پینه چیست؟

پینه در درماتولوژی، ناحیه کوچکی از پوست ضخیم است که تشکیل آن در اثر ادامه اصطکاک، فشار، یا سایر تحریکات فیزیکی یا شیمیایی ایجاد می شود. هنگامی که آسیب خفیف اما مکرر باعث می شود سلول های اپیدرم (خارجی ترین لایه پوست) به طور فزاینده ای فعال شوند، پینه ها تشکیل می شوند و باعث افزایش موضعی بافت می شوند. پد سفت شده و ضخیم شده سلول های مرده پوست در لایه سطحی پوست برای محافظت از بافت های زیرین عمل می کند. فرآیند ضخیم شدن به عنوان هیپرکراتوز شناخته می شود.

اگرچه آنها می توانند روی هر برجستگی استخوانی ایجاد شوند، پینه اغلب در دست ها و پاها دیده می شود. معمولاً توپی پا، پاشنه پا و قسمت زیرین انگشت شست پا تحت تأثیر قرار می گیرند. پینه ها معمولا صاف و بدون درد هستند. هنگامی که پینه مخروطی شکل باشد و به لایه عمیق تر پوست نفوذ کند و در هنگام فشار دادن باعث ایجاد درد شود، به آن میخچه می گویند.

مطالب مرتبط پیشین که شاید تمایل به خواندن داشته باشید:

علل

طیف گسترده ای از عوامل بیرونی و درونی ممکن است منجر به ایجاد کالوس شود. عوامل بیرونی عبارتند از کفش نامناسب (مانند کفش‌هایی که خیلی تنگ هستند یا دارای پنجه کوچک هستند)، پابرهنه راه رفتن، کفش‌های با کف نازک، کفش‌های پاشنه بلند، جوراب‌های ضخیم یا جوراب‌هایی که انگشتان پا دراز دارند، ایستادن طولانی‌مدت و فعالیت‌های مکرر. یعنی دو و میدانی و کار یدی). ورزشکاران از حرکت های مکرر و فشار مکرر در همان نقطه پینه ایجاد می کنند. به عنوان مثال، دوچرخه سواران از نگه داشتن دسته فرمان پینه روی کف دست خود ایجاد می کنند و پاروزنان در اثر اصطکاک با پاروها، پینه روی دستان خود ایجاد می کنند. دوندگان از ضربات مکرر روی سطوح سخت جاده پینه پا ایجاد می کنند. رقصنده‌ها و ژیمناست‌ها از موقعیت‌های خاص تحمل وزن، پینه روی پاهای خود ایجاد می‌کنند. کشتی گیران می توانند در اثر فشار وارد شده به تشک پینه زانو داشته باشند و موج سواران می توانند پینه های کلسیفیه زانو (“گره موج سواری”) را در نتیجه پارو زدن در حالی که روی زانو هستند ایجاد کنند.

عوامل ذاتی که ممکن است منجر به تشکیل پینه شود عبارتند از: مکانیک ضعیف پا یا راه رفتن غیرطبیعی، چاقی و انواع ناهنجاری های پا (مانند پاهای با قوس بالا، پنجه پا، انگشت چکشی، پنجه چکشی، متاتارس اول کوتاه، بونیون ها، ناهماهنگی پاها). استخوان های متاتارس، صافی کف پا، از دست دادن پد چربی در قسمت زیرین پا، یا بد جوش خوردن شکستگی).

ارائه

کالوس به عنوان یک ناحیه منتشر گسترده با رشد سخت با ضخامت نسبتاً یکنواخت، معمولاً در ناحیه کف پا ظاهر می شود. فاقد مرز مشخص است. پوست آسیب دیده خشن و تغییر رنگ است و رنگ آن از سفید تا خاکستری مایل به زرد یا قهوه ای متغیر است. پینه در زنان بیشتر از مردان است.

پینه اغلب بدون درد است و در واقع می تواند برای برخی از ورزشکاران مفید باشد. برای مثال، بوکسورها و رزمی‌کاران روی دست‌های خود پینه می‌سازند تا در برابر درد ناشی از ضربه مقاوم‌تر شوند. رقصنده ها متوجه می شوند که Callus می تواند عملکرد چرخش آنها را تسهیل کند. اگرچه پینه ها معمولاً خوش خیم هستند، فشار یا اصطکاک می تواند درد را تسریع کند. مخصوصاً برای پینه پا، ناراحتی با کفش های با کف نازک و پاشنه بلند تقویت می شود. آرامش همراه با استراحت است.

تشخیص

بیشتر پینه ها بی ضرر هستند و نیازی به تشخیص یا درمان ندارند، اما برخی افراد مبتلا را به دنبال مراقبت های پزشکی وادار می کنند. Callus بر اساس یافته های یک معاینه بالینی تشخیص داده می شوند. محل و ویژگی های ضایعه ذکر شده است و ناحیه آسیب دیده لمس می شود تا استخوان برجسته در زیر سطح پوست احساس شود. ممکن است از اشعه ایکس برای بررسی ساختار استخوان زیرین استفاده شود تا مشخص شود که آیا علت ایجاد کالوس است یا خیر.

پزشکان منطقه را از نظر هر عاملی مانند کفش، فعالیت های تکراری، سابقه پزشکی و جراحی قبلی ارزیابی می کنند. مکانیک پا ممکن است با مشاهده راه رفتن بیمار ارزیابی شود. شناسایی منبع زمینه ای افزایش فشار مکانیکی در قسمت آسیب دیده بدن می تواند بر روند مراقبت و درمان کالوس تأثیر بگذارد.

پینه هایی که در قسمت تحمل کننده وزن جلوی پا ایجاد می شوند و بسیار دردناک می شوند ممکن است به عنوان کراتوز کف پا مقاوم تشخیص داده شوند. در برخی از بیماران، درد در هسته مرکزی یک پینه متمرکز است، در حالی که در برخی دیگر درد در قسمت تحمل کننده وزن جلوی پا منتشر می شود. سایر شرایطی که می توانند شبیه Callus باشند عبارتند از زگیل، تومورهای پوست و بافت های زیر جلدی و واکنش به یک جسم خارجی که در پوست جاسازی شده است (مثلاً یک تکه چوب یا یک تکه شیشه). اختلالات ژنتیکی و متابولیک پوست نیز می تواند باعث ضخیم شدن پوست شود که ممکن است با پینه اشتباه گرفته شود.

رفتار

معمولاً می‌توان پینه‌ها را با تسکین علائم، تعیین علت زمینه‌ای استرس مکانیکی و ایجاد یک برنامه مدیریت محافظه کارانه که ممکن است شامل مشاوره در مورد کفش مناسب باشد، درمان کرد. در موارد شدیدتر یا زمانی که هیچ بهبودی با اقدامات محافظه کارانه مشاهده نمی شود، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

مراقبت های پیشگیرانه برای Callus شامل انتخاب دقیق کفش مناسب است. کفش هایی که قوس موثری دارند و دارای زیره لاستیکی ضربه گیر هستند، خطر ایجاد پینه را کاهش می دهند. کفی که نیروهای برشی داخل کفش را جذب می کند، می تواند خطر ایجاد پینه و ناراحتی را که پس از تشکیل پینه ایجاد می شود نیز کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *