ویروس هرپس سیمپلکس

اگر ویروس هرپس سیمپلکس، که شامل HSV 1 و HSV 2 است و باعث تبخال تناسلی میشود، دارید، خوشبختانه این پایان دنیا نیست زیرا تهدید کننده زندگی نیست و مانند سایر بیماری های مقاربتی کشنده مانند HPV نیست. سوال این است که چگونه بدون تشخیص پزشک متوجه می شوید که تبخال دارید؟ اینها علائم و نشانه هایی هستند که به شما در تشخیص خود ویروس تبخال کمک می کنند.

علائم و نشانه های رایج تبخال تناسلی در مردان و زنان

علائم و نشانه های رایج تبخال عمومی وجود دارد که در مردان و زنان شایع است. این علائم اغلب طی چند روز یا چند هفته پس از ابتلا به بیماری مشاهده می شوند. هنگامی که علائم تقریباً بلافاصله ظاهر می شوند، اغلب شدید هستند. در طول این مدت، ممکن است متوجه تاول های کوچکی در بدن خود به خصوص در ناحیه تناسلی شوید که اغلب دردناک هستند. به مرور زمان این تاول ها می ترکند و زخم های باز ایجاد می کنند که دردناک و حساس خواهند بود. در عرض 7 روز یا بیشتر، روند بهبودی شروع می شود و زخم ها شروع به تشکیل دلمه می کنند. همچنین ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه کنید که شامل تورم غدد لنفاوی، تب، گلودرد و درد عضلات، احتقان، سردرد و آبریزش بینی است. سایر علائم تبخال تناسلی HSV در مردان و زنان شامل احساس خارش و گزگز در اطراف ناحیه تناسلی است که اغلب با پوست ترک خورده و خام همراه است. این علائم همچنین می تواند ناحیه مقعد را تحت تاثیر قرار دهد. کمردرد و ادرار دردناک دو علامت شایع دیگر تبخال تناسلی هستند.
علائم و نشانه های تبخال دهان در مردان و زنان

اگر تبخال دهانی دارید، متوجه تاول هایی در اطراف بینی و دهان خود خواهید شد. تبخال دهان اغلب تاول های تب یا تبخال نامیده می شود. ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که تبخال در داخل دهان، روی لثه ها و سقف دهان شما ایجاد شود. اندازه این زخم ها می تواند متفاوت باشد و برخی از آنها دردناک تر از بقیه خواهند بود. برخی از مردان و زنان هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. ضایعات پوستی ممکن است نشانه دیگری از تبخال دهان باشد. درماتیت تماسی اغلب با ضایعات پوستی ناشی از تبخال دهان اشتباه گرفته می شود. آکنه همچنین اغلب با درماتیت پوستی ناشی از تبخال دهان اشتباه گرفته می شود. مردان و زنان اغلب آکنه را تجربه می کنند، به ویژه مردان و زنان جوان که سن آنها بین 30 تا 50 سال است. آکنه باعث ایجاد لک های مختلفی از جمله جوش های سرسفید، سرسیاه، جوش و کیست می شود. ضایعات پوستی که در صورت همراه با درد و خارش ناشی از تبخال دهان هستند. آکنه با علائم مشابه ضایعات پوستی ناشی از این عفونت همراه نیست.

گال بیماری دیگری است، مانند درماتیت پوست، که اغلب با ضایعات پوستی مرتبط با تبخال دهان اشتباه گرفته می شود. این شرایط مشابه هستند زیرا هر دو باعث ایجاد بثورات پوستی می شوند و شبیه به دسته هایی از برجستگی های کوچک هستند. هم ضایعات پوستی و هم گال از طریق تماس از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. گال مسری تر از تبخال است زیرا می تواند از طریق لباس، مبلمان و ملافه منتقل شود در حالی که ضایعات پوستی ناشی از تبخال دهان است و از طریق تماس جنسی پخش می شود.

گزینه های درمان تبخال HSV

همانطور که می دانید، هیچ درمانی برای تبخال HSV وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارد که می تواند به کاهش دفعات شیوع و بهتر شدن علائم کمک کند. والاسیکلوویر و آسیکلوویر دو گزینه برای درمان تبخال HSV هستند. والاسیکلوویر یک داروی ضد ویروسی است که برای درمان بسیاری از رشته های مختلف ویروس تبخال مانند آبله مرغان و زونا استفاده می شود. والاسیکلوویر که با نام والترکس نیز شناخته می شود، برای درمان بیماری های ناشی از تبخال تناسلی و کاهش طول شیوع نیز استفاده می شود. این داروی ضد ویروسی می‌تواند زخم‌های سرد، به‌ویژه آنهایی که در اطراف دهان ایجاد می‌شوند را درمان کند. آسیکلوویر که با نام زوویراکس نیز شناخته می شود در اشکال مختلف از جمله تزریقی، موضعی و خوراکی موجود است. آسیکلوویر یکی دیگر از داروهای ضد ویروسی است که علائم مرتبط با تبخال تناسلی و تبخال را کاهش می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *