشک کودک را عوض کنید و در صورت امکان پوشک کودک را برای مدت کوتاهی خاموش بگذارید تا جریان هوا بین تعویض پوشک یا در زمان چرت افزایش یابد. پوشک را شل نگه دارید تا محل کثیف آن به پوست آنها ساییده نشود.

چه مدت طول می کشد تا بثورات مخمری پوشک از بین برود؟

پس از درمان بثورات مخمری پوشک با داروهای ضد قارچ، علائم شروع به محو شدن کرده و ممکن است پس از سه روز ناپدید شوند. رشد بیش از حد مخمر ممکن است پس از برطرف شدن علائم همچنان وجود داشته باشد، بنابراین مهم است که دستورالعمل‌های درمانی ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود را از ابتدا تا انتها دنبال کنید تا مطمئن شوید که بثورات عود نمی‌کنند. ممکن است بین دو تا سه هفته طول بکشد تا بثورات مخمری پوشک کاملاً برطرف شود.

چگونه می توانم از راش پوشک مخمری جلوگیری کنم؟

شما می توانید از راش پوشک مخمری با موارد زیر جلوگیری کنید:

از استفاده از دستمال مرطوب بچه همراه با معطر یا الکل خودداری کنید.

تعویض مکرر پوشک.

تمیز کردن پوست بین تعویض پوشک.

پوشک را خیلی محکم نبندید تا جریان هوا جریان داشته باشد یا پوشک را برای مدت کوتاهی خاموش نکنید.

استفاده از پوشک با قابلیت جذب بالا

استفاده از پماد یا کرم برای ایجاد مانع بین پوست و پوشک.

درمورد عوارض جانبی داروهایی (آنتی بیوتیک) که شما یا کودکتان مصرف می کنید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *