کنه خارش انسان ( Sarcoptes scabiei var. hominis )

https://drsinasafaei.ir


گال چیست؟

Scabies هجوم کنه خارش انسان ( Sarcoptes scabiei var. hominis ) به پوست است. کنه میکروسکوپی گال در لایه بالایی پوست جایی که زندگی می کند سوراخ می شود و تخم های خود را می گذارد. شایع ترین علائم گال خارش شدید و بثورات پوستی جوش مانند است. کنه گال معمولاً از طریق تماس مستقیم، طولانی مدت و پوست به پوست با فردی که گال دارد پخش می شود.

گال در سراسر جهان یافت می شود و افراد از هر نژاد و طبقات اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. اسکابیس در شرایط شلوغ که تماس نزدیک بدن و پوست مکرر است می تواند به سرعت گسترش یابد. موسساتی مانند خانه های سالمندان، مراکز مراقبت گسترده و زندان ها اغلب محل شیوع گال هستند. مراکز نگهداری از کودکان نیز محل رایج آلودگی گال هستند.

گال پوسته دار (نروژی) چیست؟

گال پوسته ای شکل شدیدی از Scabies است که می تواند در برخی از افراد دچار نقص ایمنی (سیستم ایمنی ضعیف)، مسن، ناتوان یا ناتوان رخ دهد. به آن گال نروژی نیز می گویند. افراد مبتلا به گال پوسته دار دارای پوسته ضخیم پوستی هستند که حاوی تعداد زیادی کنه گال و تخم است. افراد مبتلا به گال پوسته دار برای افراد دیگر بسیار مسری هستند و می توانند آلودگی را به راحتی هم از طریق تماس مستقیم پوست به پوست و هم از طریق آلودگی اقلامی مانند لباس، ملافه و مبلمان خود پخش کنند. افراد مبتلا به Scabies پوسته دار ممکن است علائم و نشانه های معمول اسکابیس مانند بثورات یا خارش مشخص (خارش) را نشان ندهند. افراد مبتلا به گال پوسته دار باید تحت درمان سریع و تهاجمی پزشکی برای آلودگی خود قرار گیرند تا از شیوع گال جلوگیری شود.

علائم گال چقدر بعد از آلودگی شروع می شود؟

اگر فردی قبلاً هرگز اسکابیس نداشته است، ممکن است علائم 4 تا 8 هفته طول بکشد. لازم به یادآوری است که فرد مبتلا می تواند در این مدت Scabies را پخش کند، حتی اگر هنوز علائمی نداشته باشد.

در فردی که قبلا گال داشته است، علائم معمولاً خیلی زودتر (1-4 روز) پس از مواجهه ظاهر می شوند.

علائم و نشانه های آلودگی به گال چیست؟

شایع‌ترین علائم و نشانه‌های گال خارش شدید (خارش)، به‌ویژه در شب، و بثورات خارش‌دار جوش مانند (پاپولار) است. خارش و بثورات هر کدام ممکن است بیشتر بدن را تحت تاثیر قرار دهد یا محدود به نقاط رایجی مانند مچ دست، آرنج، زیر بغل، تار بین انگشتان، نوک پستان، آلت تناسلی، کمر، خط کمربند و باسن باشد. بثورات همچنین می تواند شامل تاول های ریز (وزیکول) و فلس باشد. خاراندن بثورات می تواند باعث زخم های پوستی شود. گاهی اوقات این زخم ها توسط باکتری عفونی می شوند.

گاهی اوقات لانه های ریز روی پوست دیده می شود. اینها در اثر تونل زدن کنه Scabies ماده درست در زیر سطح پوست ایجاد می شوند. این لانه ها به صورت خطوط ریز برجسته و کج (سرپیژین) خاکستری مایل به سفید یا به رنگ پوست در سطح پوست ظاهر می شوند. از آنجایی که تعداد کنه ها اغلب کم است (فقط 10-15 کنه برای هر نفر)، پیدا کردن این حفره ها ممکن است دشوار باشد. آنها اغلب در تار بین انگشتان، در چین های پوستی مچ دست، آرنج یا زانو و روی آلت تناسلی، سینه یا تیغه های شانه یافت می شوند.

سر، صورت، گردن، کف دست و کف پا اغلب در نوزادان و کودکان بسیار خردسال درگیر است، اما معمولاً بزرگسالان و کودکان بزرگتر درگیر نیستند.

افراد مبتلا به گال پوسته دار ممکن است علائم و نشانه های معمول گال مانند بثورات یا خارش مشخص (خارش) را نشان ندهند.

چگونه به گال مبتلا شدم؟

گال معمولاً از طریق تماس مستقیم، طولانی مدت و پوست به پوست با فردی که گال دارد منتقل می شود. تماس عموماً باید طولانی شود. یک دست دادن یا در آغوش گرفتن سریع معمولا باعث گسترش Scabies نمی شود. گال به راحتی به شرکای جنسی و اعضای خانواده منتقل می شود. گال در بزرگسالان اغلب از طریق جنسی اکتسابی است. گال گاهی به‌طور غیرمستقیم از طریق اشتراک‌گذاری وسایلی مانند لباس، حوله یا ملافه‌ای که توسط فرد آلوده استفاده می‌شود، منتشر می‌شود. با این حال، هنگامی که فرد آلوده Scabies پوسته شده داشته باشد، چنین انتشار غیرمستقیمی می تواند بسیار راحت تر رخ دهد.

آلودگی گال چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص آلودگی گال معمولاً بر اساس ظاهر و توزیع معمول بثورات و وجود لانه‌ها انجام می‌شود. در صورت امکان، تشخیص گال باید با شناسایی کنه، تخم کنه یا ماده مدفوع کنه (اسکیبالا) تایید شود. این کار را می توان با برداشتن دقیق یک کنه از انتهای لانه آن با استفاده از نوک سوزن یا با خراش دادن پوست برای بررسی زیر میکروسکوپ از نظر وجود کنه، تخم مرغ یا مواد مدفوع کنه انجام داد. مهم است که به یاد داشته باشید که حتی اگر کنه ها، تخم مرغ ها یا مواد مدفوع پیدا نشوند، ممکن است فرد همچنان آلوده شود. معمولاً کمتر از 10-15 کنه در کل بدن یک فرد آلوده که در غیر این صورت سالم است وجود دارد. با این حال، افراد مبتلا به Scabies پوسته دار می توانند با هزاران کنه آلوده شوند و باید آنها را بسیار مسری در نظر گرفت.

کنه گال چقدر می تواند زنده بماند؟

در یک فرد، کنه گال می تواند تا 1-2 ماه زنده بماند. کنه های گال معمولاً بیش از 48-72 ساعت زنده نمی مانند. کنه های گال اگر به مدت 10 دقیقه در دمای 50 درجه سانتیگراد (122 درجه فارنهایت) قرار بگیرند می میرند.

آیا گال قابل درمان است؟

آره. محصولاتی که برای درمان اسکابیس مورد استفاده قرار می گیرند، گال کش نامیده می شوند  زیرا کنه های گال را از بین می برند. گال کش برای درمان گال انسان فقط با تجویز پزشک در دسترس است. هیچ محصول بدون نسخه (بدون نسخه) برای انسان آزمایش و تایید نشده است.

همیشه دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک و داروساز و همچنین دستورالعمل های موجود در جعبه یا چاپ شده روی برچسب را به دقت دنبال کنید. هنگام درمان بزرگسالان و کودکان بزرگتر، کرم یا لوسیون اسکابیسید در تمام نواحی بدن از گردن تا پاها و انگشتان پا استفاده می شود. هنگام درمان نوزادان و کودکان خردسال، کرم یا لوسیون را روی سر و گردن نیز بمالید. دارو قبل از شستن باید برای مدت زمان توصیه شده روی بدن بماند. پس از درمان باید لباس تمیز پوشید.

علاوه بر فرد مبتلا، درمان برای اعضای خانواده و تماس های جنسی نیز توصیه می شود، به ویژه کسانی که تماس طولانی مدت پوست به پوست با فرد آلوده داشته اند. همه افراد باید به طور همزمان تحت درمان قرار گیرند تا از آلودگی مجدد جلوگیری شود. اگر خارش بیش از 2 تا 4 هفته پس از درمان ادامه یابد یا اگر لانه ها یا بثورات جدید ظاهر شوند، ممکن است نیاز به درمان مجدد باشد.

هرگز از اسکابیسدی که برای مصارف دامپزشکی یا کشاورزی در نظر گرفته شده است برای معالجه انسان استفاده نکنید!

چه کسانی باید برای گال درمان شوند؟

هر کسی که مبتلا به گال تشخیص داده شود، و همچنین شرکای جنسی او و سایر تماس هایی که تماس پوست به پوست طولانی مدت با فرد آلوده داشته اند، باید تحت درمان قرار گیرند. درمان برای اعضای خانواده فرد مبتلا به گال توصیه می شود، به ویژه افرادی که تماس طولانی مدت پوست به پوست با فرد آلوده داشته اند. همه افراد باید به طور همزمان تحت درمان قرار گیرند تا از آلودگی مجدد جلوگیری شود.

اگر خارش بیش از 2 تا 4 هفته پس از درمان ادامه یابد یا اگر لانه ها یا بثورات جدید ظاهر شوند، ممکن است نیاز به درمان مجدد باشد.

چقدر بعد از درمان احساس بهتری دارم؟

اگر خارش بیش از 2-4 هفته پس از درمان اولیه ادامه یابد یا اگر لانه ها یا بثورات جدید ظاهر شوند (اگر درمان اولیه شامل بیش از یک بار مصرف یا دوز باشد، دوره زمانی 2-4 بعد از آخرین مصرف یا دوز شروع می شود)، درمان مجدد با اسکابیسید ممکن است لازم باشد. از یک پزشک مشاوره بگیرید

آیا من از حیوان خانگی خود گال گرفتم؟

خیر حیوانات گال انسان را پخش نمی کنند. حیوانات خانگی ممکن است با انواع دیگری از کنه اسکابیس آلوده شوند که در انسان زنده نمی‌ماند یا تکثیر نمی‌شود، اما باعث “جرب” در حیوانات می‌شود. اگر حیوان مبتلا به جرب با فردی تماس نزدیک داشته باشد، کنه حیوانی می تواند زیر پوست فرد قرار گیرد و باعث خارش موقت و تحریک پوست شود. با این حال، کنه حیوانی نمی تواند روی انسان تکثیر شود و طی چند روز خود به خود می میرد. اگرچه فرد نیازی به درمان ندارد، اما حیوان باید تحت درمان قرار گیرد، زیرا کنه های آن می توانند به فرورفتن در پوست فرد ادامه دهند و تا زمانی که حیوان با موفقیت درمان نشود، علائم ایجاد کند.

آیا گال با شنا در استخر عمومی قابل انتقال است؟

گال در اثر تماس طولانی مدت پوست به پوست با فردی که گال دارد منتقل می شود. اسکابیس گاهی اوقات می تواند از طریق تماس با وسایلی مانند لباس، رختخواب یا حوله هایی که توسط فرد مبتلا به گال استفاده شده است منتقل شود، اما این انتشار بسیار نادر است مگر اینکه فرد مبتلا به اسکابیس پوسته پوسته شده باشد.

گال بسیار بعید است که از طریق آب در استخر پخش شود. به جز یک فرد مبتلا به گال پوسته ای، تنها حدود 10-15 کنه اسکابیس در فرد آلوده وجود دارد. بسیار بعید است که از زیر پوست خیس بیرون بیاید.

گرچه گال غیر معمول است، اما گال می تواند با به اشتراک گذاشتن حوله یا لباسی که توسط فرد مبتلا به گال استفاده شده است، منتقل شود.

چگونه می توانم کنه گال را از خانه یا فرش پاک کنم؟

کنه گال بیش از 2-3 روز دور از پوست انسان زنده نمی ماند. اقلامی مانند رختخواب، لباس و حوله‌هایی که توسط فرد مبتلا به اسکابیس استفاده می‌شود را می‌توان با شستشوی ماشینی در آب داغ و خشک کردن با چرخه گرم یا خشک‌شویی پاک‌سازی کرد. اقلامی که قابل شست و شو یا خشک شویی نیستند را می توان با برداشتن هر گونه تماس با بدن به مدت حداقل 72 ساعت ضد عفونی کرد.

از آنجایی که افراد مبتلا به گال پوسته‌دار بسیار عفونی تلقی می‌شوند، جاروبرقی دقیق مبلمان و فرش در اتاق‌های مورد استفاده این افراد توصیه می‌شود.

بخور کردن مناطق زندگی غیر ضروری است.

چگونه می توانم کنه گال را از لباسم پاک کنم؟

کنه گال بیش از 2-3 روز دور از پوست انسان زنده نمی ماند. اقلامی مانند رختخواب، لباس و حوله‌هایی که توسط فرد مبتلا به گال استفاده می‌شود را می‌توان با شستشوی ماشینی در آب داغ و خشک کردن با چرخه گرم یا خشک‌شویی پاک‌سازی کرد. اقلامی که قابل شست و شو یا خشک شویی نیستند را می توان با برداشتن هر گونه تماس با بدن به مدت حداقل 72 ساعت ضد عفونی کرد.

تشخیص گال من و همسرم داده شد. پس از چندین درمان، او هنوز علائم دارد در حالی که من درمان شده ام. چرا؟

بثورات و خارش گال می تواند برای چند هفته تا یک ماه پس از درمان باقی بماند، حتی اگر درمان موفقیت آمیز بوده و تمام کنه ها و تخم ها از بین رفته باشند. در صورت شدید بودن خارش، پزشک ممکن است برای تسکین خارش داروی بیشتری تجویز کند. علائمی که بیش از 2 هفته پس از درمان باقی می‌مانند می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، از جمله:

تشخیص نادرست اسکابیسید بسیاری از واکنش های دارویی می توانند علائم اسکابیس را تقلید کنند و باعث بثورات پوستی و خارش شوند. تشخیص گال باید با خراش دادن پوست که شامل مشاهده کنه، تخم مرغ یا مدفوع کنه (اسکیبالا) در زیر میکروسکوپ باشد، تایید شود. اگر با همسرتان در یک تخت خوابیده اید و مجدداً آلوده نشده اید و حداقل 30 روز است که خود را عقب نشینی نکرده اید، بعید است که همسرتان گال داشته باشد.

عفونت مجدد با اسکابیس از اعضای خانواده یا سایر افراد آلوده در صورتی که همه بیماران و افراد تماس با آنها به طور همزمان درمان نشوند. افراد آلوده و تماس با آنها باید همزمان درمان شوند تا از آلودگی مجدد جلوگیری شود.

شکست درمان ناشی از مقاومت در برابر دارو، استفاده نادرست از اسکابیسیدهای موضعی، یا عدم انجام دومین کاربرد در صورت لزوم. 24-48 ساعت پس از درمان موثر، هیچ لانه جدیدی نباید ظاهر شود.

شکست درمان گال پوسته دار به دلیل نفوذ ضعیف گال کش به پوست ضخیم فلس دار حاوی تعداد زیادی کنه گال. درمان مکرر با ترکیبی از داروهای موضعی و خوراکی ممکن است برای درمان موفقیت آمیز گال پوسته شده ضروری باشد.

آلودگی مجدد از اقلام مانند لباس، ملافه، یا حوله هایی که به طور مناسب شسته یا خشک نشده اند (این موضوع عمدتاً در مورد مواردی است که توسط افراد مبتلا به گال پوسته دار استفاده می شود). اقلام بالقوه آلوده باید با ماشین لباسشویی در آب داغ شسته شوند و با استفاده از چرخه دمای داغ خشک شوند، خشک شوند یا حداقل به مدت 72 ساعت از تماس با پوست خارج شوند.

بثورات پوستی آلرژیک (درماتیت)؛ یا

قرار گرفتن در معرض کنه های خانگی که به دلیل واکنش متقابل بین آنتی ژن های کنه باعث تداوم علائم می شود.

اگر خارش بیش از 2 تا 4 هفته ادامه داشت یا اگر لانه‌ها یا بثورات جدید ظاهر شد، با پزشک مشورت کنید. درمان مجدد با اسکابیسید مشابه یا متفاوت ممکن است ضروری باشد.

اگر با فردی که گال دارد تماس بگیرم باید خودم را درمان کنم؟

خیر. اگر فردی فکر می کند که ممکن است گال داشته باشد، باید با پزشک تماس بگیرد. پزشک می تواند فرد را معاینه کند، تشخیص گال را تایید کرده و درمان مناسب را تجویز کند. محصولاتی که برای درمان اسکابیس در انسان استفاده می شود فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

خوابیدن با هر فرد مبتلا به اسکابیس یا داشتن رابطه جنسی با آنها خطر بالایی برای انتقال دارد. هر چه مدت طولانی تری فرد در معرض تماس پوست به پوست باشد، احتمال انتقال بیشتر است. اگرچه دست دادن مختصر با فردی که Scabies بدون پوسته دارد می‌تواند خطر نسبتاً پایینی در نظر گرفته شود، نگه داشتن دست فرد مبتلا به گال به مدت 5 تا 10 دقیقه می‌تواند خطر نسبتاً بالایی برای انتقال در نظر گرفته شود. با این حال، انتقال می تواند حتی پس از تماس کوتاه پوست به پوست، مانند دست دادن، با فردی که Scabies پوسته ای دارد، رخ دهد. به طور کلی، فردی که تماس پوست به پوست با فردی که اسکابیس پوسته ای دارد، کاندیدای مناسبی برای درمان در نظر گرفته می شود.

برای تعیین اینکه چه زمانی باید درمان پیشگیرانه برای کاهش خطر انتقال انجام شود، باید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کرد که می‌داند:

نوع اسکابیس (یعنی بدون پوسته در مقابل پوسته پوسته) که فرد در معرض آن قرار گرفته است.

درجه و مدت قرار گرفتن در معرض پوستی که فرد با بیمار آلوده داشته است.

آیا قرار گرفتن در معرض قبل یا بعد از درمان بیماری Scabies رخ داده است.

آیا فرد در معرض در محیطی کار می کند که در طول دوره کمون بدون علامت احتمال دارد افراد دیگر را در معرض قرار دهد یا خیر. به عنوان مثال، پرستار یا سرایداری که در خانه سالمندان یا بیمارستان کار می کند اغلب به صورت پیشگیرانه درمان می شود تا خطر انتقال بیشتر Scabies در مرکز کاهش یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *