زگیل تناسلی

دکتر سینا صفایی متخصص پوست و مو و زیبایی


اچ پی وی بررسی اجمالی HPV دهان

HPV دهان چیست؟

hpv دهانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) سالانه تقریباً 80 میلیون مرد و زن آمریکایی را آلوده می کند. این یک بیماری شایع مقاربتی است که فقط نیاز به تماس نزدیک پوست به پوست برای ابتلا به آن از یک فرد آلوده دارد. تماس جنسی دهانی یک مثال است.

به عنوان مثال، اگر لب ها و دهان خود را روی یک ناحیه آلوده از بدن یک فرد، مانند اندام تناسلی او قرار دهید، ممکن است باعث ایجاد HPV دهانی در شما شود. نتیجه می تواند منجر به رشد زگیل روی لب ها، دهان و گلو شود.

از بیش از 100 سویه HPV، تنها حدود 40 گونه باعث ایجاد زگیل های دهانی روی لب ها، دهان و گلو می شوند. بیش از 7 درصد آمریکایی‌های فعال از نظر جنسی زگیل دهانی دارند که شایع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

با این حال، بزرگترین نگرانی در مورد HPV دهان، خطر ابتلا به سرطان اوروفارنکس (حلق) است. برخی از گونه های پرخطر HPV ممکن است در صورت تماس باعث سرطان در دهان و گلو شوند. اینها همان گونه های پرخطر HPV هستند که می توانند باعث سرطان آلت تناسلی، دهانه رحم و فرج شوند.

بنابراین، شما باید نحوه تشخیص HPV دهانی و بهترین راه های پیشگیری و درمان آن را بدانید. سپس می توانید خطر ابتلا به یک سویه HPV پرخطر در دهان خود را که می تواند منجر به زگیل دهان یا سرطان شود، کاهش دهید.

آشنایی با علل HPV دهانی

زمانی که دهان شما با اندام تناسلی یا دهان فرد آلوده برخورد می کند، می توانید به HPV دهان مبتلا شوید.

به عنوان مثال، اگر با فردی که زگیل تناسلی دارد رابطه دهانی داشته باشید، در نتیجه ممکن است در دهان خود زگیل تناسلی ایجاد کنید و مهم نیست که شما مرد باشید یا زن زیرا هر دو جنس مستعد ابتلا به HPV دهان هستند.

رابطه جنسی محافظت نشده دهانی معمولاً شیوه متدوال انتقال ویروس به دهان است. ذرات ویروسی از طریق هر زخم یا بریدگی موجود در دهان یا گلو وارد فرد می شود. برخی شواهد(نیازمند بررسی علمی) همچنین نشان می دهد که عفونت می تواند توسط ذرات ویروسی موجود بر روی ظروف و ابزار پزشکی تمیز نشده رخ دهد. بنابراین، شما فقط ابزار و وسایل تمیز را در دهان خود قرار می دهید.

علائم HPV دهانی

حدود 40 سویه HPV باعث علائم دهانی HPV مانند زگیل یا برجستگی روی لب ها، دهان، زبان و گلو می شوند.ضایعات کوچک دهانی در بیشتر موارد شبیه به شکل گل کلم است. ممکن است قرمز، سفید، صورتی، صاف، برجسته، کوچک یا سفت به نظر برسند.

ممکن است یک یا چند ضایعه در یک ناحیه از دهان، زبان یا گلو شما وجود داشته باشد. ممکن است این ضایعات را نبینید، اما اگر در این نواحی وجود داشته باشند، ممکن است آنها را با زبان خود احساس کنید یا در گلو دچار درد شوید.

در صورت بروز توده، درد، تورم، خونریزی یا سایر علائم غیرعادی که دهان، لب ها، گلو یا زبان را درگیر می کند، با پزشک تماس بگیرید. دو سویه خاص HPV پرخطر (نوع 16 و 18) بیشترین احتمال ایجاد سرطان اوروفارنکس را دارند.

به همین دلیل، بسیار مهم است که پزشک علائم را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود که آنها به چیزی بدتر مانند سرطان پیشرفت نمی کنند.

عوامل خطر HPV دهانی

بهترین راه برای پیشگیری از HPV دهانی، کاهش عوامل خطر ابتلا به آن است. این عوامل خطر شامل رابطه جنسی دهانی، بوسیدن عمیق، سیگار کشیدن، الکل، رابطه جنسی با چندین شریک و رابطه جنسی محافظت نشده است.

مصرف سیگار و الکل خطر ابتلا به HPV دهانی را افزایش می‌دهد و دهان شما را مستعد بریدگی و زخم می‌کند. و اگر بریدگی ها و زخم هایی در دهان خود دارید، احتمال بیشتری دارد که ذرات ویروسی عفونت HPV شریک جنسی خود دریافت کنید.

بنابراین راه حل ایده آل پرهیز از مصرف سیگار و الکل است. سپس هر زمان که رابطه جنسی دارید، رابطه جنسی ایمن را انجام دهید و سعی کنید در صورت امکان شریک جنسی کمتری داشته باشید.

آزمایش HPV انجام دهید

آزمایش پاپ اسمیر برای زنان لازم نیست زیرا این آزمایش بیشتر برای تشخیص HPV تناسلی است تا HPV دهانی.

تست HPV خوراکی به طور خاص عفونت های HPV دهان را بررسی می کند، که آزمایش های غربالگری HPV سنتی برای تشخیص آن طراحی نشده اند. پزشک معمولاً می خواهد نمونه ای از ضایعه دهانی را از طریق بیوپسی برای بررسی علائم سرطان یا HPV خارج کند. بیوپسی نیاز به جراحی برای برداشت از بافت ضایعه دهانی برای مطالعه دقیق تر آن در زیر میکروسکوپ دارد.

درمان HPV دهان

اگر عفونت از یکی از سویه های 60+ بدون علامت باشد، ممکن است هیچ علامتی از HPV دهانی نداشته باشید. سپس سیستم ایمنی شما باید طی دو سال ویروس را ریشه کن کند بدون اینکه شما هرگز متوجه وجود عفونت شوید.

اما اگر عفونت HPV را از یکی از 40 سویه‌ای که علائم ایجاد می‌کند، داشته باشید، زگیل‌ها، برجستگی‌ها و ضایعات دهانی ایجاد خواهید کرد. در این مورد، پزشک ممکن است یک پماد موضعی برای کاهش رشد آنها توصیه کند. اگر این کار موثر نبود، توصیه بعدی ممکن است برداشتن ضایعات با جراحی باشد. سایر اشکال درمان شامل انجماد زگیل از طریق روش کرایوتراپی یا تزریق پروتئین ضد ویروسی برای هدف قرار دادن مستقیم زگیل است.

البته بهترین درمان ها اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های دهانی HPV هستند. این به معنای انجام رابطه جنسی ایمن، محدود کردن تعداد شرکای جنسی و انجام معاینات منظم دهان و دندان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *