Views: 63

ژل لب یا پرکننده های لب هیالورونیک اسید

فیلر لب یا ژل لب

برخی از افراد دارای لب‌هایی پر، شیک و بی‌نقص هستنداما بعضی از افراد دچار مشکل ظاهری یا مادرزادی می‌توانند از یکی از محبوب‌ترین (و غیرتهاجمی‌ترین راه‌ها) برای دستیابی موقت به لب‌های حجیم رویایی خود با ژل‌های لب هیالورونیک اسید استفاده کنند.

اما ژل های لب چیست؟ عمر آنها چقدر است و هزینه آنها چقدر است؟ آیا گرفتن ژل لب به شما آسیب می رساند؟ بخوانید تا متوجه شوید.

ژل های لب هیالورونیک اسید چیست؟

اسید هیالورونیک  (HA) یک مشتق غلیظ و شفاف قند است که بدن شما به طور طبیعی برای کمک به روان سازی مفاصل، چشم ها و پوست شما تولید می کند. HA می تواند تا 1000 برابر وزن خود آب را جذب و حفظ کند و به یک عامل آبرسان قوی و حجم دهنده بافت تبدیل شود.

ژل های لب هیالورونیک اسید، تزریقی هستند که از اسید هیالورونیک مصنوعی ساخته شده اند. هنگامی که به لب ها تزریق می شوند، از بافت لب حمایت می کنند، دهان را کانتور می کنند و هرگونه عدم تقارن را اصلاح می کنند.

این روش ایمن، کم تهاجمی و در میان محبوب ترین درمان های زیبایی است.

در صورتی که بیمار از نتایج ناراضی باشد، ژل های لب هیالورونیک اسید را می توان با تزریق هیالورونیداز حل کرد.

ژل های لب هیالورونیک اسید چه تاثیری دارند؟

بیماران می توانند انتظار نتایج زیر را داشته باشند:

لب های پرتر و احساسی

تعریف بیشتر لب

چین و چروک کمتر در اطراف دهان

اصلاح عدم تقارن لب

ممکن است تا دو هفته طول بکشد تا ژل های لب به طور کامل جا بیفتند و اثرات کامل را نشان دهند.

اثرات فیلر لب اسید هیالورونیک بسته به اهداف بیمار، تخصص پزشک و میزان استفاده از ژل لب، متفاوت است.

ژل های لب هیالورونیک اسید چگونه استفاده می شوند؟

این روش به نوع ژل لب بستگی دارد. متخصص زیبایی از تزریق ژل پوستی HA استفاده می کنند.

ژل لب

تزریق فیلر لب هیالورونیک اسید

متخصص پوست و مو دکتر سینا صفایی ابتدا یک کرم بی حس کننده را بر روی لب های بیمار استفاده می کند. پس از اثرگذاری، متخصص پوست از یک سوزن ظریف یا یک کانول نازک برای تزریق فیلر استفاده می کند.

بسته به اهداف بیمار، تزریق یا در بدنه لب ها، خط لب یا درست بالای لب و احتمالاً در چندین ناحیه برای اطمینان از تقارن خواهد بود. پس از برداشتن سوزن، پزشک به آرامی ناحیه مورد نظر را ماساژ داده و بیمار را برای چند دقیقه تحت نظر قرار می‌دهد تا مطمئن شود که نتایج مطلوب است.

بسیاری از بیماران موافقند که درد کمی فراتر از احساس فشار و یک نیشگون گرفتن خفیف است و کل فرآیند حدود 30-45 دقیقه طول می کشد.

قلم هیالورونیک (ژل لب بدون سوزن)

قلم های هیالورونیک نوع جدیدی از ژل لب برای بیمارانی است که از سوزن می ترسند. آنها شامل استفاده از یک وسیله قلم مانند هستند که بر روی پوست فشار داده می شود تا مایع پرفشار اسید هیالورونیک را به لب ها برساند. هدف مشابه تزریق ژل های لب است – حجم دادن و مشخص کردن لب ها.

ژل های HA چقدر دوام دارند؟

تمام ژل های لب HA موقتی هستند، اما برخی از آنها بیشتر از بقیه دوام دارند. ماندگاری ژل های لب به عوامل مختلفی بستگی دارد که از برند ژل پوستی و مقدار ژل استفاده شده گرفته تا متابولیسم شما و نحوه حرکت روزانه لب هایتان را شامل می شود.

شرکت های ژل لب بر اساس مطالعات بالینی تخمین هایی از طول عمر محصولات خود ارائه می دهند. به طور معمول، مدت زمان ژل های مورد تایید FDA بسته به محصول و عوامل ذکر شده در بالا، بین حداقل 4 تا 6 ماه و حداکثر 12 ماه متغیر است.

مراقبت پس از ژل لب هیالورونیک اسید چیست؟

کبودی و تورم از عوارض جانبی رایج ژل لب هستند که با رعایت این نکات مراقبتی قابل درمان یا به حداقل رساندن هستند:

در 24 تا 48 ساعت اول به آرامی یک کیسه یخ را برای مدت کوتاهی روی ناحیه لب بمالید.

برای به حداقل رساندن کبودی و تورم از مکمل ها استفاده کنید.

به ناحیه تحت درمان فشار وارد نکنید.

از انجام کارهای دندانپزشکی دو هفته قبل و دو هفته بعد از درمان خودداری کنید.

به مدت 24 تا 48 ساعت از ورزش های شدید خودداری کنید.

از مصرف الکل به مدت 24 تا 48 ساعت خودداری کنید.

به مدت 48 ساعت از رقیق کننده های خون خودداری کنید.

عوارض جانبی ژل های لب هیالورونیک اسید چیست؟

بیماران پس از درمان می توانند انتظار تورم، کبودی و درد خفیف را داشته باشند.

عوارض جانبی شدید بسیار نادر است. با این حال، در صورت مشاهده موارد زیر، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

لایه برداری بیش از حد

خارش و قرمزی اطراف لب

تورم شدید

کبودی شدید

راش روی لب یا اطراف آن

ژل لب یا برجسته سازی لب :

یکی از مهمترین ساختارهای صورت هر فرد لب ها می باشند . گرچه لب بخش کوچکی از ساختمان صورت را تشکیل می دهد ولی تأثیر چشمگیری بر نمای کلی ظاهر هر شخص دارد و نشانه ای از جوانی و زیبائی فرد می باشد . از لحاظ زیبائی صورت به سه بخش نسبتا ً مساوی تقسیم می شود ؛ لب ها ساختار کلیدی ثلث تحتانی صورت است و لازم است که با مابقی صورت در تعادل باشد . متاسفانه با افزایش سن لب ها دچار بارزترین تغییرات درصورت می شوند . گرچه این تغییرات قسمتی از پروسه طبیعی افزایش سن است ولی به راحتی قابل درمان است و منجر به ظاهری جوان تر و شاداب تر می شود . لب عملکردهای متفاوتی در صورت انسان بعهده دارد : اولین آن ایفای نقش اسفنکتر ( دروازه ) ورودی دهان است ؛ دومین نقش آن بیان احساسات فرد و بر قراری ارتباط اجتماعی با اعمالی چون صحبت ، لبخند ، بوسه و شکلک درآوردن می باشد . همگی تجربه نموده اید که در زمان گفتگو با دیگران تمرکز اصلی شما روی لب و چشم شخص مقابل قرار می گیرد . به همین دلیل سال هاست که مدل ها و هنرپیشگان سعی بر افزایش حجم لب خود دارند تا توجه بیشتری را به خود جلب نمایند .

هیچ ایده علمی مورد توافق جهانی در مورد یک لب زیبا وجود ندارد چراکه تفاوت سلیقه های شدیدی از لحاظ فرهنگی ، زمانی و شخصی دراین مورد وجود دارد . در مطالعه صورت گرفته تفاوت بین افراد معمولی و مدل ها را بررسی نمودند و مشاهده نمودند که مدل ها دارای صورتی با ثلث تحتانی کوچک تر و لب های برجسته تری نسبت به افراد عادی جامعه می باشند .

تغییرات ناشی از افزایش سن و اشعه ماوراء بنفش بر روی لب شامل کاهش حجم لب ، نازک و طویل شدن لب فوقانی ، نازک شدن و برگشت لب تحتانی به سمت داخل ، از بین رفتن خط لب صورتی رنگ و افتادگی گوشه دهان می باشد که به تدریج منجر به کاهش نمای دندان های فوقانی و افزایش نمای دندان های تحتانی می شود . با پیشرفت این پروسه به تدریج خطوط شعاعی پیرامون لب تظاهر می کند تا آنجا که برخی از بانوان از راه افتادن رژلب خود در این خطوط شکایت خواهند نمود . گرچه بسیاری از این مشکلات با تزریق پر کننده ها در لب توسط یک متخصص باتجربه زیبائی رفع خواهد شد ولی گاهی رفع کامل این مشکلات نیاز به بهره گیری از روش های مکمل همچون لیزر در کنار تزریق پرکننده دارد .

نکته مهم در حجیم نمودن لب در نظر گرفتن خواسته فرد مراجعه کننده می باشد و یک قانون علمی ثابت در مورد حجم دارو و روش مورد استفاده وجود ندارد . از دیگر نکات مهم عدم امکان کپی نمودن لب یک شخص ( حتی اگر تزریق توسط یک پزشک صورت گرفته باشد ) برای فرد دیگر و عدم امکان تبدیل لب یک شخص به تصویری که وی به همراه خود آورده است می باشد ؛ گرچه دیدن آن تصویر و مدل به پزشک درمورد ایده موجود در ذهن مراجعه کننده کمک می کند ؛ در مقابل همیشه باید تلاش نمود زیباترین تزریق را برای هر فرد با توجه به ساختار صورت ، ساختمان لب ، عیوب و عدم تقارن های موجود قبل از تزریق ، سن ، میزان هزینه ی مورد نظر وی و… برنامه ریزی نمود . ایده را با وی مطرح و سپس با مشورت با وی تزریق را آغاز نمود .

تلنگر لب

تزریق هیالورونیک اسید در لب

از نکات مهم در حجیم نمودن لب نوع داروی مورد استفاده و ماندگاری آن است . کلیه دانشمندان و متخصصین خبره علم زیبائی متفق القول هستند که بهترین داروی انتخابی برای این منظور هیالورونیک اسید می باشد که از جمله پرکننده های موقت محسوب می شود . برندهای مختلف هیالورونیک اسید در مارکت زیبائی وجود دارد که از مشهورترین آنها می توان از Restylane , Juvederm , Teosyal , Perfectha نام برد . ماندگاری این داروها بین 6 تا 12 ماه است هرچند در برخی از افراد شاهد ماندگاری بیشتری نیز هستیم . نکته مورد توافق متخصصین متبحر زیبائی در سراسر جهان عدم استفاده از داروهای پرکننده با ماندگاری طولانی در لب می باشد چراکه داروهای با ماندگاری طولانی همچون ژل پاژ ، سیلیکون ، پلی متیل آکریلات و … با شیوع بالای عوارضی همچون تشکیل توده و ندول ، واکنش جسم خارجی ، التهاب های مزمن راجعه ، خروج دارو به شکل چرک از لب ، التهاب های راجعه و ایجاد اسکار و تخریب مادام العمر لب همراه هستند . در کنار این عوارض خطرناک به یاد داشته باشید که ممکن است با گذشت سال ها شما دیگر علاقه ای به داشتن لب های برجسته نداشته باشید که متاسفانه امکان حل نمودن یا تخلیه داروها با ماندگاری دائم وجود ندارد .

تنها داروی مورد تایید دانشمندان علم زیبائی جهت حجیم نمودن لب ” هیالورونیک اسید ” با ماندگاری موقت است .

لیپ لیپ چیست و چگونه این درمان را انجام می دهید؟
لیپ فلیپ چیست؟ و آیا ارزش دارد؟

عارضه تزریق پرکننده دائمی

سوال دیگر مقدار داروی مورد نیاز جهت حجیم نمودن لب می باشد . گرچه این سوال فاقد یک پاسخ ثابت است و به ساختمان لب و صورت فرد و انگیزه وی بستگی دارد ولی در مطالعه صورت گرفته توسط Carruthers et al در سال 2007 در آمار تهیه شده از اعضای Facial Aesthetics Consensus Group حدود 67% این دانشمندان از 1 سی سی و 33% آنها از 2 سی سی دارو در جلسه اول برای بیماران خود استفاده می نمودند . و بعد از 1 تا 2 هفته بیمار مجددا ارزیابی گردیده و در صورت تمایل بیمار و صلاحدید پزشک تزریق مجدد با پرداخت هزینه جداگانه صورت خواهد گرفت .

برخی نکات کلیدی :
* در صورت سابقه ابتلا به تب خال حتماٌ قبل از تزریق شروع به مصرف قرص آسیکلوویر نموده و تا 5 روز آنرا ادامه دهید .

* در صورت ابتلا به هر نوع بیماری و مصرف هر نوع دارو ( حتی انواع گیاهی ) پزشک را قبل از تزریق مطلع نمائید .

* در صورتی که قبلاٌ سابقه تزریق هر نوع پرکننده و یا ژل دارید حتماٌ قبل از تزریق مجدد پزشک را مطلع نمائید .

* در صورت تزریق هیالورونیک اسید عوارض احتمالی ناشی از آن محدود به تورم چند روزه لب و خونمردگی محل تزریق خواهد بود که الزاما در همه دیده نمی شود . قطع مصرف مسکن ها و سایر داروهائی که انعقاد خون را مختل می کنند به کاهش احتمال ایجاد این عوارض منجر می شود .

* تورم اولیه بعد از تزریق بعد از چند روز رفع می شود و توصیه می شود که تا زمان رفع آن در هنگام خواب از دو بالش استفاده نمائید . از هرگونه دستکاری لب خودداری کنید که گاهی باعث تشدید تورم ودر موارد نادرتر جابجائی دارو می شود .

* در برخی بیماران تورم باعث ترس از حجیم شدن بیش از حد لب می شود که بعد از چند روز با رفع آن شکل واقعی لب هویدا خواهد شد ؛ لطفا نزدیکان خود را در جریان بگذارید تا دچار اضطراب بی مورد نگردند . در نقطه مقابل برخی حجم لب خود درهنگامی که متورم است را بیشتر از بعد از رفع تورم دوست دارند ؛ اگر از این گروه هستید می توانید بعد از 2 هفته با تزریق ویال دیگری از دارو به حجم مورد علاقه خود دست پیدا کنید .

* از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنید چراکه با تسریع پروسه پیری بافت اطراف لب به زیبائی لبان شما آسیب می رساند .

* بعد از تزریق تا مدتی از جویدن آدامس و صحبت نمودن زیاد و با هیجان خودداری نمائید .

* با چرب نگاه داشتن لب ها و خودداری از کندن پوسته هائی که تا مدتی بعد از تزریق روی لبانتان ظاهر می شود به ماندگاری بیشتر دارو کمک نمائید .

* مقاله های” پرسش های متداول “ و ” نکات قابل توجه قبل از تزریق فیلر “ نیز حاوی نکات مفیدی است و مطالعه آن را به شما توصیه می نمایم .

حجیم نمودن لب با تزریق پرکننده

ژل لب
درسالهای اخیر روشهای مختلفی برای برجسته کردن لب ها معرفی شده و مورداستقبال قرار گرفته اند.بعضی از این روشها دائمی و بعضی دیگر موقتی هستند. در.بعضی از این روشها با وارد کردن موادی طبیعی(مثل چربی ) یا مصنوعی( مثل ژل ) به درون لب ، بر حجم آن افزوده میشود اما در روش جراحی مقداری از پوست بیرون لب به موازات خط لب برداشته میشود و خط لب به محلبرش دوخته میشود و با این کار لب ها برجسته تر میشوند.اشکال روش جراحی جایاسکار و بخیه است که تا حدی باقی میماند.
اینکه چه روشی برای شمامناسبتر است به میزان زیادی به وضعیت فعلی لب شما و به حالتهایی کهمیخواهید لب شما بخود بگیرد بستگی دارد.بدیهی است در جلسه مشاوره ای که باپزشک خود خواهید داشت در این مورد با شما صحبت خواهد شد.
مواد مختلفی برای تزریق به لب وجود دارند که مهمترین آنها عبارتند از کلاژن ، چربی و ژل
کلاژن
کلاژن معمولا از کلاژن پوست گاو تهیه میشود.هر چند کلاژن گاوی تلخیص میشود اماچون منشاء حیوانی دارد ممکن است بدن فرد به آن آلرژی نشان بدهد لذا قبلاز تزریق باید تست آلرژی انجام شود . کلاژن تحت بی حسی موضعی توسط سرسوزنظریف تزریق میشود .از آنجا که بدن به تدریج آن را جذب میکند لذا یکی ازروشهای موقتی است. دوام آن یک تا سه ماه است . در صورت لزوم میتوان تزریقرا تکرار کرد.
چربی
چربی تحت بی حسی موضعی از ران یا شکم خود فرد برداشته میشود و با سرسوزن مخصوص به لب تزریق میشود .دوام چربی شبیه کلاژن است اما فرق اساسی این دو اینستکه چون چربی از بدن خود فرد برداشته میشود آلرژی زا نیست و نیازی به تستندارد.برای حصول نتیجه بهتر ممکن است لازم باشد تا بیش از یکبار تزریقانجام شود.
ژل
از تزریقژل نیز برای برجسته تر و کلفت تر کردن لبها میتوان بهره جست . از آنجائیکهژل یک ماده غیر طبیعی است باید دقت شود که از مارکهایی استفاده شود کهاستانداردهای لازمه را دریافت کرده باشند .ماندگاری آنها بسته به جنسآنها متفاوت است . تحت بیحسی موضعی در مطب قابل تزریق هستند.
بعداز تزریق لبها تا چند روز کمی متورم هستند .برای کاستن ازاین تورم بهتراست 24 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید. ضمنا لازم است برای پیشگیری ازعفونت از آنتی بیوتیک نیز استفاده کنید.

نازک و کوچک کردن لب

هرچند تمایل عمومی به برجسته تر و کلفت تر بودن لبها است اما گاهی کسانی کهلب های خیلی بزرگ و برجسته ای دارند برای کوچک تر کردن لبها و نازک ترکردن آنها مراجعه میکنند. بعضی از دختر خانمها در سنین نوجوانی ممکن استاز بزرگی لبهایشان دلخور باشند اما بهتر است تا حدود 20 سالگی صبر کنند کهتا آن موقع بدلیل کامل و بالغ شدن اجزای صورت ، اندازه نسبی لبها ی آنهانیز حالت طبیعی به خود خواهد گرفت .
گاهی اوقات ممکن است فردی از بزرگی لبهایش دلخور باشد اما برجسته بودن لبهایش ناشی از بزرگی خود لب هانباشد بلکه بزرگی فک و یا وضعیت دندانی وی باعث شده باشد که لبها برجستهتر و بزرگتر از معمول به نظر بیایند. بدیهی است که در چنین فردی اصلاح وضعیت فک یا دندانهای بیمار باعث میشود مشکل برجستگی لبهای وی نیز بر طرفشود .

لیپ فلیپ

عمل نازک کردن لب زیر بیحسی موضعی قابل انجام است و برای هر لب حدود 30 دقیقهبه طول می انجامد. تکنیک عمل بدین نحو است که باریکه ای از پوست سرتاسر لببرداشته میشود و محل برش بخیه میشود. .مدت 2 هفته طول میکشد تا زخم التیامیابد .بعد از عمل لبها مقداری متورم میشود که در عرض چند روز برطرف میشود.

هرچند عمل کوچک کردن لبها عمل نسبتا ساده ای است ولی مثل هر عمل دیگریاحتمال عوارض خاص خودش را داراست که در این مورد میتوان از احتمالغیرقرینگی و بی حسی لب نام برد که غیر قرینگی قابل اصلاح است و بی حسیمعمولا در عرض چند هفته برطرف میشود .
این عمل جزو عملهای زیبایی است و بیمه ها هزینه ای بابت آن پرداخت نمیکنند.

لبها اصلی ترین جزء یک سوم تحتانی صورت هستند و در بروز احساسات و جذابیتهای فردی سهمی اساسی دارند. در حالت معمول اگر از روبرو به صورت فردینرمال نگاه کنیم خطی که از قرارگیری لبها روی یکدیگر حاصل میشود به اندازهفاصله بین مردمک دو چشم است یعنی کمی بزرگتر از فاصله بین پره های بینیاست . اگر از نمای نیم رخ به چهره فردی نرمال نگاه کنیم لب پائین حدود 2میلیمتر عقب تر از لب بالا قرار میگیرد و چانه نیز عقب تر از لب پائین است.