کراتوز سبورئیک چیست؟

کراتوز سبورئیک  یک رشد خوش خیم پوستی معمولی شبیه خال است. اکثر مردم حداقل یک مورد را در طول زندگی خود خواهند داشت. آنها در اواسط بزرگسالی ظاهر می شوند و تعداد آنها با افزایش سن افزایش می یابد. آنها بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند، اما اگر شما را آزار می دهند می توانید آنها را بردارید.

تومورهای پوستی مانند کراتوز سبورئیک گاهی اوقات تومورهای اپیدرمی نیز نامیده می شوند. اگرچه این بدان معنا نیست که آنها سرطانی هستند. از نظر فنی، خال و زگیل نیز تومورهای اپیدرمی هستند. این فقط به این معنی است که آنها مجموعه ای از سلول های اضافی روی اپیدرم، لایه بیرونی پوست هستند. آنها یک عامل خطر برای سرطان پوست در نظر گرفته نمی شوند.

کراتوز سبورئیک چگونه است؟

کراتوزهای سبورئیک لکه های گرد یا بیضی شکل روی پوست هستند که ظاهری «چسبیده» دارند. گاهی اوقات آنها را مومی یا فلس دار توصیف می کنند. آنها بالای پوست بلند می شوند و حتی زمانی که صاف هستند می توانید آنها را با انگشت خود حس کنید. آنها معمولا قهوه ای هستند، اما می توانند سیاه یا خرمایی و کمتر صورتی، زرد یا سفید باشند. آنها اغلب به تعداد ظاهر می شوند.

کراتوزهای سبورئیک با کراتین روی سطح مشخص می شوند – همان پروتئین فیبری که ناخن ها، سم ها و شاخ ها از آن ساخته شده اند. این باعث ایجاد جزئیات بافتی می شود که اغلب رشدها را متمایز می کند. گاهی اوقات به نظر می رسد حباب های کوچک یا کیست در داخل رشد است. گاهی اوقات گال یا زگیل به نظر می رسد. گاهی اوقات شبیه برجستگی ها و شکاف های مغز است.

مطالب مرتبط پیشین که شاید تمایل به خواندن داشته باشید:

چه کسانی به کراتوز سبورئیک مبتلا می شوند؟

رایج ترین موارد:

افرادی که 50 سال به بالا هستند. آنها معمولا در میانسالی و به ندرت در افراد جوان ظاهر می شوند. حدود 30 درصد از افراد در سن 40 سالگی حداقل یک مورد را تجربه می کنند و حدود 75 درصد در سن 70 سالگی.

افرادی که سابقه خانوادگی آن را دارند. حدود نیمی از موارد کراتوز سبورئیک متعدد در خانواده ها رخ می دهد، که نشان می دهد تمایل به ایجاد بسیاری از آنها ممکن است ارثی باشد.

افراد با پوست روشن تر. کراتوز سبورئیک کلاسیک همانطور که در اینجا توضیح داده شد در افراد با پوست تیره کمتر ظاهر می شود. با این حال، نوعی از کراتوز سبورئیک به نام درماتوز پاپولوزا سیاه در افراد با پوست تیره‌تر، از جمله افرادی که تبار آفریقایی، آسیایی و اسپانیایی هستند، بسیار رایج است.

علائم و علل

چه چیزی باعث کراتوز سبورئیک می شود؟

ما دقیقاً نمی دانیم که چرا این رشدها رخ می دهد، اما می توانیم به شرایطی که اغلب با آن همراه است نگاه کنیم. اولین مورد مربوط به سن است: کراتوزهای سبورئیک به ویژه در بزرگسالان بالای 50 سال شایع است و با افزایش سن افراد تمایل به تکثیر دارند. برخی از مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است وقوع آنها را افزایش دهد. آنها همچنین بیشتر در خانواده ها ظاهر می شوند، که نشان می دهد ژنتیک ممکن است نقش داشته باشد. آنها ویروسی یا باکتریایی نیستند. آنها پخش نمی شوند و مسری نیستند.

کراتوزهای سبورئیک معمولاً به کندی رشد می کنند و ممکن است بافت خود را به تدریج در طول زمان ایجاد کنند. اگر بسیاری از کراتوزهای سبورئیک به طور ناگهانی با هم فوران کنند، ممکن است نگرانی ایجاد کند. این اتفاق غیرعادی گاهی اوقات نشانه سرطان داخلی در نظر گرفته شده است. پزشکان آن را “نشانه Leser Trélat” می نامند

آیا کراتوز سبورئیک علائمی ایجاد می کند؟

خارش.

     تحریک ناشی از اصطکاک.

     خون ریزی.

اگر این علائم شما را آزار می دهد، ممکن است بخواهید آن را از بین ببرید.

کراتوز سبورئیک چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینه: متخصصان پوست معمولاً می توانند کراتوز سبورئیک را با چشم غیر مسلح تشخیص دهند.

با موسکوپی

نمونه‌برداری: اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مشکوک به سرطان باشد، می‌خواهد نمونه‌برداری کند – یا کل رشد را حذف کند – تا در آزمایشگاه بررسی شود.

مدیریت و درمان

کراتوز سبورئیک چگونه درمان می شود؟

شما باید همیشه رشدهای جدید پوست را از نظر بالینی تشخیص دهید تا مطمئن شوید که سرطانی نیستند. تشخیص انواع مختلف رشد پوست از یکدیگر دشوار است. اگر پزشک شما در مورد رشد شما شک دارد، ممکن است بخواهد آن را برای بیوپسی بردارید.

اگر به وضوح کراتوز سبورئیک باشد، نیازی به درمان ندارد. اما اگر خارش یا تحریک شد یا ظاهر آن را دوست ندارید، ممکن است بخواهید آن را بردارید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند با استفاده از یکی از چندین روش رایج، آن را در مطب برای شما حذف کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *