مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

دستورات و مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو : شستشوی مو یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند نتیجه نهایی کاشت مو را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین در کلینیک زیبایی ، نحوه شستن صحیح مو بعد از عمل کاشت ؛ به هر بیمار آموزش داده می شود.

نحوه شستن صحیح مو بعد از عمل کاشت

روش شستشوی مو شامل 3 مرحله اصلی است :

در ابتدا محل پیوند ؛ با لوسیون ، روغن یا هر مرطوب کننده مناسب دیگری پوشانده شده و به مدت 15 الی 30 دقیقه در این حالت می ماند ؛ این کار باعث ایجاد نرمی در دلمه های اطراف ناحیه پیوندی و ناحیه اهدا کننده می شود.

بعد از 15 تا 30 دقیقه ، پوست سر باید با آب گرم شسته شود.

توجه داشته باشید که ناحیه اهدا کننده و پیوند شده ، باید با شامپوی مخصوص پزشکی شسته شود.

نحوه استفاده از شامپو بعد از عمل کاشت مو

مقدار کمی شامپو را بین دستان خود کف کنید و با احتیاط کامل روی تمام پوست سر بمالید ؛ اما دقت داشته باشید که نباید پوست سر و موهای تان را مالش دهید.

تمام مراحل شستشو باید با استفاده از کف دست و بدون فشار انجام شود و همچنین دقت کنید که به هیچ عنوان نباید جریان آب را مستقیما به پوست سر خود بزنید.

پس از شستشو ، موهای خود را با یک حوله کاغذی خشک کنید ؛ ولی همان طور که پیشتر نیز تاکید شد از مالش سر اجتناب کنید و برای خشک کردن موها صرفا حوله را روی سر بگذارید و بردارید.

نکات و مراقبت های بعد از کاشت مو

به طور کلی ، مراقبتهای بعد از کاشت مو تاثیر بسزایی در کیفیت نتیجه نهایی این عمل ایفاء می کنند و به جرأت می توان گفت که نتیجه عمل کاشت ، تا حد قابل توجهی تحت تاثیر رعایت دستورات مراقبتی پس از کاشت قرار دارد.

لازم به ذکر است که مراقبت های بعد از کاشت مو ، تنها به شستشوی صحیح موها محدود نشده و موارد ذیل را نیز شامل می شود.

  • از دیگر موارد مراقبتی که بعد از عمل کاشت مو باید مورد توجه قرار گیرد ؛ استفاده از مرطوب کننده پوست ( تجویز شده توسط پزشک معالج ) بر روی پوست سر ( به منظور کنترل خشکی پوست سر و جلوگیری از تشدید این مسئله ) ، می باشد.

باید توجه داشت از مرطوب کننده باید تا زمانی استفاده شود که پوسته ها ریزش دارند یا تا زمانی که پوست سر احساس خشکی می کند.

همچنین اگر احساس خشکی مداوم باشد ، می توانید از مرطوب کننده در حین شستشوی مو استفاده کنید.

  • درد خفیف می تواند برای چند روز بعد از کاشت مو وجود داشته باشد ؛ لذا به دنبال این موضوع ، برخی افراد مشکل خواب در روزهای اول پس از عمل را گزارش می کنند.

لازم به ذکر است که معمولا وجود درد بیشتر در ناحیه اهدا کننده است ؛ البته نگران نباشید زیرا درد را می توان با مصرف مسکن های معمولی تسکین داد.

  • برای جلوگیری از تورم که عموما بر روی پیشانی و ناحیه اطراف چشم تاثیر می گذارد و معمولا در روز سوم یا چهارم پس از عمل رخ می دهد ؛ می توانید کمپرس یخ را دقیقا بالای ابروها قرار دهید.

توجه داشته باشید که تورم به وجود آمده ، ممکن است دو تا پنج روز طول بکشد تا فروکش کند ؛ ضمنا به منظور کاهش تورم ایجاد شده ، غالبا دگزامتازون تجویز می شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو

سایر مراقبت های مهم بعد از کاشت مو

  • خارش ، یک احساس بسیار رایج پس از کاشت مو است و در بیشتر موارد نشان دهنده بهبودی بافت است. در مواردی که خارش بسیار شدید باشد ، می توان از قرص آنتی هیستامین استفاده کرد.
  • بعد از عمل کاشت مو باید آب فراوان بنوشید و هیدراته بمانید ؛ از این رو عموما توصیه می گردد که حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید.
  • 2 تا 4 هفته بعد از پیوند مو ، ریزش مو خواهید داشت ؛ این امر جای نگرانی ندارد و بخشی از چرخه رشد طبیعی مو است.

بنابراین باید اشاره نمود که ریزش مو بعد از پیوند مو ، به این معنی نیست که فولیکول ها آسیب دیده اند ؛ چرا که بعد از سه ماه ، موها مجددا رشد می کنند.

  • در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل کاشت مو ، توجه نمایید که باید بر روی شکم یا پهلو صاف بخوابید و به هیچ عنوان خط موی جدید خود را روی بالش نمالید.
  • از تشکیل پوسته در پوست سر خود جلوگیری نکنید و اجازه دهید دلمه ها روی سر شما آزادانه شکل بگیرند تا این که خود به خود برطرف شوند.
  • پوسته هایی که به طور طبیعی بعد از کاشت مو تشکیل می شوند حدود سه روز برای جامد شدن نیاز دارند. در این مدت بهتر است هیچ چیزی به سرتان نزنید و تا 3 روز اول کلاه نگذارید.
  • دو هفته اول بعد از کاشت مو ، پوست سر خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و بعد از گذشت 3 روز حتما کلاه بگذارید و اکیدا از آفتاب سوختگی جلوگیری کنید.

با رعایت دستورات مذکور ، می توانید روند بهبودی را به بهترین نحو ممکن سپری نموده و به نتایج ایده آلی از کاشت مو دست یابید.

Tags: , , , , , , , , ,
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات