بعد از پیدایش تکنیک لیزردرمانی، برداشتن خال و تاتو با روش های غیرجراحی امکان پذیر شد. درگذشته، برداشتن خال و تاتو با روش های جراحی، تراشیدن پوست، فریز کردن یا استفاده از کرم های موضعی تا حدودی ممکن بود. بهتر است قبل از این که به ایجاد تاتو و خالکوبی روی پوست خود اقدام کنید، از برخی واقعیت ها در مورد برداشتن تاتو آگاهی پیدا کرده باشید.

تمام تاتوها قابل پاک کردن نیستند.
برخی از تاتوها با لیزر پاک نمی شوند، بلکه کم رنگ می شوند.

تاتوهای قدیمی راحت تر پاک می شوند.
به طور کلی تاتوهای قدیمی راحت تر از تاتوهای جدید از پوست پاک می شوند. بعد از لیزر تاتوهای قدیمی، تنها هاله ای از آن روی پوست باقی می ماند.

حذف تاتو از پوست قسمت های مختلف بدن یکسان نیست.
تاتوهای ایجاد شده روی پایین دست و پا دیرتر پاک می شوند.

تاتو توسط شخص آماتور ایجاد شده است یا حرفه ای؟
تاتوهای ایجاد شده توسط افراد متخصص و حرفه ای دیرتر پاک می شوند.

رنگ های به کار رفته در تاتو در امکان برداشت آن تأثیر دارد.
یک نوبت لیزر به تنهایی رنگ های مختلف تاتو را حذف نمی کند. رنگ های مختلف تاتو، با طول موج های مختلف لیزر پاک می شوند. رنگ های مشکی و سبز پررنگ به راحتی پاک می شوند. پاک کردن رنگ های زرد، بنفش، فیروزه ای و فلورسنت بسیار دشوار است.

تغییرات ظاهری پوست
تاتو باعث ایجاد زخم یا تغییراتی در بافت پوست شود؛ اما این تغییرات با رنگ تاتو پوشانده می شوند و قابل مشاهده نیستند. در این صورت با حذف تاتو، جای زخم پنهان شده زیر تاتو به صورت هاله ای روی پوست نمایان می شود.

هنگام برداشتن تاتو، ضد آفتاب بزنید.
لیزردرمانی برای حذف تاتو، ممکن است باعث تیرگی یا روشن شدن رنگدانه های پوست در محل تاتو شود؛ به همین خاطر استفاده از کرم ضد آفتاب قبل و بعد از برداشتن تاتو توصیه می شود.

تیره تر شدن رنگ های تاتو
بعضی از رنگ های به کار رفته در تاتو، ممکن است بعد از اولین جلسه لیزر تیره تر شوند؛ و در جلسه های بعدی به تدریج دوباره کم رنگ شوند؛ مانند رنگ صورتی،‌ سفید و رنگ گوشتی به کار رفته دور لب ها. اگر نگران این موضوع هستید، لیزر را ابتدا روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید.

حساسیت به تاتو
اگر هنگام تاتو کردن دچار حساسیت و آلرژی شده اید، قبل از برداشتن تاتو با پزشک مشورت کنید؛ برخی از لیزرهای برداشتن تاتو حساسیت شدیدتری را ایجاد می کنند.

منبع:

http://health.clevelandclinic.org/2013/09/9-tips-for-tattoo-removal/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *