سیتومگالوویروس

CMV : آیا این یک نوع ویروس هرپس است؟

سیتومگالوویروس (CMV) نوعی ویروس تبخال است که در سراسر جهان بسیار رایج است.

تنها در ایالات متحده، تخمین زده می شود که بین 50 تا 80 درصد افراد در سن 40 سالگی به عفونت مرتبط با CMV مبتلا می شوند و از هر 3 کودک، 1 نفر این عفونت ها را تا سن 5 سالگی تجربه می کند.

با توجه به چنین شیوع بالایی، ممکن است در مورد خطرات و خطرات بالقوه مرتبط با CMV تعجب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ویروس و همچنین شباهت ها و تفاوت های بین سایر ویروس های تبخال به ادامه مطلب مراجعه کنید.

CMV چیست؟

سیتومگالوویروس یک ویروس بسیار مسری است که از طریق مایعات بدن مانند بزاق، خون و ادرار پخش می شود. به دلیل اقدامات پیشگیرانه و درمانی مدرن، ویروس به ندرت از طریق اهدای خون و عضو منتشر می شود.

ممکن است سیتومگالوویروس یک ویروس رایج باشد که مربوط به همان ویروس هایی است که منجر به مونونوکلئوز و آبله مرغان می شود. اکثر افراد در طول زندگی خود با CMV مواجه می شوند، اما اکثریت آنها فقط علائم خفیف را تجربه می کنند.

با این حال، اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید یا اگر اخیرا پیوند عضو داشته اید، سیتومگالوویروس می تواند باعث عفونت های شدیدتر شود.

علاوه بر این، نوزادانی که در دوران بارداری یا از طریق شیردهی از مادران خود به سیتومگالوویروس مبتلا می شوند نیز ممکن است در معرض خطر مشکلات رشدی باشند.

تخمین زده می شود که حدود 1 درصد از نوزادان در ایالات متحده قبل از تولد به سیتومگالوویروس مبتلا می شوند. این منبع CMVTrusted مادرزادی نیز نامیده می شود.

هنگامی که CMV دارید، تا آخر عمر در بدن شما باقی می ماند. ممکن است چرخه‌های خواب را طی کند، جایی که ممکن است عفونت‌های فعال دوره‌ای را تجربه کنید.

در بیشتر موارد، شما به هیچ درمانی نیاز ندارید، مگر اینکه سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید و به داروهای ضد ویروسی نیاز داشته باشید.

آیا CMV نوعی ویروس تبخال است؟

CMV متعلق به خانواده ویروس هرپس است. به غیر از CMV، این گروه شامل موارد زیر است:

شباهت اصلی بین همه ویروس های خانواده ویروس هرپس این است که آنها مادام العمر وجود دارند. این بدان معنی است که هر یک ممکن است در بدن شما باقی بماند و فقط به صورت دوره ای عفونت های فعال ایجاد کند و ممکن است بدون ایجاد هیچ علامتی باقی بماند.

CMV چه تفاوتی با سایر ویروس های هرپس دارد؟

با این حال، CMV باعث ایجاد تبخال یا زخم خارجی نمی شود که با ویروس هرپس سیمپلکس یا بثورات تاول مانند دیده شده در آبله مرغان دیده می شود.

در حالی که همه اعضای خانواده ویروس هرپس مسری هستند، CMV مانند اشکال خاصی از هرپس سیمپلکس یک عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود.

علاوه بر این، CMV تنها عضو خانواده ویروس هرپس در نظر گرفته می‌شود که در دوران بارداری مستقیماً از طریق جفت از مادر به کودک سرایت می‌کند.

آیا CMV نوعی عفونت مقاربتی (STI) است؟

در حالی که CMV از طریق مایعات بدن، از جمله مایع منی، منتقل می شود، یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته نمی شود.

از طرف دیگر، هرپس سیمپلکس 2 یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود زیرا در درجه اول از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.

هر دو نوع هرپس سیمپلکس ممکن است از طریق تماس با ضایعات تبخال، از طریق تماس دهانی یا تناسلی، پخش شوند.

آیا CMV می تواند باعث مثبت شدن تست تبخال در شما شود؟

در حالی که بخشی از یک خانواده است، سیتومگالوویروس منجر به تست تبخال مثبت نمی شود.

استثنا این است که آزمایش CMV به عنوان بخشی از پانل TORCH سفارش داده شود. TORCH که بیشتر در دوران بارداری و دوره نوزادی استفاده می شود شامل آزمایش هایی برای موارد زیر است:

همچنین، هنگام بررسی آزمایش، نتیجه سیتومگالوویروس ممکن است برای مادام العمر مثبت باشد، چه عفونت شما فعال باشد و چه غیر فعال.

آیا عوارض مربوط به CMV وجود دارد؟

در بیشتر افراد، CMV فقط باعث بیماری خفیف می شود. با این حال، اگر شما دچار نقص ایمنی هستید، ویروس ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند:

همچنین، اگرچه شایع نیست، اما سیتومگالوویروس ممکن است منجر به التهاب کبد (هپاتیت) یا مونونوکلئوز شود.

نوزادانی که با CMV متولد می شوند نیز ممکن است مشکلات رشد و تکامل را تجربه کنند. کم شنوایی شایع ترین عارضه مرتبط است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *