ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی HPV


ارتباط HPV و سرطان دهانه رحم

ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی HPV

سرطان بیماری است که در آن سلول‌های بدن بدون کنترل رشد می‌کنند. سرطان همیشه برای قسمتی از بدن که از آنجا شروع می شود نامگذاری می شود، حتی اگر بعداً به سایر قسمت های بدن سرایت کند.

ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV می تواند نواحی تناسلی مردان و زنان، از جمله پوست آلت تناسلی، فرج (ناحیه خارج از واژن) و مقعد و پوشش های واژن، دهانه رحم و رکتوم را آلوده کند. این انواع همچنین می توانند پوشش داخلی دهان و گلو را آلوده کنند.

انواع پرخطر و کم خطر HPV
انواع HPV اغلب به‌عنوان «غیر سرطان‌زا» (زگیل‌زا) یا «آنکوژن» (معلوم سرطان) شناخته می‌شوند، بر این اساس که آیا فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار می‌دهند. آژانس بین المللی تحقیقات سرطان دریافت که 13 نوع HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود و حداقل یکی از این انواع می تواند باعث سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی، مقعد و برخی سرطان های سر و گردن شود (به ویژه اوروفارنکس که شامل پشت گلو، پایه زبان و لوزه ها). انواع HPV که می توانند باعث زگیل تناسلی شوند با انواعی که می توانند باعث سرطان شوند یکسان نیستند.

به طور کلی تصور می شود که HPV مسئول بیش از 90 درصد سرطان های مقعد و سرطان دهانه رحم، حدود 70 درصد سرطان های واژن و فرج و 60 درصد سرطان های آلت تناسلی باشد. سرطان های پشت گلو (اوروفارنکس) به طور سنتی توسط تنباکو و الکل ایجاد می شوند، اما مطالعات اخیر نشان می دهد که حدود 60٪ تا 70٪ از سرطان های اوروفارنکس ممکن است با HPV مرتبط باشد. بسیاری از اینها ممکن است ناشی از ترکیب تنباکو، الکل و HPV باشد.

اکثر افرادی که به HPV آلوده می شوند نمی دانند که به آن مبتلا هستند. معمولاً سیستم ایمنی بدن طی دو سال به طور طبیعی از شر عفونت HPV خلاص می شود. این در مورد هر دو نوع HPV سرطان زا و غیر انکوژن صدق می کند. تا سن 50 سالگی، از هر 5 زن حداقل 4 نفر در یک مقطع از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. HPV در مردان نیز بسیار شایع است و اغلب هیچ علامتی ندارد.
چگونه عفونت HPV می تواند منجر به سرطان شود

هنگامی که سیستم ایمنی بدن نتواند از شر عفونت HPV با انواع انکوژن HPV خلاص شود، می تواند به مرور زمان باقی بماند و سلول های طبیعی را به سلول های غیر طبیعی و سپس به سرطان دهانه رحم تبدیل کند. حدود 10 درصد از زنان مبتلا به عفونت HPV در دهانه رحم خود به عفونت های طولانی مدت HPV مبتلا می شوند که آنها را در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار می دهد. به طور مشابه، هنگامی که HPV پرخطر باقی می ماند و سلول های فرج، واژن، آلت تناسلی یا مقعد را آلوده می کند، می تواند باعث تغییرات سلولی به نام پیش سرطان شود. اگر به موقع پیدا و حذف نشوند، ممکن است در نهایت به سرطان تبدیل شوند. این سرطان ها بسیار کمتر از سرطان دهانه رحم شایع هستند. در مورد اینکه چه تعداد از افراد مبتلا به HPV در این مناطق به سرطان مبتلا می شوند، اطلاعات بسیار کمتری وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *