زگیل فیلی فرم : علل، حذف و درمان های خانگی

زگیل های رشته ای می توانند در صورت و سایر نواحی بدن ایجاد شوند. پزشک ممکن است بتواند آنها را با روش های پزشکی حذف کند یا گزینه های درمانی خانگی را توصیه کند.

ظاهر زگیل فیلی فرم با بیشتر زگیل ها متفاوت است. آنها دارای برجستگی های بلند و باریکی هستند که حدود 1 تا 2 میلی متر از پوست امتداد دارند. آنها می توانند زرد، قهوه ای، صورتی یا رنگ پوست باشند و به طور کلی به صورت خوشه ای تشکیل نمی شوند.

از آنجایی که آنها تمایل دارند در اطراف پلک ها و لب ها ایجاد شوند، به عنوان زگیل صورت نیز شناخته می شوند.

زگیل های رشته ای توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. اگر HPV دارید، می توانید زگیل ها را از طریق تماس پوستی به افراد دیگر منتقل کنید، به خصوص اگر پوست شکسته باشد.

در حالی که زگیل های رشته ای سرطانی نیستند، می توانند باعث ناراحتی شوند. درباره علائم، درمان و پیشگیری از زگیل فیلیفرم بیشتر بدانید.
زگیل های رشته ای چگونه به نظر می رسند؟

زگیل فیلی فرم متمایز به نظر می رسند. این برجستگی های طولانی و باریک اغلب در موارد زیر ظاهر می شوند:

لب
پلک ها
گردن
انگشتان دست
پاها

آنها همچنین می توانند به سرعت به سایر قسمت های بدن گسترش یابند.

علائم زگیل رشته ای چیست؟

زگیل فیلی فرم عموماً بدون درد هست و علائم دیگری ایجاد نمی کند. پزشک شما اغلب می تواند این زگیل متمایز را با نگاه به تنهایی تشخیص دهد.

اگر زگیل در نواحی حساس مانند چین های پوستی ایجاد شود، ممکن است علائم ایجاد شود. در این صورت زگیل های رشته ای ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شوند:

خارش
خون ریزی
درد
تحریک

چه چیزی باعث ایجاد زگیل فیلی فرم می شود؟

HPV باعث ایجاد زگیل رشته ای می شود. بیش از 100 سویه HPV وجود دارد، اما تنها برخی از سویه ها (1، 2، 4، 27، و 29) به عنوان عامل زگیل رشته ای شناخته شده اند.

اگر به یکی از این گونه‌های HPV مبتلا شده‌اید، لزوماً به این معنی نیست که زگیل‌های رشته‌ای خواهید داشت.
چگونه گسترش می یابد؟

HPV می تواند از طریق تماس پوست به پوست و فعالیت جنسی بین افراد پخش شود. خطر انتقال ممکن است افزایش یابد اگر موارد زیر را داشته باشید:

بریدگی باز یا ساییدگی روی پوست
یک سیستم ایمنی ضعیف
پوست گرم و مرطوب
مواجهه مداوم با ویروس

HPV همچنین می تواند از یک قسمت بدن به قسمت دیگر که تحت تأثیر قرار نگرفته است گسترش یابد.
چگونه زگیل های رشته ای را از بین ببریم

اکثر درمان‌ها برای از بین بردن زگیل کار می‌کنند، اما ویروس را از بین نمی‌برند. در حال حاضر هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما علائم را می توان مدیریت کرد.

واکسن HPV می توانند از برخی از گونه های HPV جلوگیری کنند. با این حال، هیچ یک از واکسن‌های فعلی، سویه‌هایی را که باعث زگیل رشته‌ای می‌شوند، هدف قرار نمی‌دهند.

برای اکثر افراد، زگیل های رشته ای به لطف سیستم ایمنی بدن به مرور زمان از بین می روند.

اگر زگیل رشته ای باعث ایجاد مشکلاتی شده است، برای برداشتن آن به پزشک مراجعه کنید.

درمان زگیل های رشته ای روی انگشتان و دست ها راحت تر از زگیل های روی صورت است.

عمل جراحی برای برداشتن

اکثر زگیل ها از طریق سوزاندن یا جراحی برداشته می شوند. در اینجا رویه های رایج وجود دارد:

برداشتن : پزشک شما از چاقوی جراحی، تیغه یا ابزار دیگری برای تراشیدن یا بریدن زگیل رشته ای استفاده می کند. آنها ممکن است نیاز داشته باشند این کار را چندین بار برای بهترین نتیجه انجام دهند.
سوزاندن : سوزش که به عنوان جراحی الکتریکی نیز شناخته می شود، یک درمان رایج برای زگیل های رشته ای است. پزشک زگیل را قبل یا بعد از جراحی الکتریکی خراش می دهد.
سرما درمانی : این یک درمان رایج برای زگیل است. پزشک برای منجمد کردن زگیل، نیتروژن مایع اسپری می کند. این خیلی دردناک نیست، اما ممکن است چندین درمان برای اثربخشی آن مورد نیاز باشد.
کانتاریدین : پزشک شما کانتاریدین را روی زگیل شما نقاشی می کند. این امر باعث می شود تا زیر زگیل تاول ایجاد شود و از بین برود. پس از یک هفته، پزشک شما می‌تواند زگیل را با بریدن آن از بین ببرد. این درمان ممکن است برای همه در دسترس نباشد یا کارساز نباشد.

اگرچه این درمان ها می توانند زگیل ها را از بین ببرند، اما ممکن است باعث تیره یا روشن شدن ناحیه پوست تحت درمان شوند.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل سن یا یک بیماری زمینه ای مانند HIV ممکن است برای خلاص شدن از شر زگیل ها مشکلات بیشتری داشته باشند.

برای زگیل هایی که درمان آنها دشوارتر است، پزشک ممکن است از موارد زیر استفاده کند:

درمان های لیزری
لایه برداری شیمیایی
تزریقات
ایمونوتراپی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *