دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) باعث تبخال تناسلی می شود


اگر علائم تبخال تناسلی وجود داشته باشد یا نتیجه آزمایش عفونت ویروسی مثبت باشد، در اینجا به برخی از سوالات رایج توسط دکتر سینا صفایی متخصص زیبایی پاسخ داده شده است.

زخم تبخال به چه شکلی ظاهر می شود؟

زخم های تبخال در ابتدا مانند برجستگی های کوچک پر از چرک شبیه به جوش یا تاول هستند. این زخم ها می توانند باز شوند و مایعی ترشح کنند که پوسته ای تشکیل می دهد. ممکن است به تنهایی شبیه یک زخم به نظر برسد، یا ممکن است دسته‌ای از زخم‌ها وجود داشته باشد.

زخم تبخال می تواند روی پوست اطراف دهان (زخم سرد) یا اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شود.

اولین علائم تبخال تناسلی در زنان چیست؟

یکی از اولین نشانه های تبخال تناسلی در زنان خارش یا سوزن سوزن شدن پوست است که جای خود را به زخم های تبخال می دهد. این می تواند در نزدیکی واژن یا مقعد رخ دهد.

زنان همچنین ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا از جمله تب و خستگی را تجربه کنند. سردرد، بدن درد و تورم غدد لنفاوی نیز می تواند به دلیل عفونت HSV رخ دهد.

با این حال، به یاد داشته باشید که ممکن است عفونت HSV-2 بدون نشان دادن هیچ علامتی وجود داشته باشد.

تبخال تناسلی اولین بار چگونه ظاهر می شود؟

زخم های تبخال تناسلی اولین بار چند روز پس از مواجهه ظاهر می شوند. طبق گفته CDC، اولین شیوع معمولاً 4 روز پس از ابتلا به ویروس ظاهر می شود (اگرچه ممکن است کمتر از 2 روز یا تا 12 روز یا بیشتر طول بکشد).

زخم ها ابتدا مانند برجستگی ها یا تاول های کوچک پر از مایع به نظر می رسند. پس از چند روز، مایع از برجستگی ها خارج می شود. زخم ها قبل از التیام پوسته پوسته می شوند.

آیا تبخال تناسلی مسری است؟

زمانی که یک فرد درگیر بیماری است، احتمال بیشتری دارد که HSV را منتقل کند – یعنی زمانی که زخم های تبخال برای اولین بار ظاهر می شوند تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنند. با این حال، حتی در دوره های نهفتگی (کمون)، امکان انتقال HSV به یک شریک وجود دارد.

برای کاهش شانس انتقال HSV در طول تماس جنسی، از یک روش مانع مانند کاندوم و بند دندان در تمام فعالیت های جنسی استفاده کنید.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

علائم تبخال تناسلی اغلب بسیار خفیف شروع می شود. به راحتی می توان آنها را با نشانه هایی از یک جوش کوچک یا موهای زیر پوستی اشتباه گرفت.

زخم های تبخال به صورت برآمدگی های کوچک قرمز رنگ یا تاول های سفید ظاهر می شوند که می توانند در هر ناحیه از اندام تناسلی شما ظاهر شوند.

اگر یکی از این تاول ها پاره شود، ممکن است متوجه ایجاد یک زخم دردناک در محل آن شوید. ممکن است مایع ترشح کند یا هنگام ادرار باعث درد شود.

در مقابل میل به برداشتن دلمه مقاومت کنید، که فقط ناحیه را بیشتر تحریک می کند. هنگامی که زخم بهبود می یابد، دلمه ایجاد می شود. مهم است که زخم تبخال را تحریک نکنید.

سایر علائم بالقوه عبارتند از:

خارش در اندام تناسلی شما
درد در اندام تناسلی شما
علائم شبیه آنفولانزا، از جمله بدن درد و تب
غدد لنفاوی متورم در ناحیه کشاله ران شما

آیا همیشه علائم ایجاد می کند؟

هر دوی این ویروس ها می توانند از طریق داشتن رابطه جنسی محافظت نشده واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، منتقل شوند.

تبخال تناسلی هیچ درمانی ندارد، اما درمان هایی وجود دارد که می تواند به کنترل علائم کمک کند.

تبخال تناسلی همیشه علائمی ایجاد نمی کند. شما حتی ممکن است تا زمانی که آن را به شخص دیگری منتقل نکنید یا آزمایش نکنید، ندانید که تبخال دارید.

اگر در گذشته تبخال داشته اید و یک برنامه درمانی را دنبال می کنید، دوره هایی از زمان هیچ علامتی نخواهید داشت. این دوره ها به عنوان دوره های نهفته شناخته می شوند.

اما این بدان معنا نیست که شما دیگر این ویروس را ندارید. و شما هنوز هم می توانید ویروس را در طول یک دوره نهفته به دیگران منتقل کنید، اگرچه خطر کمتر است.

چه زود علائم ظاهر می شوند؟

علائم معمولاً از دو روز تا دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس به طور ناگهانی ظاهر می شوند.

ظهور علائم را طغیان می نامند. پس از درمان علائم اولیه، ممکن است طغیان های بعدی در طول سال آینده و گهگاه در بقیه عمر خود داشته باشید.

چگونه بفهمم که تبخال تناسلی دارم؟

تبخال همیشه علائمی ایجاد نمی کند، بنابراین بهترین گزینه این است که با متخصص پوشت و مو  قرار ملاقات بگذارید. پزشک می تواند با مشاهده ظاهری علائم  بیماری شما را تشخیص دهد.

دکتر سینا صفایی ممکن است یک نمونه مایع از یک تاول بگیرند و آن را آزمایش کنند یا از شما بخواهند آزمایش خون انجام دهید.

احتمالاً در مورد سابقه جنسی از شما سؤالاتی پرسیده می شود. بسیار مهم است که در پاسخ های خود صادق باشید. این به تعیین اینکه آیا باید برای سایر بیماری های مقاربتی در زمانی که در آنجا هستید مورد آزمایش قرار بگیرید، کمک می کند.

تبخال تناسلی چگونه درمان می شود؟

به یاد داشته باشید، هیچ درمان قطعی برای تبخال وجود ندارد. اما داروهای ضد ویروسی که توسط دکتر صفایی تجویز می شوند می توانند به جلوگیری از تکثیر ویروس و کاهش تعداد شیوع بیماری کمک کنند و همچنین می تواند خطر انتقال ویروس را به دیگران کاهش دهد.

داروهای ضد ویروسی رایج مورد استفاده برای تبخال عبارتند از:

آسیکلوویر (زویراکس)
فامسیکلوویر (فامویر)
والاسیکلوویر (والترکس)

برای برخی افراد، مصرف داروها در اولین نشانه شیوع بیماری کافی است. اما اگر به طور مکرر شیوع بیماری دارید، ممکن است به داروهای روزانه نیاز داشته باشید.

برای تسکین درد و خارش، سعی کنید دستگاه تناسلی خود را تا حد امکان تمیز و خشک نگه دارید. همچنین می توانید چند بار در روز از کیسه یخ پوشانده استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *