زگیل صاف چیست؟از بین بردن زگیل

زگیل صاف چیست؟

زگیل صاف چیست؟از بین بردن زگیل

زگیل های مسطح برآمدگی های صاف و غیرسرطانی (خوش خیم) روی پوست شما هستند که مسطح تر و کوچکتر از سایر زگیل ها هستند (هر کدام به اندازه یک سر سوزن). زگیل صاف ممکن است قهوه ای مایل به زرد، صورتی یا به رنگ پوست باشد. زگیل های مسطح معمولا به صورت گروهی ظاهر می شوند. ممکن است از ده تا صد در یک منطقه وجود داشته باشد.
زگیل صاف بیشتر در صورت و بالای دست ها دیده می شوند. آنها همچنین ممکن است با اصلاح پخش شوند. به همین دلیل، ممکن است در ناحیه ریش مردان (AMAB) و روی پاهای ازنان (AFAB) ظاهر شوند. زگیل مسطح معمولاً هیچ دردی ایجاد نمی کند، اما درمان زگیل صاف دشوار است.

زگیل صاف چه کسانی را مبتلا می کند؟
زگیل های مسطح گاهی اوقات به عنوان زگیل نوجوانان شناخته می شوند زیرا در کودکان و نوجوانان بیشتر از بزرگسالان ظاهر می شوند.

زگیل های مسطح چگونه به نظر می رسند؟
زگیل های مسطح معمولا در صورت و پشت دستان شما ظاهر می شوند. همچنین ممکن است بعد از تراشیدن پوست پس از اصلاح روی گردن یا پاها ظاهر شوند. زگیل صاف خراش ها و بریدگی ها را احاطه می کند. همچنین ممکن است روی انگشتان و بازوها زگیل های مسطح ایجاد شود.

زگیل های مسطح به رنگ پوست هستند – اغلب زرد، قهوه ای یا صورتی و بسیار کوچک هستند ( بین 1 تا 5 میلی متر) بزرگتر از سر یک پین نیستند. آنها کوچکتر از سایر زگیل ها هستند و در بالا صاف هستند.

زگیل های مسطح ممکن است گرد یا بیضی شکل باشند. آنها  بسیار کم دارای برجستگی هستند که گاهی اوقات حتی قابل توجه نیست. زگیل صاف همیشه بصورت گروه ها یا خوشه هایی تا 100 یا بیشتر ظاهر می شود.

چه چیزی باعث ایجاد زگیل مسطح می شود؟
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل مسطح می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد. به طور خاص، HPV انواع 3، 10، 28 و 49 باعث ایجاد زگیل مسطح می شود. این گونه های HPV غیر سرطانی (خوش خیم) هستند. آنها توسط همان سویه HPV ایجاد نمی شوند که باعث زگیل تناسلی می شود.

HPV در محیط های گرم و مرطوب زنده می ماند. هنگامی که ویروس بدن شما را آلوده می کند، در مناطقی از پوست شما رشد می کند که گرم و مرطوب است. این ویروس باعث ضخیم شدن لایه بالایی پوست شما می شود.

عوامل خطر برای ایجاد زگیل مسطح چیست؟
در صورت تماس پوست به پوست با فردی که این زگیل را دارد، احتمال ابتلا به زگیل های مسطح بیشتر است. سایر عوامل خطر عبارتند از:

لمس جسمی که با HPV در تماس است.
داشتن بریدگی ها و خراش های باز.
عدم رعایت بهداشت.
داشتن سیستم ایمنی ضعیف.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *