سرطان HPV

محدوده سنی برای واکسن HPV


محدودیت سنی واکسن HPV – هر آنچه باید بدانید

سرطان HPV

واکسن HPV در ابتدا برای زنان 9 تا 26 ساله تایید شده بود. اکنون، بزرگسالان تا سن 45 سالگی می توانند واکسینه شوند.

مقامات بهداشتی ایالات متحده محدوده سنی توصیه شده را برای افرادی که واکسن HPV دریافت می کنند را برای محافظت در برابر چندین نوع سرطان به افراد در اواسط 40 سالگی گسترش داده اند. پزشکان توصیه هایی را برای افرادی که در دهه 20، 30 و 40 سالگی واکسن مصرف می کنند، ارائه داده اند.

سن تایید شده برای واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از زمان معرفی واکسن در سال 2006 به طور پیوسته در حال افزایش است. ایمنی واکسن HPV به طور موثری باقی می ماند و مزایای آن ثابت شده است.

 • چرا باید واکسن HPV دریافت کرد؟

چون خطر ابتلا به برخی سرطان ها، به ویژه سرطان دهانه رحم را کاهش می دهد و کاهش قابل توجهی در ضایعات پیش سرطانی و زگیل تناسلی در بین افراد 15 تا 24 ساله می دهد و همچنین 87 درصد موارد کمتر سرطان دهانه رحم در زنانی که بین سنین 12 تا 13 واکسینه شده بودند، در مقایسه با زنانی که واکسینه نشده بودند، مشاهده شده است. این موضوعی مهمی است زیرا تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم توسط HPV ایجاد می شود.

 • واکسن HPV از چه سرطان های دیگری پیشگیری می کند؟

در سال 2020، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) واکسن HPV را برای جلوگیری از سرطان‌های بیشتر تأیید کرد: سرطان‌های سر و گردن، مانند آنهایی که در پشت گلو یا پایه زبان هستند، HPV مسئول 70 درصد از این بیماری ها است که در کنار هم به عنوان سرطان اوروفارنکس دسته بندی می شوند.

HPV می تواند باعث شود:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان مقعد
 • سرطان های سر و گردن
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان واژن
 • سرطان ولو
 • محدوده سنی برای واکسینه شدن چه تغییراتی کرده است؟

در طول سال‌ها، محققان درباره زمان دریافت واکسن HPV اطلاعات بیشتری کسب کرده‌اندبه همین رو در ابتدا برای زنان 9 تا 26 سال تأیید شدو سپس سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) توصیه کرد که هم زنان و هم مردان تا سن 26 سالگی واکسینه شوند اما تحقیقات جدید نشان میدهد افراد می توانند تا سن 45 سالگی واکسینه شوند.

بنابراین اگر یک فرد بالغ در 20 سالگی یا بیشتر در نظر دارد واکسیناسیون را انجام دهد، چه چیزی را باید با پزشک خود در میان بگذارد؟

 • آیا همه افراد در گروه های سنی تایید شده باید واکسینه شوند؟

بله، ما به همه افراد واجد شرایط توصیه می کنیم واکسن را دریافت کنند. افراد 26 تا 45 ساله می توانند در مورد مزایای واکسن با پزشک متخصص پوست و مو دکتر سینا صفایی صحبت کنند.

واکسن در همین سن نیز هنوز فواید زیادی دارد چون افراد می توانند در طول زمان با گونه های مختلف HPV مواجه شوند. همانطور که زندگی و روابط شما تغییر می کند، اگر واکسینه نشده باشید، هنوز هم می توانید در مراحل بعدی زندگی به سویه های پرخطر مبتلا شوید.

هنوز هم بهتر است کودکان در حدود سن 11 یا 12 سالگی واکسینه شوند. دریافت واکسن HPV قبل از اولین تماس جنسی از فرد در طول زندگی محافظت می کند.

 • آیا کسی می داند که آیا HPV دارد یا خیر؟

تنها افرادی که می توانند با اطمینان بدانند زنان هستند که می توانند دهانه رحم خود را آزمایش کنند. برای مردان، هیچ راهی برای دانستن وجود ندارد مگر اینکه به سرطان مرتبط با HPV یا یک بیماری خوش خیم مانند زگیل مبتلا شوند. این یکی از دلایلی است که ما بیشتر و بیشتر سرطان های سر و گردن را در مردان 50 ساله و گاهی حتی 40 ساله می بینیم – زیرا هیچ آزمایشی برای تشخیص اینکه آیا آنها آلوده شده اند وجود ندارد.

 • چه دلایل دیگری باعث افزایش سرطان HPV در مردان جوان می شود؟

بخشی از آن افرادی است که در سنین نوجوانی و 20 سالگی شریک جنسی بیشتری دارند و با سرطان های مرتبط با HPV با رابطه جنسی دهانی مرتبط هستند. این عفونت می تواند چندین دهه قبل از اینکه سرطان واقعاً ایجاد شود اتفاق بیفتد. بسیاری از بیماران از من می پرسند، “چگونه این را دریافت کردم؟ من در یک رابطه تک همسری هستم.» پاسخ من این است: “شما الان این را دریافت نکردید. خیلی سال پیش این اتفاق افتاد.»

 • یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک دوز از واکسن HPV، به جای دو یا بیشتر توصیه شده، ممکن است محافظت کافی را ارائه دهد. از این موضوع چه برداشتی می شود؟

داده های اولیه بسیار امیدوارکننده است. این زمینه را برای مطالعات اضافی فراهم می کند، اما قبل از توصیه یک رژیم تک دوز، به داده های پیگیری طولانی مدت نیاز داریم. در حال حاضر، دستورالعمل ها توصیه می کنند که دو یا سه دوز واکسن HPV برای محافظت کامل مورد نیاز است.

 • اگر افراد بالای 26 سال بخواهند در مورد واکسن HPV با پزشک خود صحبت کنند، چه نکاتی را باید در نظر بگیرند؟

دریافت واکسن HPV در مراحل بعدی زندگی، HPV را برای کسی که قبلاً آن را داشته درمان نمی کند. اما اگر یک سویه از ویروس دارید، واکسینه شدن در برابر سویه‌های دیگر، که ممکن است شامل انواع پرخطر باشد، از شما محافظت می‌کند.

همچنین، از آنجایی که طول عمر مردم بیشتر شده است، شاهد افزایش تعداد موارد تازه تشخیص داده شده بیماری های مقاربتی در افراد مسن هستیم. فعالیت جنسی در سنین بالاتر بدون خطر نیست.

 • آیا تصور می کنید محدودیت سنی واکسن HPV در آینده افزایش یابد تا افراد بیشتری بتوانند واکسینه شوند؟

احتمالا به مرور زمان خواهد شد. مشکل ایمنی وجود ندارد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *