هیپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد چیست؟

هایپرهیدروزیس تعریق بیش از حد است که در موارد زیر رخ می دهد:

زیر بغل

صورت

پوست سر

پا

تعریق بیش از حد چیست؟

بدن از عرق به عنوان نوعی کنترل دما استفاده می کند تا خود را خنک کند. هایپرهیدروزیس تعریق بیش از حد است که به معنای تعریق بیش از حد طبیعی است.

افراد مبتلا به تعریق بیش از حد احساس انزوای اجتماعی و کناره گیری از دیگران را برای اجتناب از لمس دیگران گزارش می کنند. این شامل دوستیابی، فعالیت های تجاری (جایی که دست دادن امری عادی است) و سایر فعالیت ها به دلیل ترس از بوی بدن و لباس های مرطوب است.

افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس غدد عرق بیشتری نسبت به سایر افراد ندارند. در عوض، عصب کنترل کننده تعریق – عصب سمپاتیک – بیش از حد حساس است و باعث تولید بیش از حد عرق می شود.

مطالب مرتبط پیشین که شاید تمایل به خواندن داشته باشید:


چه کسانی به هایپرهیدروزیس مبتلا می شوند؟

دو نوع هیپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) وجود دارد: هیپرهیدروزیس اولیه و هیپرهیدروزیس ثانویه.

تعریق بیش از حد اولیه معمولا ارثی است، به این معنی که یکی از اعضای خانواده شما ممکن است به آن مبتلا بوده باشد. هیپرهیدروزیس اولیه از دوران کودکی شروع می شود و با بلوغ به خصوص در زنان بدتر می شود.

هایپرهیدروزیس ثانویه ناشی از برخی شرایط یا رفتارهای دیگر است. برخی از این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سندرم های عصبی

تیروتوکسیکوز

دیابت شیرین

نقرس

یائسگی

داروهایی که ممکن است باعث تعریق شوند

الکلیسم مزمن

آسیب نخاعی

برخی از سرطان‌ها باعث تعریق شبانه می‌شوند، بنابراین اگر فقط در شب عرق می‌کنید، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید تا یک بیماری جدی را رد کنید.
علائم هایپرهیدروزیس

بسته به جایی که بدنتان تعریق بیش از حد را تجربه می کنید، علائم شما را مشخص می کند. به طور معمول، علائم عبارتند از:

عرق بیش از حد در کف دست، دست، زیر بغل، صورت و تنه (بدن)

برخی از بیماران ممکن است برافروختگی شدید را در صورت خود تجربه کنند

تشخیص تعریق بیش از حد

دکتر سینا صفایی متخصص پوست و مو و زیبایی هیپرهیدروزیس را با انجام معاینه فیزیکی و گوش دادن به شرح حال بیمار تشخیص می دهند. ما همچنین می توانیم سطح تعریق را به دو روش مختلف اندازه گیری کنیم:

تست ید نشاسته ای: این آزمایشی است که عرق را قهوه ای می کند و برای تشخیص تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) استفاده می شود.

بخار سنج: این دستگاه از دست دادن آب از طریق پوست را اندازه گیری می کند و میزان عرق دست، زیر بغل، پا و پوست سر را اندازه گیری می کند. اندازه گیری میزان عرق راهی عینی برای مقایسه میزان عرق قبل و بعد از درمان به پزشک می دهد.

درمان تعریق بیش از حد

بسته به شدت بیماری، درمان‌های مختلفی برای هیپرهیدروزیس وجود دارد. این شامل:
داروها
کرم های موضعی خشک کننده

کرم های موضعی روزانه که پوست را خشک می کنند معمولا اولین درمان معرفی شده هستند. کلرید آلومینیوم یا هگزا هیدرات کلرید آلومینیوم رایج ترین این کرم ها هستند.

استفاده روزانه، معمولاً در شب، و سپس پوشاندن برای تشویق جذب، می تواند بسیار موثر باشد. با این حال، برخی افراد متوجه می شوند که عوارض جانبی ناراحت کننده ای دارند، از جمله سوزش و واکنش های پوستی.
داروهای خوراکی

داروهای خوراکی به عنوان درمان های سیستمیک شناخته می شوند، به این معنی که بر کل بدن شما تأثیر می گذارند. این داروها آنتی کولینرژیک نامیده می شوند، به این معنی که باعث ایجاد واکنش خشکی در بدن می شوند. این داروهای خوراکی می تواند گزینه خوبی برای بیمارانی باشد که در مکان های مختلف عرق می کنند. برخی عوارض جانبی مانند خشکی دهان و خشکی چشم وجود دارد. گاهی اوقات بیماران پس از مدتی استفاده از این داروها، اثربخشی این داروها را از دست می دهند.
تغییرات رژیم غذایی

تحقیقات جدید نشان می دهد که تغییرات در رژیم غذایی، مانند اتخاذ یک رژیم غذایی گیاهی، و مکمل های غذایی ممکن است شدت هیپرهیدروزیس را کاهش دهد.
سم بوتولینوم

این درمان شامل تزریق در مناطق آسیب دیده است. این تزریق ها باعث کاهش موقتی بسیار قابل اعتماد در تعریق می شود که معمولاً بین سه تا شش ماه طول می کشد.
ترمولیز غدد عرق با امواج مایکروویو

این درمان انرژی را به سمت غدد عرق زیر بغل هدایت می کند. با از بین بردن غدد عرق زیر بغل، تعریق بیش از حد در آن ناحیه بلافاصله متوقف می شود. تنها 2 درصد از غدد عرق بدن در ناحیه زیر بغل قرار دارند، بنابراین از بین بردن آنها در این ناحیه بر توانایی بدن برای خنک شدن تأثیر نمی گذارد.

قبل از عمل، پزشک ناحیه زیر بغل را بی حس می کند. سپس پوست زیر بغل شما به داخل سیستم بلند می شود و انرژی مایکروویو به سمت غدد عرق هدایت می شود. این روش معمولاً یک ساعت طول می کشد و هیچ برش یا بریدگی ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *