زگیل زبان چیست؟

زگیل ها برآمدگی های گوشتی رنگ هستند که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. آنها می توانند در قسمت های مختلف بدن مانند دست ها یا ناحیه تناسلی ایجاد شوند. آنها می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

از آنجایی که زگیل ممکن است از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر گسترش یابد، ممکن است زگیل روی زبان شما ایجاد شود. HPV دهان نیز یک بیماری شایع است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) منبع معتبر تخمین می زند که حدود 7 درصد از جمعیت ایالات متحده HPV دهانی دارند.

در اینجا آنچه شما باید در مورد زگیل زبان بدانید، شامل انواع، درمان ها و پیشگیری است.

انواع زگیل روی زبان

گونه های مختلف HPV باعث ایجاد زگیل زبان می شود. انواع رایج زگیل‌هایی که روی زبان یافت می‌شوند عبارتند از منبع مورد اعتماد:

پاپیلوم سنگفرشی این ضایعات گل کلم مانند ظاهری سفید دارند و ناشی از سویه های 6 و 11 HPV هستند.
Verruca vulgaris (زگیل معمولی). این زگیل می تواند در قسمت های مختلف بدن از جمله زبان ایجاد شود. برای ظاهر شدن روی دست ها شناخته شده است. این برجستگی ها توسط HPV 2 و 4 ایجاد می شوند.
هیپرپلازی اپیتلیال کانونی این ضایعات که به عنوان بیماری هک نیز شناخته می شود، با HPV 13 و 32 مرتبط هستند.
کندیلوم آکومیناتا. این ضایعات در ناحیه تناسلی یافت می شوند اما می توانند از طریق تماس جنسی به زبان سرایت کنند. با HPV 2، 6 و 11 مرتبط است.

علل زگیل روی زبان

اگر همسرتان زگیل تناسلی داشته باشد ممکن است بعد از رابطه جنسی دهانی زگیل زبان ایجاد شود. اگر شریک زندگی شما مبتلا به HPV دهانی باشد، در صورت بوسیدن با دهان باز نیز ممکن است به ویروس مبتلا شود.

اگر با دست خود زگیل را لمس کنید و سپس آن قسمت از دست خود را در دهان خود قرار دهید، ممکن است زگیل روی زبان شما ایجاد شود. به عنوان مثال، اگر ناخن های خود را می جوید، می توانید ویروس زگیل را از انگشتان خود به دهان وارد کنید.

عوامل خاصی شما را در معرض خطر زگیل روی زبان قرار می دهند. این شامل داشتن سیستم ایمنی ضعیف است که مبارزه با ویروس ها را برای بدن دشوارتر می کند.

اگر بریدگی یا خراش دارید، ویروس می‌تواند از طریق شکستگی در پوست وارد بدن شما نیز شود.

نحوه درمان زگیل روی زبان

برخی از زگیل ها بدون درمان خود به خود از بین می روند. با این حال، این می تواند ماه ها و سال ها طول بکشد.

در حالی که زگیل های زبان معمولا بی ضرر هستند، اما می توانند آزاردهنده باشند. این بستگی به اندازه زگیل دارد و اینکه آیا باعث درد می شود یا خوردن یا صحبت کردن را دشوار می کند.

در حالی که منتظر ناپدید شدن زگیل هستید، سعی کنید در کنار دهان خود در مقابل زگیل غذا بخورید. این می تواند تحریک را کاهش دهد. شما نیز کمتر احتمال دارد که زگیل را گاز بگیرید.

همچنین می توانید با دندانپزشک یا متخصص پوست خود در مورد گزینه های درمانی برای زگیلی که بهبود نمی یابد یا می خواهید برداشته شود صحبت کنید.

یکی از گزینه های حذف زگیل از طریق کرایوتراپی است. در این روش از نیتروژن مایع سرد برای منجمد کردن بافت غیر طبیعی استفاده می شود. گزینه دیگر جراحی الکتریکی است. این شامل استفاده از یک جریان الکتریکی قوی برای بریدن زگیل و برداشتن سلول‌ها یا بافت‌های غیرطبیعی است.

هر دو روش درمانی برای انواع مختلف زگیل‌هایی که روی زبان ایجاد می‌شوند کار می‌کنند.

نکاتی که باید در مورد زگیل روی زبان در نظر بگیرید

از آنجایی که HPV – خواه زگیل وجود داشته باشد یا نباشد – می تواند از طریق تماس نزدیک پوست روی پوست منتقل شود، تنها راه مطمئن برای جلوگیری از انقباض یا انتقال زگیل و سایر عفونت های HPV به شریک زندگی، پرهیز از هرگونه تماس صمیمی و جنسی است.

زگیل های زبان مسری هستند، بنابراین مطمئن شوید که نحوه محافظت از خود را می دانید. برای انجام این کار، این بایدها و نبایدها را دنبال کنید:

واکسن HPV را بزنید این واکسن از HPV و زگیل تناسلی محافظت می کند و به جلوگیری از گسترش زگیل به دهان در طول رابطه جنسی دهانی کمک می کند. منبع معتبر CDCT واکسن را برای کودکان و بزرگسالان بین 11 تا 26 سال توصیه می‌کند، اگرچه بزرگسالان تا سن 45 سال هم اکنون می‌توانند این واکسن را دریافت کنند.
اگر روی زبانتان زگیل دارید یا اگر شریک زندگیتان روی زبانش زگیل دارد، از رابطه جنسی دهانی یا بوسیدن با دهان باز خودداری کنید.
وضعیت خود را به اشتراک بگذارید شریک زندگی خود را در مورد وضعیت HPV خود آگاه کنید و از او بخواهید که همین کار را انجام دهد.
زگیل روی زبان خود را لمس نکنید یا نچینید.
ترک سیگار. منبع معتبر تحقیقاتی نشان داده است که خطر ابتلا به HPV 16 خوراکی در افرادی که از محصولات تنباکو استفاده می کنند بیشتر است.

برخی از افراد معتقدند که فقط در طول شیوع شریک به HPV مبتلا می شوند. به یاد داشته باشید که برخی از گونه‌های HPV زگیل ایجاد می‌کنند و برخی از سویه‌های HPV نشانه‌های ظاهری کمی دارند یا ندارند. امکان ابتلا به HPV بدون زگیل وجود دارد.

بنابراین، زمانی که زگیل ها قابل مشاهده نیستند، ممکن است به ویروس مبتلا شوید. HPV ممکن است در مایع منی وجود داشته باشد، بنابراین در حین رابطه جنسی نیز از کاندوم استفاده کنید.

آیا زگیل زبان می تواند چیز دیگری باشد؟

البته هر برآمدگی روی زبان زگیل نیست. سایر احتمالات شامل زخم شانکر است که یک زخم بی ضرر است که می تواند روی زبان یا روی لثه ایجاد شود.

ضایعات روی زبان نیز ممکن است:

آسیب (فیبروم تروماتیک)
برجستگی های دروغ
یک کیست
مربوط به سیفلیس

برای تشخیص هرگونه ضایعه غیرعادی به متخصص پوست و مو و زیبایی دکتر سینا صفایی مراجعه کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *