سوزاک چیست؟

سوزاک یا گونورآ یک بیماری مقاربتی است که می تواند باعث عفونت در ناحیه تناسلی، راست روده و گلو شود. به خصوص در بین جوانان 15 تا 24 ساله بسیار شایع است.

سوزاک چگونه پخش می شود؟

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که سوزاک دارد، به گونورآ مبتلا شوید. یک فرد باردار مبتلا به گونورآ می تواند این عفونت را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند.

چگونه می توانم خطر ابتلا به سوزاک را کاهش دهم؟

تنها راه برای جلوگیری کامل از بیماری های مقاربتی این است که رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی نداشته باشید.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، موارد زیر می تواند احتمال ابتلا به سوزاک را کاهش دهد:

قرار گرفتن در یک رابطه طولانی مدت متقابل تک همسری با شریکی که آزمایش شده است و گونورآ ندارد.
استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی.

آیا من در معرض خطر گونورآ هستم؟

افراد فعال جنسی می توانند از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی بدون کاندوم با شریکی که گونورآ دارد به سوزاک مبتلا شوند.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، صادقانه و صریح با پزشک خود دکتر سینا صفایی متخصص پوست و مو و زیبایی صحبت کنید. از ایشان بپرسید که آیا باید برای سوزاک یا سایر بیماری های مقاربتی آزمایش شوید یا خیر. اگر شما یک همجنسگرا یا دوجنسه فعال از نظر جنسی هستید، باید هر سال آزمایش سوزاک بدهید. اگر شما یک زن فعال از نظر جنسی هستید، باید هر سال آزمایش سوزاک را انجام دهید اگر:

کمتر از 25 سال.
25 سال و بالاتر با عوامل خطر، مانند شریک جنسی جدید یا چندگانه، یا شریک جنسی که دارای عفونت مقاربتی است.

من باردارم،سوزاک چگونه بر کودک من تأثیر می گذارد؟

اگر باردار هستید و به گونورآ مبتلا هستید، می توانید عفونت را در حین زایمان به نوزاد خود بدهید. این می تواند مشکلات جدی برای سلامتی کودک شما ایجاد کند. اگر باردار هستید، با دکتر سینا صفایی در مورد معاینه، آزمایش و درمان صحیح صحبت کنید. درمان گونورآ در اسرع وقت احتمال مشکلات سلامتی را برای کودک شما کاهش می دهد.

چگونه بفهمم که سوزاک دارم؟

سوزاک اغلب هیچ علامتی ندارد، اما می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود، حتی بدون علامت.

اکثر زنان مبتلا به سوزاک هیچ علامتی ندارند. حتی زمانی که یک زن علائمی دارد، اغلب خفیف است و ممکن است با عفونت مثانه یا واژن اشتباه گرفته شود. علائم در زنان می تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن؛
افزایش ترشحات واژن؛ و
خونریزی واژینال بین پریودها

مردانی که دارای علائم هستند ممکن است دارای موارد زیر باشند:

احساس سوزش هنگام ادرار کردن؛
ترشحات سفید، زرد یا سبز از آلت تناسلی؛ و
بیضه های دردناک یا متورم (اگرچه کمتر رایج است).

عفونت رکتوم ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا در مردان و زنان علائمی ایجاد کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تخلیه؛
خارش مقعد؛
درد
خون ریزی؛ و
حرکات روده دردناک.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین در صورتی که شریک زندگی شما دارای STD یا علائم یکی از آنها باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. علائم می تواند شامل زخم غیرمعمول، ترشح بدبو، سوزش هنگام ادرار کردن یا خونریزی بین قاعدگی باشد.

چگونه دکتر سینا صفایی متوجه می شود که من سوزاک دارم؟

اغلب اوقات از نمونه ادرار برای تشخیص گونورآ استفاده می کند. با این حال، اگر رابطه جنسی دهانی و/یا مقعدی داشته‌اید، پزشک ممکن است از سواب‌ها برای جمع‌آوری نمونه‌ها از گلو و/یا رکتوم استفاده کند. در برخی موارد ممکن است از یک سواب برای جمع‌آوری نمونه از مجرای ادرار مرد (کانال ادرار) یا دهانه رحم زن (باز شدن به رحم) استفاده کند.

آیا سوزاک درمانی دارد؟

بله، درمان مناسب می تواند گونورآ را درمان کند. مهم است که تمام داروهایی را که دکتر سینا صفایی به شما می دهد برای درمان عفونت خود مصرف کنید. داروی سوزاک را با کسی به اشتراک نگذارید. اگرچه دارو عفونت را متوقف می کند، اما هیچ آسیب دائمی ناشی از بیماری را از بین نمی برد.

درمان برخی از سوزاک سخت تر می شود، زیرا گونه های سوزاک مقاوم به دارو در حال افزایش است. اگر علائم شما بیش از چند روز پس از دریافت درمان ادامه داشت، به دکتر سینا صفایی مراجعه کنید.

چه زمانی می توانم بعد از درمان سوزاک دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟

هفت روز پس از اتمام تمام داروها قبل از رابطه جنسی صبر کنید. شما و شریک جنسیتان باید تا زمانی که درمان کامل نشده و علائم شما از بین رفته اند، از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید. این به شما و شریک زندگیتان کمک می‌کند تا دوباره Gonorrhea نداشته باشید. افراد مبتلا به سوزاک باید حدود سه ماه پس از درمان عفونت اولیه مورد آزمایش مجدد قرار گیرند، حتی اگر همسرشان درمان موفقیت آمیز داشته باشد.

اگر سوزاک داشته اید و در گذشته دارو مصرف کرده اید، همچنان می توانید دوباره آن را دریافت کنید. اگر بدون کاندوم با فردی که سوزاک دارد رابطه جنسی داشته باشید این اتفاق می افتد.

اگر تحت درمان قرار نگیرم چه اتفاقی می افتد؟

سوزاک درمان نشده می تواند مشکلات جدی و دائمی برای سلامتی ایجاد کند.

در زنان، Gonorrhea درمان نشده می تواند باعث بیماری التهابی لگن (PID) شود. برخی از عوارض PID عبارتند از:

تشکیل بافت اسکار که لوله های فالوپ را مسدود می کند.
حاملگی خارج از رحم (بارداری خارج از رحم)؛
ناباروری (ناتوانی در باردار شدن)؛

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *