مراحل سیفلیس عبارتند از: سیفلیس اولیه، ثانویه، نهفته و دیررس (ثالثیه).

سیفلیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که در صورت داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این عفونت را دارد گسترش می یابد. یک باکتری باعث آن می شود. داروی آنتی بیوتیک سیفلیس را درمان می کند. سیفلیس درمان نشده می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله کوری و آسیب به مغز، قلب، چشم و سیستم عصبی شود.

سیفلیس چه مراحلی دارد؟

سیفلیس می تواند در چهار مرحله مختلف پیشرفت کند. عفونت در هر مرحله علائم مختلفی ایجاد می کند. افراد در مرحله اول و دوم بسیار مسری هستند و به راحتی می توانند عفونت را به شریک جنسی خود منتقل کنند.

مراحل سیفلیس عبارتند از: سیفلیس اولیه، ثانویه، نهفته و دیررس (ثالثیه).

سیفلیس اولیه: مرحله اول 2 تا 12 هفته پس از قرار گرفتن در معرض فرد مبتلا به Syphilis اتفاق می افتد. در طی این مرحله، زخم صاف و سختی به نام شانکر در ناحیه تناسلی یا دهان شما ایجاد می شود. یک شانکر کوچک و معمولاً بدون درد است، بنابراین ممکن است حتی از وجود آن ندانید. این زخم در عرض چند هفته یا چند ماه خود به خود از بین می رود. با این حال، این بدان معنا نیست که شما دیگر سیفلیس ندارید. در صورت عدم درمان با دارو، عفونت به مرحله دوم منتقل می شود. در این مرحله می توانید Syphilis را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل کنید.

سیفلیس ثانویه: حدود یک تا شش ماه پس از برطرف شدن زخم سیفلیس،بثورات خشن و ناهموار سیفلیس ظاهر می شود. بثورات می تواند تمام بدن شما، از جمله کف دست و کف پا را پوشش دهد. بثورات معمولاً خارش ندارند. همچنین ممکن است علائمی مانند :

تب
خستگی
زخم های زگیل مانند
دردهای عضلانی
کاهش وزن
سردرد
ریزش مو
تورم غدد لنفاوی

ایجاد کنند

شما می توانید عفونت سیفلیس را در این مرحله در طول رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل کنید. این علائم می توانند برای ماه ها یا سال ها ظاهر شوند و از بین بروند. فقط به این دلیل که بثورات Syphilis از بین رفته است یا هیچ یک از علائم بالا را ندارید، به این معنی نیست که دیگر عفونت ندارید. شما هنوز نیاز به درمان با دارو دارید. بدون درمان، عفونت به مرحله نهفته منتقل می شود.

سیفلیس نهفته: اگر در دو مرحله اول درمان نشوید، عفونت به مرحله نهفته منتقل می شود. در این مرحله هیچ علامت یا نشانه ظاهری Syphilis وجود ندارد. برخی از افراد هر از گاهی شعله ور شدن خفیف را تجربه می کنند. در این مرحله، عفونت می تواند به قلب، استخوان ها، اعصاب و اندام های شما آسیب برساند. این مرحله می تواند تا 20 سال طول بکشد. انتقال Syphilis به شرکای جنسی خود در مرحله نهفته نادر است. بدون درمان، عفونت به مرحله آخر پیشرفت می کند.

سیفلیس دیررس (ثالثیه): برای بسیاری از افراد، علائم از مرحله نهفته عبور نمی کنند، یا به این دلیل که عفونت به خودی خود درمان می شود یا به دلیل خفیف بودن علائم برای مشاهده. حدود 20 درصد از افراد به مرحله اواخر سیفلیس پیشرفت می کنند که باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات سلامتی جدی می شود. این مشکلات به کندی رخ می دهند و عبارتند از:

آسیب مغزی، زوال عقل و مشکلات سلامت شناختی
بیماری قلبی
اختلالات حرکتی و مشکلات عضلانی
آسیب عصبی
تشنج
مشکلات بینایی، از جمله نابینایی

سیفلیس مادرزادی چیست؟

سیفلیس مادرزادی زمانی رخ می دهد که یک فرد باردار عفونت را در دوران بارداری به جنین منتقل کند. Syphilis باعث مشکلات شدید سلامتی (از جمله مرگ) در نوزادان و کودکان خردسال می شود. ارائه دهنده مراقبت های بارداری شما باید در یکی از اولین ویزیت های دوران بارداری شما را از نظر ابتلا به بیماری های مقاربتی غربالگری کند. در صورت ابتلا به Syphilis، دریافت فورا درمان بسیار مهم است.

سیفلیس چقدر شایع است؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود 134000 مورد Syphilis در سال 2020 وجود داشته است. این عفونت در مردان و افرادی که در بدو تولد مرد هستند (AMAB) شایع تر است. مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) بیش از هر گروه دیگری به Syphilis مبتلا می شوند.

چه کسانی ممکن است به سیفلیس مبتلا شوند؟

هر فردی که از نظر جنسی فعال است ممکن است به Syphilis مبتلا شود، اما اگر شما:

رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، به خصوص اگر چندین شریک زندگی دارید.
آیا مردی هستید که با مردان رابطه جنسی دارد (MSM).
HIV داشته باشند.
با کسی که تست سیفلیس مثبت بوده رابطه جنسی داشته باشید.
آزمایش برای یک STI دیگر مانند کلامیدیا، سوزاک یا تبخال مثبت بود.

علائم سیفلیس چیست؟

علائم سیفلیس بسته به مرحله عفونت متفاوت است. شما در مراحل اولیه بسیار مسری هستید، زمانی که به احتمال زیاد علائم را مشاهده می کنید. در مرحله اول، یک یا چند زخم در ناحیه تناسلی شما ایجاد می شود. ممکن است متوجه آنها نشوید یا آنها را با یک جوش یا سایر ضایعات پوستی اشتباه بگیرید.

در مرحله دوم، ممکن است دچار بثورات پوستی شده و علائمی شبیه آنفولانزا مانند خستگی، تب، گلودرد و دردهای عضلانی را تجربه کنید.

پس از مرحله دوم، علائم سیفلیس پنهان است (مرحله نهفته). فقط به این دلیل که علائم ندارید به این معنی نیست که عفونت از بین رفته است. تنها چیزی که عفونت را درمان می کند و از پیشرفت آن جلوگیری می کند، درمان با دارو است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *