علائم سرماخوردگی و انفلانزا و چند نکته برای درمان

بیماری آنفلوآنزا ،سرماخوردگی ، عفونت های ويروسی دستگاه تنفسی میباشند که همراه (که شامل گلو، بيني، راه هاي هوايي و ريه ها است) سرماخوردگي و يا آنفلوآنزا دارم؟ با اینکه سرماخوردگی معمولی و آنفلوآنزا علائم مشترکی دارند، اما شرايط آنها متفاوت است. علائم سرماخوردگی به آهستگي گسترش مي يابد : 1.تب تا 39 درجه 2.آبريزش يا گرفتگی بينی (اغلب همراه با ترشحات سبز يا زرد رنگ) 3.گلو درد 4.سرفه 5.عطسه 6.خستگی 7.درد عضلانی 8.سردرد 9.آبريزش چشم سرماخوردگی به طور کلي علائم خفيف تری نسبت به آنفلوانزا دارد. علائم آنفلوآنزا معمولاً به طور ناگهانی ظاهر میشود: 1.تب بيش از 39 درجه 2.گرفتگی بينی 3.تهوع 4.لرز و تعريق 5.خستگی 6.درد عضلانی، به خصوص در پشت، دست و پا 7.سرفه 8.سردرد 9.از دست دادن اشتها

آیا درمان‌های خانگی می‌توانند علائم آزارنده سرماخوردگی را تسکین دهند؟

وقتی دچار سرماخوردگی میشوید، یک تا دوهفته زمان برای فروکش کردن این عفونت ویروسی نیاز است. حال به برسی چند درمان موثر خانگی میپردازیم:

سوپ جوجه

امکان این وجود دارد که سوپ جوجه به تسکین سرماخوردگی کمک کند اما با توجه به تحقیقات استفان رنارد، متخصص ریه از نبراسکای آمریکا ،سوپ جوجه و سبزیجات باعث مهار حرکت سلول های سفید خونی میشود که باعث بروز علائمی مانند گرفتگی بینی در شخص میشود.

به گفته دکتر ویلیام شافنر، استاد پزشکی پیشگیری در دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت می‌گوید: «هنگامی که غشاهای مخاطی ملتهب هستند، بینی شما خشک می‌شود و کبره می‌بندد. خوردن سوپ به روان کردن ترشحات مخاطی کمک می‌کند، بنابراین شما می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی دفع کنید.»

نوشیدنی‌های داغ

رونالد اکلس، رئیس این مرکز می‌گوید: «چشیدن جرعه نوشیدنی داغ تولید بزاق و سایر ترشحات را تحریک می‌کند که گلو را نرم می‌کنند و تسکین می‌بخشند. هر نوشیدنی داغ و خوش‌طعم یا غذای داغی احتمالا از این لحاظ تاثیربخش خواهند بود.»

دکتر ماروین ام لیپمن، مشاور ارشد پزشکی نشریه Consumer Reports می‌گوید: «چای داغ با اندکی عسل به‌خصوص برای گلودرد تسکین‌ بخش است.»

عسل برای تسکین سرفه

بازبینی که در سال 2014 به‌وسیله سازمان همکاری کاکرین (Cochrane Collaboration) به بررسی 3 تحقیق پرداخت که عسل را با یک یا شمار بیشتری از موارد زیر مقایسه کرده بودند صورت گرفت: داروهای ضدسرفه بدون ‌نسخه دکسترومتورفان و دیفن‌هیدرامین، درمان نکردن و یک دارونما بوده و در کاهش فراوانی و شدت سرفه نسبت به دیفن‌هیدرامین اندکی بهتر عمل می‌کند .سرفه سبب میشود که ترشحات اضافی مخاطی از مجرای تنفسی شما خارج شود پس بهتر است سرفه را بطور کامل متوقف نکنید.این روش برای کودکان روشی مناسب است تا از داروی کمتری برایشان استفاده کنید.

شستن بینی با آب‌نمک

اورلی آویتزور، مدیر پزشکی مجله Consumer Reports می‌گوید، شستن بینی با آب‌نمک ممکن است تا حدی ارزش داشته باشد. البته خود انجام این کار هم تا حدی ناراحتی ایجاد می‌کند که باید به آن عادت کنید. توصیه او این است که از فراورده‌های آماده‌ای که روی آن‌ها برچسب « هیپرتونیک » (با غلظت بالای نمک) زده شده است، پرهیز کنید. برخی از بررسی‌ها نشان داده‌اند که محلول‌های غلیظ ‌تر ممکن است باعث تحریک مجاری بینی ‌شوند. برای استفاده از وسایل آماده شستشوی بینی، از آب مقطر و وسیله را در فواصل مصرف پاک کنید.

مکمل‌های غذایی

مکمل‌هایی ازجمله اکیناسه، جین‌سینگ، ویتامینC و روی (زینک ) برای پیشگیری از سرماخوردگی و کنترل علائم آن توصیه میشوند . درباره کارایی این مکمل‌ها نظرات متناقض بوده است. بدلیل مطمئن نبودن از اجزای تشکیل دهنده این مکملها که اکثرا تحت نظارت سازمان غذا و دارو نبوده پژوهشگران نمیتوانند نتیجه گیری کاملی از عمل کرد آنها داشته باشند .در بعضی موارد هم ممکن است مکمل مصرفی تداخل دارویی داشته باشد چون میزان و اجزای تشکیل دهنده آنها بطور دقیق مشخص نیست.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات