زگیل ناخن چیست؟
زگیل ناخن از نظر پزشکی به عنوان مرتبط با قسمتی که ناخن های دست یا پا را احاطه کرده است، تعریف می شود که با ظاهرقهوه‌ای مایل به قهوه‌ای یا قهوه‌ای رنگ، مشخص می شوند. آنها در زیر یا اطراف ناخن های پا و دست ظاهر می شوند. در ابتدا اندازه آنها به اندازه یک سر سوزن است، صاف و تقریباً غیرممکن است که بتوان آنها را تشخیص داد. اما با پیشرفت هفته ها، اندازه آنها به اندازه نخود افزایش می یابد. سپس به برجستگی‌های خشن و نامنظم تبدیل می‌شوند که می‌تواند بر رشد ناخن تأثیر بگذارد و باعث جدا شدن آن‌ها شود، زیرا اندازه بزرگ یک خوشه زگیل ناخن را بالا می‌برد. در شدیدترین موارد، ناخن ها می توانند برای همیشه تغییر شکل دهند. اگر زگیل وارد صفحه ناخن شود، ممکن است عوارض بیشتری ایجاد شود، زیرا این امر می تواند منجر به عفونت قارچی شود. همچنین می تواند با بزرگ شدن اندازه آن دردناک شود.

مطالب مرتبط پیشین که شاید تمایل به خواندن داشته باشید:

چه چیزی باعث زگیل ناخن می شود؟

مقصر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس زگیل زا به راحتی از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این یک عامل عفونی بسیار مسری است که می تواند از طریق بریدگی و ساییدگی وارد بدن شود. زگیل‌ها می‌توانند با لمس اشیایی که توسط افراد آلوده استفاده شده‌اند، یا زمانی که با پای برهنه در مکان‌های عمومی می‌روند، ایجاد شوند. افرادی که وقت خود را با جویدن ناخن یا پاره شدن کوتیکول خود می گذرانند، می توانند کاندیدای عفونت زگیل ناخن باشند، زیرا این فعالیت ها می توانند پوست اطراف ناخن ها را زخمی کنند. سطوح شکسته پوست باعث می شود که ویروس راحت تر نفوذ کند.

آبگرم می تواند وسیله ای برای انتشار ویروس HPV باشد. مانیکور و پدیکور منظم می تواند افراد را در معرض خطر بالای زگیل ناخن قرار دهد. شما باید مطمئن شوید که مؤسسه قوانین بهداشتی خوبی را رعایت می کند و خدمه با شستن مکرر دست های خود پس از خدمات رسانی به هر مشتری، بهداشت را رعایت می کنند. یکی از راه‌های مطمئن برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض ویروس HPV (اگر هنوز آن را ندارید)، یا انتشار آن (اگر قبلاً آن را داشته‌اید)، آوردن کیت مانیکور/پدیکور خود به سالن است.

علائم

تشخیص وجود زگیل ناخن به صورت زگیل های زشت در اطراف یا زیر انگشتان پا و انگشتان دست بسیار آسان است. این زگیل های ناخن نه تنها مانند برجستگی های ناهموار با حاشیه های ناهموار به نظر می رسند، بلکه گاهی اوقات می توانند ظاهری شبیه گل کلم در اطراف ناخن داشته باشند. در صورت عدم درمان، می توانند به خصوص برای کودکان خردسال دردناک باشند، زیرا ضایعات بزرگ ممکن است باعث بلند شدن صفحه ناخن شوند. بدون ناخن برای محافظت از بستر ناخن، آنها در برابر عناصر و عفونت ضعیف می شوند.

رفتار

قانون طلایی این است که ناخن ها را همیشه تمیز و خشک نگه دارید. در غیر این صورت، در صورت استفاده از جوراب نخی، خطر سرایت ویروس به سایر نقاط بدن وجود دارد. روش صحیح کوتاه کردن ناخن های پا و انگشتان دست، صاف و با انحنای جزئی در وسط است تا از رشد ناخن های فرورفته جلوگیری شود. کفش هایی با اندازه مناسب بپوشید؛ و اگر جوراب می‌پوشید، برای گردش بهتر هوا، جنس آن پنبه باشد تا پاها برای مدت طولانی در تعریق خیس نشوند.

کرایوتراپی می تواند زگیل ها را از بین ببرد درست مانند سایر زگیل هایی که انسان را آزار می دهد، درمان زگیل هایی که روی پوست اطراف ناخن انگشتان دست و پا ایجاد کرده اند با اسید سالیسیلیک، لیزر درمانی، فرآیند انجماد (کرایوتراپی) و سایر موارد دیگر امکان پذیر است.

درمان ها

زگیل ناخن را می توان به طور موثر حتی در خانه درمان کرد، با استفاده از داروهایی که بیش از اسید سالیسییک خریداری می شوند، می توان زگیل را درمان کرد. برخی از داروها از مواد طبیعی ساخته شده اند که در مقایسه با داروهایی که حاوی اسید سالیسیلیک هستند، برای پوست بسیار ایمن تر و ملایم تر هستند. با این وجود، هدف این داروها پراکندگی تدریجی زگیل است. مانند همه داروها، باید مراقب علائم واکنش آلرژیک مانند سوزش، خارش و قرمزی باشید.

گاهی اوقات این نوع زگیل ها ممکن است به داروهای بدون نسخه یا درمان های خانگی پاسخگو نباشند. اگر زگیل به منبع درد یا ناراحتی تبدیل شده است، باید آن را برای درمان نزد پزشک ببرید. افراد بالغی که به طور ناگهانی زگیل های زیادی ایجاد می کنند باید به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنند. به طور کلی، شیوع ناگهانی زگیل برای بزرگسالان غیرعادی است. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها باشد که باعث بدتر شدن سیستم ایمنی می شود. یک معاینه فیزیکی کامل، همراه با آزمایش خون، می‌تواند به تشخیص اینکه آیا فرد مبتلا به بیماری است که باعث شیوع زگیل می‌شود، کمک کند.

مهم نیست که چقدر سخت است، درمان باید در اسرع وقت شروع شود تا از بلند شدن ناخن جلوگیری شود. با این حال، زگیل‌های زیر ناخن چالش سخت‌تری برای پزشکان یا متخصصین پا است و درمان‌های سنتی بی‌اثر هستند. این به این دلیل است که دسترسی به رشدهای ناشی از ویروس بسیار دشوارتر است. در حالی که نیتروژن مایع و اسید سالیسیلیک نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند و در واقع ممکن است در این فرآیند به ناخن آسیب برسانند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *