زگیل کودکان یا Verruca Vulgaris چیست؟

کودک مبتلا به زگیل کودکان روی دست و پا دچار یک عفونت ویروسی شایع پوستی (ویروس پاپیلومای انسانی) است. بیش از 70 نوع ویروس زگیل وجود دارد. اکثر افراد در طول زندگی خود تجربه زگیل را خواهند داشت. این ویروس لایه سطحی اپیدرم پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث ضخیم شدن این لایه می شود که رشد خوش خیم را تشکیل می دهد. ما درمان خاصی نداریم که ویروس را از بین ببرد. درمان های متعددی برای زگیل وجود دارد که هیچ کدام همیشه موثر نیستند. درمان ها سلول های سطحی را تحریک کرده یا از بین می برند. پزشک شما از درمانی که احساس می کند کمترین درد و اثربخشی را دارد استفاده خواهد کرد. زگیل ها اغلب خود به خود از بین می روند، اگرچه ممکن است چندین سال طول بکشد. گاهی اوقات بهترین درمان بدون درمان است. به یاد داشته باشید که هیچ تضمینی در مورد درمان زگیل وجود ندارد. گاهی زگیل ها رشد می کنند و گاهی در مرکز پاک می شوند و در حاشیه محل درمان عود می کنند.
زگیل کودکان Verruca Vulgaris  چگونه درمان می شود؟

روش های مختلفی برای درمان زگیل وجود دارد. پزشک به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهتر است و به شما بیشتر آموزش می دهد. روش های درمانی مختلفی وجود دارد که باید حتما تخت نظر پزشک استفاده شود و بصورت خودردمانی از ان پرهیز شود که عبارتند از:

اکلوزال/دوفیلم (مایع اسید سالیسیلیک 17%): صبح و/یا شب (طبق دستور) روی زگیل بمالید و بگذارید خشک شود. برای پوست معمولی استفاده نکنید. قبل از استفاده مجدد، ناحیه تحت درمان را با آب گرم و صابون خیس کنید و پوست مرده یا اضافی را بمالید. اگر بیش از کمی تحریک شد، چند روز متوقف شود.
نیتروژن مایع: این درمان زگیل را با یک مایع مخصوص سرد و منجمد می کند که ممکن است یک تاول بعد از استفاده از آن تشکیل شود یا ممکن است حاوی خون باشد. اگر تاول آزاردهنده است، می توانید مراحل زیر را انجام دهید: تاول را با الکل تمیز کنید و بالای تاول را با یک سوزن تمیز سوراخ کنید. با یک دستمال تمیز مایع و/یا خون را به آرامی فشار دهید. ناحیه را با چسب زخم نپوشانید، بلکه با مخلوطی از نیمی از پراکسید هیدروژن و نصف آب، آن را تمیز نگه دارید. ممکن است 3-4 هفته طول بکشد تا درمان کامل شود.
کانتارون: این داروی قوی است که باعث ایجاد تاول می شود. بگذارید 4 تا 6 ساعت یا تا صبح روز بعد طبق دستور پزشک روی پوست بماند. سپس داروی خشک را به طور کامل و به آرامی بشویید. اگر قبل از برداشتن دارو، ناحیه دردناک است، می‌توانید ادامه دهید و نوار و دارو را بردارید. اگر برداشتن نوار و داروی خشک مشکل است، ناحیه تحت درمان را به مدت ده دقیقه در آب گرم و صابون خیس کنید. اگر تاول ایجاد شد، به آرامی یک سوراخ کوچک با یک سوزن ایجاد کنید و مایع را با یک دستمال فشار دهید. ممکن است تا چند روز پس از برداشتن دارو درد داشته باشید. برای تسکین درد، می توانید تیلنول مصرف کنید یا ناحیه تحت درمان را در آب خنک خیس کنید.
گچ 40 درصد اسید سالیسیلیک (Mediplast):  یک تکه از گچ را به اندازه دقیق زگیل ببرید و روی سطح زگیل بمالید. برای محکم کردن آن از نوار چسب محکم استفاده کنید. مهم است که فقط سطح زگیل را بپوشانید، زیرا تماس گچ با پوست طبیعی ممکن است منجر به درد شود. گچ را هر 3-5 روز یکبار تعویض کنید. نوار و گچ قدیمی را بردارید، محل را در آب گرم و صابون خیس کنید و سپس ناحیه تحت درمان را با استفاده از یک پارچه شستشو بمالید تا پوست سطح مرده از بین برود. تا زمانی که زگیل هنوز قابل مشاهده است، گچ را مجدداً بمالید.
برداشتن کورت: زخم را به حال خود رها کنید. پماد پلی اسپورین یا باسیتراسین را روی زخم بمالید. اگر زگیل شما در کف پا بود و درد ایجاد شد، ممکن است سوراخی در پوسته پا ایجاد کنید و مایع را آزاد کنید. اگر ضایعه روی دست برداشته شد، کارهای شدیدی که نیاز به استفاده از دستانتان دارد انجام ندهید. اگر یک رگه قرمز از محل جراحی ایجاد شد، با کلینیک تماس بگیرید.
پودوفیلین: این دارو در مطب استفاده می شود. باید 4 تا 6 ساعت در جای خود بماند، سپس با آب و صابون ملایم شسته شود.
TCA (تری کلرواستیک اسید): این یک اسید ملایم است که به عنوان یک لایه بردار عمل می کند. فقط در مطب استفاده می شود و ممکن است پس از استفاده احساس سوزش خفیفی ایجاد کند. با برداشتن دارو با سواب الکلی، احساس سوزش به سرعت ناپدید می شود. ممکن است تا چند روز پس از درمان متوجه تحریک خفیف یا لایه برداری پوست شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *